Grupa senatorów chce zakazu handlu trunkami alkoholowymi na stacjach benzynowych. Projekt ustawy powstał na fali ostatnich dramatycznych doniesień na temat wypadków drogowych, które były powodowane przez pijanych kierowców.

Zespołowi z taką inicjatywą ustawodawczą lideruje Kazimierz Jaworski, senator z Polski Razem. Oprócz niego zmianę w prawie popierają ludzie z PO, PiS oraz senatorowie niezrzeszeni. Jeśli projekt przejdzie przez proces legislacyjny i uzyska aprobatę większości parlamentarnej, stacje benzynowe zostaną dopisane do obecnej listy miejsc, w których istnieje zakaz sprzedaży, spożywania i podawania alkoholi. Dziś takie ograniczenie istnieje między innymi w szkołach.

Inicjatywa członków izby wyższej parlamentu nie wzięła się znikąd - tło dla niej stanowią ostatnie wydarzenia, w tym hekatomba w Kamieniu Pomorskim. Pijany i odurzony narkotykami kierowca zabił tam sześć osób. Ponadto niemal każdego dnia w Polsce policja zatrzymuje nietrzeźwe osoby za kółkiem. Niedawno zmiany w prawie zapowiedział premier Donald Tusk - chodzi m.in o zamontowanie w każdym aucie alkomatu.