Kochasz zwierzęta, a ich los nie jest Ci obojętny? Masz doświadczenie w pracy w gabinecie weterynaryjnym, poprzedzone odpowiednim doświadczeniem, jednak chcesz spróbować pracy na własny rachunek? Czy technik weterynarii może otworzyć gabinet weterynaryjny?
Zakres działalności gabinetu weterynaryjnego
Gabinet weterynaryjny to forma biznesu, która jest obecna w praktycznie każdym mieście. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie zwierząt domowych i ten fakt zdecydowanie zwiększa popyt usług weterynaryjnych.
Działalność weterynaryjna polega głównie na świadczeniu usług medycznych, w postaci ratowania, leczenia, rehabilitacji oraz podtrzymywaniu przy życiu zwierząt domowych oraz hodowlanych. Badanie stanu zwierząt, diagnoza chorób, leczenie ich, ale także odpowiednie edukowanie właścicieli zwierząt oraz orzecznictwo w obszarze ich zdrowia to podstawowe działania właściciela gabinetu weterynaryjnego.
W ramach podstawowej działalności gabinet weterynaryjny wprowadza również w obieg atestowane leki i inne wyroby medyczne, których celem jest poprawa zdrowia zwierząt. Nie da się ukryć, że własny gabinet weterynaryjny to marzenie każdej osoby, która swoją przyszłość zawodową wiąże z leczeniem zwierząt.
Technik weterynarii a własny gabinet - czy wykształcenie wystarczy?
Jakie wymogi stawia prawo przed osobą, która planuje otwarcie własnej praktyki weterynaryjnej? Osoba zajmująca się leczeniem zwierząt musi mieć tytuł lekarza weterynarii z ważnym prawem do wykonywania zawodu. Czy technik weterynarii może otworzyć swój własny gabinet weterynaryjny? Jak najbardziej może, pod warunkiem jednak, że zatrudni kierownika gabinetu weterynaryjnego. Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie tych dwóch tytułów. Technik weterynarii to osoba, która ukończyła technikum weterynaryjne. Lekarz weterynarii natomiast to absolwent wyższych studiów na kierunku medycyny weterynaryjnej. To właśnie osoba z ukończonymi studiami i prawem do wykonywania zawodu może uzyskać wpis do rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej i stać się kierownikiem gabinetu.
Technik weterynarii oczywiście może założyć własny gabinet, jednak do legalizacji całego przedsięwzięcia niezbędne jest zatrudnienie stosownego lekarza weterynarii. Jak uzyskać wpis do rejestru i uzyskać prawo do wykonywania zawodu? Oprócz wyższego wykształcenia i obywatelstwa polskiego kandydat musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, nienaganną postawę oraz musi potwierdzić dyspozycję zdrowotną do wykonywania takiego zawodu.
Jakie wymogi musi spełnić gabinet?
Decydując się na założenie gabinetu weterynaryjnego, musimy mieć w pamięci również restrykcyjne wymagania co do samego gabinetu. Wszelkie wymogi są szczegółowo opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Najważniejsze z nich to konieczność wyodrębnienia osobnego wejścia do gabinetu, który powinien być zlokalizowany w odrębnym budynku lub w wyodrębnionej części budynku już zagospodarowanego.
Sam gabinet powinien być wyposażony w poczekalnie, specjalne, zastrzeżone pomieszczenie na dokumentację medyczną zwierząt, a także podłogi, które są odporne na wilgoć i środki chemiczne.
Na początku działalności weterynaryjnej konieczne jest zainwestowanie w stosowny sprzęt. Mowa tutaj między innymi o stole zabiegowym, aparacie RTG, sterylizatorze oraz stetoskopie. Pamiętajmy również o tym, że nie każdy klient będzie mógł przyjechać do gabinetu. Dlatego też warto wyposażyć gabinet w odpowiednie akcesoria ułatwiające przewóz materiałów weterynaryjnych przy wizytach domowych.