Ludzie działający w sieci bardzo często zastanawiają się, czy opłaca się wykupić ruch na stronie za stosunkowo mniejszą kwotę, czy bardziej opłaca się zarabianie na AdSense. Jeżeli chcemy uczyć się zarabiania w ten sposób samodzielnie, może nam to zająć nawet kilka lat. Warto zatem przeczytać niniejszy poradnik dotyczący zarabiania na AdSense. W skrócie – zarabianie na AdSense polega przede wszystkim na utworzeniu strony internetowej uzupełniającej niszę (powiązaną np. z wąską dziedziną nauki) oraz zdobywaniu ruchu – tak zwanego organicznego – z poziomu Google.

Zarabianie na AdSense, czyli czego nie robić

Jednym z najczęstszych pomysłów, na które wpadają właściciele stron, jest kupienie ruchu i staranie się o powiększenie swoich obrotów. Bardzo duża część właścicieli stron chce osiągnąć ruch poprzez wydanie niewielkich środków finansowych generowanych najczęściej przez pracowników z Chin oraz Indii. Ceny takich usług są bardzo niskie, gdyż zaczynają się już od 40 centów amerykańskich za 1000 UU.
Metoda ta jednak nie jest skuteczna. Oczywiście wejść na stronę przybędzie – jednak będą to puste odwiedziny z poziomem odrzucenia aż 99% – nikt także nie kliknie w reklamę, na której nam najbardziej zależy. Poprzez tak wielki ruch możemy jedynie sobie zaszkodzić – zmniejszyć może się np. stawka za kliknięcie w reklamę umieszczoną na naszej stronie.

Używając tanich rozwiązań – takich jak wymienione wyżej – właściciele strony mogą się jedynie zrazić do płacenia za ruch na stronie. Trzeba jednak przede wszystkim zauważyć, że jest to bardzo złe podejście. Metoda jest bowiem nieadekwatna do prawdziwego zarabiania AdSense.
Ruch, jaki chcemy skierować na naszą stronę, nie może być najgorszej jakości – powinien być świetnej jakości, a także idealnie ukierunkowany. Internauta nie może omijać naszej reklamy – powinna ona przykuć jego uwagę oraz skłonić do działania.

Zarabianie na AdSense - dlaczego to się opłaca?

Pomysł użycia na stronie narzędzia AdWords może być początkowo bardzo dziwny. Jak mogłoby się bowiem opłacić takie inwestowanie? Przeciwko temu można by przecież postawić następujące stwierdzenia: po pierwsze jesteśmy zmuszeni zapłacić Google’owi za to, że wyszukiwarka umieszcza naszą stronę w wynikach wyszukiwania, a po drugie internauta musi kliknąć w reklamę AdSense – a Google pobiera za to opłatę w postaci 33% prowizji.

Mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie to czyste szaleństwo i zupełnie się nie kalkuluje. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładniej temu działaniu, okazuje się, że to się naprawdę opłaca. Dlaczego? Docelowo reklamodawca może nie posiadać w swojej strategii marketingowej płatnego ruchu na stronie. Jeżeli okazuje się, że witryna ją ma, może to wynikać z faktu, że jest ona źle skonstruowana. W wynikach wyszukiwania znajdzie się miejsce nie tylko dla reklamodawcy, lecz także dla pośrednika.

Można to sprawdzić na bardzo prostym przykładzie. Wyszukując np. hotel na wakacje, nie trafiamy bezpośrednio na stronę hotelu – najpierw trafiamy na stronę pośrednika. W taki sam sposób jak z AdWords można działać i zarabiać na AdSense.

Tworzenie strony internetowej, która będzie zarabiała na AdSense

Stworzenie strony internetowej, która będzie w stanie zarabiać na AdSense, wymaga odpowiedniej wiedzy. Dzięki niżej wymienionym zmianom możliwe jest takie zoptymalizowanie strony, aby móc zacząć zarabiać. AdWords musi być skonfigurowany do naszej strony na poziomie idealnym. Jego zgodność z naszą witryną powinna mieć minimalny wynik 8/10 – dzięki temu ruch jest najtańszy. Kolejnym krokiem jest zadbanie o to, aby internauta wchodzący na stronę wykonał przynajmniej kilka odsłon jednego dnia. Jak zatem nakłonić poszukującego w sieci internautę, aby dokonał większej liczby odsłon właśnie na naszej stronie?
Pierwszym krokiem jest zatrzymanie czytelnika na naszej stronie. Musimy go zachęcić do tego, aby zechciał wrócić i nie uciekł po pierwszym odwiedzeniu strony. Dwa podstawowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, to estetyczny wygląd oraz szybkie wczytywanie się strony.

Czytelnik odwiedzający witrynę powinien mieć do dyspozycji dużo różnego rodzaju materiałów wartościowych pod względem treści. Jako właściciele powinniśmy zastosować kolejne sztuczki, dzięki którym możliwe będzie zachęcenie czytelnika do jeszcze jednego kliknięcia. Można w tym celu użyć powiązań pomiędzy wpisami. Można także skorzystać z innych metod, dzięki którym osiągniemy nasz cel.
Dla przykładu przez kliknięcie w obrazek w artykule czytelnik zostaje przekierowany do galerii, która mieści się na zupełnie osobnej podstronie. Także pop-up, który wyświetla się chwilę przed tym, jak czytelnik wejdzie na naszą stronę, ma za zadanie przyciągnąć wzrok internauty i przykuć jego uwagę. Warto jest również umieścić w kilku miejscach odniesienie do najciekawszych elementów, które można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Nie można jednak zapomnieć o najważniejszym elemencie. Jeżeli nie będziemy posiadać odpowiedniej liczby artykułów czy też zdjęć, które będzie można promować, to zarabianie na AdSense nie ma sensu. Niejednokrotnie zamiast w jednym artykule używać 5 czy też 10 odnośników do podstron, zdecydowanie lepiej umieszczać na samym końcu tekstu odnośnik do jego rozbudowanej formy. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest zwiększenie przychodów nawet o 30%.

Zarabianie na AdSense – proste wnioski

Zdecydowanie warto kierować na naszą stronę płatny ruch – dzięki takiemu działaniu zarabianie na AdSense będzie dla nas bardziej dochodowe. Nie można jednak inwestować w najtańszy sposób zwiększenia ruchu. Należy dokładnie przemyśleć zakup oraz zaplanować nasze działania, aby faktycznie przyniosły zamierzony efekt.