Handlowiec jest specjalistą prowadzącym sprzedaż produktów albo usług firmy. Czym wiec musi się cechować osoba pretendująca na to stanowisko? W zależności od [szczebla zajmowanego w firmie|preferencji firmy, handlowiec może być przedstawicielem handlowym, kierownikiem sprzedaży, account managerem albo dyrektorem handlowym. Każdemu z tych stanowisk przypisany jest różny zakres obowiązków oraz różny charakter pracy. Może ona być pracą polegającą na na spotkaniach, negocjacjach, rozmowach z klientami (mniejszymi lub większymi), u klienta, w terenie, ale może być także pracą w siedzibie firmy. Predyspozycje Aby realizować tę pracę, potrzebne są kwalifikacje zawodowe zgodne z rodzajem firmy - często zatem zatrudnia się inżynierów odpowiedniej specjalności. Dodatkowym atutem są wszelkie studia lub kursy o charakterze ekonomicznym i menedżerskim. Dobry handlowiec musi posiadać także takie cechy jak: obrotność, przebojowość, samodzielność, komunikatywność, dyspozycyjność i operatywność. Niemniej ważna jest jednak empatia i ambicja, gdyż:
  • empatia oznacza pewien stan umysłu, umożliwiający odgadnięcie potrzeb klienta i zaoferowanie mu takiego produktu lub usługi, które go usatysfakcjonują.
  • ambicja handlowca sprawia, że postrzega on udaną transakcję jako osobiste zwycięstwo i jednocześnie motywację do dalszej pracy. Dodatkowo, motywacja jest nie tylko finansowa, ale tez osobista, bo powoduje wzmocnienie jego ego oraz przynosi satysfakcję.