Wszystkie szybkie telefony, które miałeś, po kilku miesiącach użytkowania, przypominały bardziej start Cinquecento na zielonym świetle, niż Porsche, którym wydawały się na początku? Wiedz, że jest to wyłącznie twoja wina. Chcesz, aby kolejny telefon przez cały czas był szybki jak błyskawica? Poniżej kilka przydatnych porad.

Telefony komórkowe mogą służyć nam obecnie praktycznie do wszystkiego. Oprócz podstawowych funkcji komunikacyjnych, które spełniają już od kilkunastu lat, teraz umożliwiają nam między innymi nawigowanie, przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki czy chociażby dbanie o dietę. Choć smartfony to szybkie telefony, a z roku na rok są coraz lepsze, to daleko im jeszcze do komputerów stacjonarnych, między innymi w kontekście konfiguracji sprzętowej.

Pojemność ich dysków i kart, które możemy zainstalować, cały czas jest jeszcze ograniczona. To z kolei do absolutnego minimum zmniejsza liczbę pobranych programów i aplikacji. A przynajmniej powinno ograniczać, jeśli chcemy, aby nasz telefon był szybki.

Czy szybkie telefony muszą być nowe?

Nie dlatego, że jest nowy. Bardziej dzięki temu, że nikt jeszcze nie zdążył zainstalować na nim niepotrzebnych aplikacji, które nie tylko zajmują miejsce w pamięci, lecz także często działają w tle i zwalniają pracę naszego systemu. O czym warto więc pamiętać po zakupie nowego telefonu? Jeśli nie zależy nam jakoś specjalnie na gwarancji, możemy zdecydować się na wgranie oryginalnego niebrandowanego softu. Często bowiem operatorzy komórkowi wgrywając swoje systemy, instalują razem z nimi dziesiątki niepotrzebnych aplikacji reklamowych. Instalując "czysty" system na własną rękę, tracimy jednak najczęściej gwarancję. Jeśli wolelibyśmy tego uniknąć, nieprzydatne według nas aplikacje i programy reklamowe możemy po prostu ręcznie pousuwać, a tych, których się nie da pozbyć w ten sposób (niestety takie też są instalowane), wyłączyć z codziennego użytku w tle.

Na początku ważne są ustawienia

Jeszcze przed wgraniem swoich danych i ściągnięciem pożądanych aplikacji warto pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą nam zachować porządek na naszym telefonie. Przede wszystkim dobrze jest kupić zewnętrzną kartę SD i wszystkie istniejące już aplikacje przenieść właśnie na nią, podobnie robiąc także z tymi, które będziemy instalować. Dzięki temu pamięć naszego telefonu nie będzie absorbowana przez niepotrzebne dane, a wolne przestrzenie wykorzystywane zostaną do szybszej pracy systemu. Na samym początku warto także zadbać o ustawienia dotyczące zapisywania zdjęć i innych danych z aplikacji (przekierować zapisywanie danych na kartę albo w chmurze). Szybkie telefony to takie, w których rządzi porządek.

Szybkie telefony odznaczają się minimalizmem

Przy ściąganiu aplikacji trzymajmy się zasady: "mniej znaczy więcej". Im mniej aplikacji będziemy mieć na naszym telefonie, tym więcej rzeczy będzie on mógł dla nas zrobić (szybciej!). Oczywiście, te aplikacje, które uznamy za niezbędne, instalujmy bez wyrzutów sumienia - po to przecież kupiliśmy telefon. Wystarczy umiar: jeśli zastanawiamy się, czy dana aplikacja kiedyś nam się przyda - nie instalujmy jej. Zrobimy to, kiedy będzie potrzebna na pewno. Nie ściągajmy także aplikacji upiększających wygląd: automatycznie zmieniane tapety, dobierania wyglądu menu do pory roku czy chociażby wyświetlanie motywujących notatek - być może faktycznie poprawią one wrażenia wizualne, ale co z tego, skoro  przy okazji nasz telefon będzie potrzebował 5 minut więcej, aby się odblokować? .

Szybkie telefony są czyszczone regularnie

Nie chodzi tutaj wyłącznie o wygląd zewnętrzny - choć to też się przyda, ale o system operacyjny. Regularne ręczne czyszczenie buforu i plików cookie przy jednoczesnym częstym używaniu przeglądarki internetowej czy Facebooka pozwoli na większą wydajność naszego telefonu. Choć z jednej strony internetowe pliki tymczasowe umożliwiają co prawda szybsze przeglądanie Internetu (stare treści nie są ściągane po raz kolejny), to niestety znacznie spowalniają działanie całego systemu. Istotne jest także samodzielne czyszczenie pamięci podręcznej i plików tymczasowych pochodzących od innych aplikacji.

... bądź zainstaluj do tego specjalną aplikację

Nawet proces czyszczenia naszego telefonu możemy zautomatyzować i o nim po prostu zapomnieć. Aby tego dokonać, wystarczy ściągnąć dobrą aplikację, która będzie się tym czasochłonnym obowiązkiem zajmowała za nas. Ciekawym programem służącym temu celowi jest na przykład darmowy All-In-One Toolbox. Aplikacja ta pozwoli nam na automatyczne czyszczenie niepotrzebnych plików z pamięci ROM i RAM, a także karty SD. Możemy dzięki niej także wyłączyć aplikacje uruchamiające się automatycznie ze startem systemu - to z kolei może umożliwić szybsze i sprawniejsze włączanie telefonu.

Przy zastosowaniu kilku cennych porad wpływających na stan systemu naszego smartfona, możemy zauważalnie wpłynąć na jego szybkość. To bardzo ważna kwestia, nic bowiem nie denerwuje tak bardzo, jak moment kiedy nasz telefon przestaje być "smart"...