Fotografia, copywriting, translacje, aplikacje mobilne, prowadzenie kont w social media – to tylko kilka obszarów, w których można się realizować jako freelancer, czyli osoba żyjąca ze zleceń, a nie stałej, etatowej pracy. Brak szefa to potencjalny atut, ale i poważne wyzwanie. Trzeba bowiem samodzielnie zarządzać sobą w czasie, a ponadto liczyć się ze wszystkimi kosztami. W tym artykule przyglądamy się bliżej kwestii wydatków ponoszonych przez freelancerów.

Wydatki i zarobki – temat do szerokiej analizy


Wiele osób decyduje się na karierę freelancera, aby poczuć realny zarobek. Gdy pracuje się dla innej firmy, bardzo często spogląda się na jej dochody, samemu otrzymując stałą pensję, powiększoną ewentualnie o premię. Gdy prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą lub żyje od zlecenia do zlecenia, kontrola nad finansami jest znacznie większa. Wpływy z realizacji projektu nie są dzielone na wiele osób i można nimi dowolnie zarządzać.
Życie freelancera nie jest jednak usłane różami. Ponosi się szereg kosztów, dlatego warto się zastanowić, jakie są stałe wydatki i czy na pewno potencjalne dochody są warte podejmowania ryzyka. Odpowiednia strategia, wycena swoich usług, a także konsekwencja w dysponowaniu pieniędzmi stanowią fundament sukcesu w działalności na własny rachunek.

Freelancer i jego koszty


Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą musi się przygotować na opłacanie podatków – np. podatku dochodowego i VAT. Co istotne, VAT nie jest obowiązkowy dla każdego rodzaju działalności, dlatego warto upewnić się, kiedy przysługuje zwolnienie od jego płacenia i czy opłaca się z niego skorzystać.
Kolejną kwestią jest ubezpieczenie. Początkującym przedsiębiorcom przysługuje 6-miesięczna „ulga na start”, a następnie tzw. „mały ZUS” przez 24 miesiące. Dopiero po tym czasie należy uiszczać składkę w pełnym wymiarze. Freelancer może również na własną rękę opłacać abonament medyczny czy dodatkowe polisy ubezpieczeniowe. Jeśli rezygnuje się z pracy na etat, tym samym traci się ewentualne firmowe benefity, jak dodatkowy pakiet medyczny czy ubezpieczenia. Chcąc je zachować, trzeba je uwzględnić we własnych planach.
Kolejne koszty w dużej mierze zależą od modelu pracy, nawyków czy potrzeb związanych z konkretną branżą. W swoich biznesowych planach i kosztorysach możesz uwzględnić na przykład:

  • wynajem biura lub stanowiska coworkingowego,
  • koszty księgowości online lub stacjonarnej,
  • udział w szkoleniach i kursach,
  • podróże służbowe,
  • opłaty za Internet, telefon,
  • akcesoria biurowe,
  • raty za zakupiony sprzęt elektroniczny,
  • koszty reklamy i promocji.

Wielu freelancerów pracuje w domu, a przecież to kolejny wydatek – czynsz, media, jedzenie. Samochód należy ubezpieczać, serwisować i tankować. Żywność drożeje. Trzeba mieć też pieniądze na inne stałe lub częste wydatki, na przykład związane z życiem rodzinnym, towarzyskim, podróżami czy hobby. Nie mówimy w tym momencie o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, a o kosztach życia jako takich. Wszystkie jednak musisz brać pod uwagę, gdy chcesz się przenieść „na swoje”. Jeżeli obliczysz, że Twoje życie zawodowe i prywatne wymaga miesięcznie kwoty, przykładowo, 5 000 złotych, a jako freelancer jesteś w stanie zarabiać 3 000 złotych, wówczas powstaje istotna wyrwa w budżecie, która wymaga poważnej analizy i przemyślanych decyzji.