Wiele firm upada w pierwszych dwóch latach działalności. Nawet preferencyjne stawki składek ubezpieczeniowych czy „efekt świeżości” na rynku nie są wystarczające, żeby utrzymać się na powierzchni. Nic więc dziwnego, że przed rejestracją firmy pojawiają się wątpliwości. Zastanów się nad kilkoma kwestiami, zanim wejdziesz do rwącej rzeki, która może – choć nie musi – zaprowadzić w stronę zawodowego sukcesu i spełnienia. Sprawdź, czy warto zostać swoim szefem!
Organizacja czasu
Koniec z pracą w sztywnych, regularnych, „etatowych” godzinach i wolnością od obowiązków zawodowych na przykład o 16.00. Własna firma wymaga ciągłej nauki zarządzania sobą w czasie. Przedsiębiorca może zupełnie inaczej układać sobie dzień, co ma zarówno dobre, jak i złe strony.
Przestrzeń do pracy
Czy masz już plan, gdzie poprowadzisz własną działalność? Własne biuro czy punkt usługowy wymagają relatywnie dużych nakładów finansowych, z kolei praca w domu ma swoje plusy, ale i minusy. Nie w każdym mieście jest też dostęp do przestrzeni coworkingowych.
Biznesplan
Lista upadłych firm byłaby zapewne znacznie mniejsza, gdyby osoby marzące o rozkręceniu biznesu nieco więcej uwagi poświęcały na planowanie i konsekwentne wdrażanie strategii. Rozwijanie własnej firmy wymaga umiejętności roztaczania wizji i znajdowania środków do realizacji postawionych celów.
Budżet na start
Skoro już o finansach mowa, zastanów się nad kolejną kwestią. Czy masz środki, aby rozkręcić własną działalność? Część biznesów nie wymaga praktycznie żadnego budżetu początkowego, inne wprost przeciwnie. Pomyśl, czy istnieje szansa na dotację, czy chcesz zaciągać kredyt, czy masz odwagę, żeby zainwestować oszczędności życia.
Prawne uwarunkowania
Wielu początkujących przedsiębiorców traktuje przepisy po macoszemu – wizja pracy bez szefa nad sobą przysłania realne spojrzenie na branżę i jej zasady. Przecież każdy biznes wymaga poruszania się w określonym porządku prawnym. To kwestia ograniczeń, podatków, zakazów, nakazów. Lepiej upewnić się, czy Twoja wizja jest w ogóle możliwa do zrealizowania.
Doświadczenie
To może szokować, ale istnieje wiele przypadków przedsiębiorców, którzy wystartowali z biznesem, nie mając pojęcia, na czym polega dana branża, co trzeba w niej wiedzieć. Przyczyna? Brak doświadczenia. Dlatego dobrym pomysłem jest konsekwentne budowanie kariery zawodowej – najpierw poprzez naukę i zbieranie doświadczeń, dopiero później prowadząc swoją firmę.
Odwaga
Własny biznes może być źródłem gigantycznego stresu. Czy jesteś na to gotowy? Choćby kontakty z urzędnikami czy kontrahentami mogą wymagać niemałej odwagi w walce swój interes.
Koncepcja
Bycie szefem samego siebie wymaga odpowiedzialności za własne decyzje. Musisz mieć pomysł na siebie i swoją działalność. Nikt nie wyręczy Cię w tym zadaniu w stu procentach. Można i warto otaczać się kompetentnymi specjalistami, ale na końcu to szef powinien decydować.
Reklama
Jeśli marzysz o dobrze prosperującej firmie, codziennie ucz się czegoś nowego o promocji, reklamie, wizerunku, nośnikach, technologii. Nie mając pojęcia o sposobach budowania marki czy sprawnej komunikacji, bardzo dużo ryzykujesz i z tego powodu być może nigdy nie rozwiniesz pełni potencjału przedsiębiorstwa.