Praktycznie każdy freelancer staje przed poważnym dylematem – pracować w domu czy wynajmować biuro? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy, ale i minusy. Dlatego dobrze, że istnieje jeszcze jedna możliwość odpowiadająca na potrzeby fachowców z naprawdę różnych dziedzin. Dowiedz się więcej o coworking.

Coworking - blaski i cienie pracy domowej oraz biurowej

Jeśli jesteś copywriterem, tłumaczem, niezależnym programistą, grafikiem czy, ogólnie rzecz biorąc, freelancerem, być może zastanawiasz się, jak organizować codzienną pracę, by była efektywna.

Dla wielu osób praca w domu jawi się jako znakomite rozwiązanie – nie trzeba trzymać się sztywnych, korporacyjnych reguł, można w każdej chwili przerwać zadanie i zająć się prywatnymi potrzebami, odpocząć. Właśnie – tu pojawia się istotne zagrożenie. Freelancerzy w warunkach domowych są narażeni na wiele pokus, jak nieograniczone surfowanie po Internecie, oglądanie telewizji czy nagła potrzeba sprzątania lub drzemki. W takich warunkach trudno się zmobilizować, ponadto łączenie pracy z życiem prywatnym po pewnym czasie może się okazać wręcz destrukcyjne dla relacji rodzinnych.

Z innej strony – prowadząc jednoosobową firmę i utrzymując się z realizacji zleceń, dość trudno zdecydować się na wynajęcie własnego biura. Dla wielu freelancerów podstawową barierą jest wysoki koszt wynajmu oraz wyposażenia nawet niewielkiego lokalu. Szczególnie w dużych miastach ceny mogą odstraszać. I choć warto dążyć do rozwoju firmy, która będzie posiadać własną siedzibę, na początku jest to dla wielu odległa perspektywa.

Co zatem zrobić? Tu pojawia się coworking, który staje się coraz popularniejszy i powszechniejszy.

Coworking – biuro bez szefa i zbędnych kosztów

Wyobraź sobie sporą przestrzeń biurową, do której przychodzisz wyłącznie wtedy, gdy potrzebujesz. Na przykład w trakcie realizacji angażującego, wymagającego projektu. Wkraczasz na salę z własnym laptopem, a na miejscu czeka na Ciebie wygodne biurko oraz niezbędne zaplecze socjalne (toaleta, kuchnia) i technologiczne (ksero, drukarka, dostęp do WiFi, sala konferencyjna z projektorem). Przy innych biurkach widzisz skupionych pracowników. Ale to nie jest biuro jednej firmy. To biuro dla freelancerów, takich jak Ty.

Na tym właśnie polega coworking. Wystarczy wnieść jednorazową opłatę lub opłacić abonament, aby uzyskać dostęp do nowoczesnej przestrzeni, w której każdy może skupić się na własnym projekcie. Na pierwszy rzut oka to miejsce wygląda jak klasyczny open space w korporacji. Ale tu nie ma szefa ani ścisłych procedur, które nakazują pracę „od-do”. Przychodzisz, kiedy chcesz, wychodzisz w dowolnym momencie. Płacisz mniej niż za wynajem własnego biura, a dodatkowo nie musisz kupować drogiego sprzętu na własność.

W Polsce istnieje coraz więcej przestrzeni coworkingowych, które z reguły spełniają wysokie standardy, jeśli chodzi o komfort pracy. Podstawową zasadą użytkowników jest zachowywanie się w sposób, który umożliwia innym pracę w skupieniu. A reszta to już kwestia prywatnych upodobań i potrzeb. Realizujesz projekty jak w prawdziwym biurze i masz, dokąd wyjść z domu, rozwijając siebie i swój biznes.