Infografika stała się nieodłącznym elementem atrakcyjnego przekazu treści. Kultura obrazkowa jest niezwykle popularna, ponieważ grafiką można wyrazić zdecydowanie więcej niż słowem, a ludzki mózg reaguje znacznie szybciej - tym samym łatwiej przyswaja zobrazowaną treść.
Dynamicznie rozwijająca się technologia sprawia, że uporządkowanie informacji staje się już niemal wymogiem. Tym sposobem narodziła się moda na infografiki, czyli wizualne formy prezentowania trudnych informacji oraz danych liczbowych. Często wykorzystuje się je do ukazania wszelkiego rodzaju wiedzy eksperckiej, a dzięki swojej ciekawej i interesującej formie są łatwo zapamiętywalne przez internautów.
Infografika - od czego zacząć?
Przed rozpoczęciem prac projektowych należy zastanowić się nad tym, jakie informacje chcemy przekazać oraz do kogo powinien trafić dany przekaz. Warto poszukać odpowiedzi na kilka fundamentalnych pytań związanych z:
-
adresatem przekazu
-
głównym celem
-
tematem grafiki
-
miejscem ukazania się infografiki
-
potrzebnymi danymi i miejscami, w który można je znaleźć
-
charakterem infografiki: rozrywkowa, edukacyjna, informacyjna czy inspirująca?
-
językiem, jaki należy wykorzystać w przekazie
Informacje te staną się kluczowe zarówno na poziomie tworzenia tekstu, jak i obrazu. Dzięki nim można przystąpić do kreowania wstępnego zarysu infografiki - zaplanować szkielet strzałek i słów, grupując ze sobą powiązane informacje i wizualizując przepływ komunikatu przy pomocy diagramu.
Darmowa infografika - przegląd narzędzi
Poprawnie przygotowana infografika nie zawsze wymaga zaangażowania zarówno grafika, jak i copywritera oraz dużego nakładu czasu. Przygotowując prostą grafikę, można wykorzystać łatwe w obsłudze, a przede wszystkim darmowe narzędzia, dzięki którym wizualizacja danych może nabrać nowego znaczenia.
Piktochart
Jest jednym z najprostszych i najbardziej intuicyjnych narzędzi do tworzenia infografik. Użytkownicy Piktochart mają również możliwość stworzenia raportu, baneru czy prezentacji, dzięki ikonom, wektorom, wykresom i obrazkom, do których w łatwy sposób można przypasować dany szablon według kategorii bądź słów kluczowych. Narzędzie to umożliwia również importowanie arkuszy Excel oraz plików CSV, co pozytywnie wpływa na czas tworzenia prezentacji. Gotowa infografika może zostać zapisana na dysku w formacie JPEG bądź PNG, ale również osadzona na stronie internetowej bądź opublikowana na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Google + czy Pinterest.
Minusem tego narzędzie jest to, że zapisany plik opatrzony jest znakiem wodnym, ponadto jakość dodawanych obrazków jest słaba, a ich liczba w jednej infografice ograniczona.
Visual.ly
Visual.ly jest kolejną platformą społecznościową, która łączy twórców wizualizacji. Infografika tworzona przy pomocy tego narzędzia przede wszystkim powinna obejmować tematykę social media i być skierowana do kanałów komunikacji społecznej. Visual.ly sprawdzi się idealnie do przedstawienia facebookowych statystyk, czy porównania kont na Instagramie.
Easel.ly
Narzędzie to posiada zdecydowanie więcej motywów niż wspomniany na początku Piktochart. Aby stworzyć infografikę w Easel.ly, najpierw należy wybrać tło, a później osadzać w nim różne obiekty, kształty oraz tekst. Twórcy zadbali również o komfort użytkowników, dlatego dodawane obiekty można również powielać, edytować kolory, grafiki i teksty. Ogromnym plusem tego narzędzia jest fakt, że zapisana na dysku infografika nie posiada znaku wodnego. Jednak zdecydowanie brakuje możliwości tworzenia wykresów, a także poprawnej odmiany polskich znaków.
Infogr.am
Narzędzie Infogr.am oferuje 6 różnych szablonów, do których można dodawać tekst, diagramy, mapy, video oraz pliki graficzne. Świetnie sprawdzi się przy tworzeniu statystycznych infografik, jednak darmowa wersja nie pozwala na pobieranie pliku, a jedynie publikację on-line.
Vizualize.me
Vizualize.me jest narzędziem, które idealnie sprawdzi się przy obrazowaniu życiorysu, bowiem służy do tworzenia wizualnego CV. W wersji darmowej istnieje możliwość wyboru spośród 6 motywów oraz 6 palet barw, które można edytować według własnego uznania. Gotowy projekt infografiki można pobrać na dysk i dowolnie wykorzystywać.
Użytkownicy, którzy posiadają konto na LinkedIn, mają znacznie uproszczony proces twórczy grafiki, ponieważ Vizualize.me automatycznie pobiera najważniejsze dane profilowe i na ich podstawie tworzy graficzną wersję życiorysu.
Wordle
Dzięki narzędziu Wordle można stworzyć coś na wzór chmur złożonych ze słów. Infografiki tworzone przy pomocy tej aplikacji są ciekawe, a proces ich powstawania - niezwykle prosty. Sami dobieramy słowa oraz ustalamy ich wielkość, rozłożenie, barwy, a także kształt samej chmury. Sporym minusem dla wielu osób może być dość staromodny wygląd strony.
Venngage
Narzędzie jest niezwykle elastyczne, ponieważ oferuje szeroką gamę darmowych szablonów, które ponadto można dowolnie edytować, aby otrzymać pożądany wygląd infografiki. Venngage jest bardzo intuicyjny i prosty w użyciu, a ponadto umożliwia zapisanie gotowej infografiki na dysku w formacie PNG oraz wyeksportowanie do pliku PDF.
Infografika i często spotykane błędy
Niejednokrotnie, przeglądając internet, można natknąć się na mniej lub bardziej nieudane infografiki. Aby uniknąć szeregu błędów przy tworzeniu nawet prostej wizualizacji, należy przede wszystkim wystrzegać się tego, co bezcelowe, chaotyczne, zbyt rozbudowane i nudne. Złym pomysłem jest także nadmierne inspirowanie się gotowymi infografikami - odtwórczy charakter obrazu może negatywnie wpływać na efekt końcowy, a odbiorcy mogą uznać temat za potraktowany powierzchownie.
Chcąc stworzyć ładnie wyglądającą i schludną infografikę, można bez obaw wykorzystać do tego celu darmowe programy, które pomagają w uporządkowaniu informacji i dają jednocześnie duże pole do popisu. Estetycznie wizualizacja nie musi oznaczać dużego ubytku w portfelu, należy do zadania podejść rozsądnie, uporządkować posiadaną wiedzę, ustalić najważniejsze kwestie, wybrać odpowiednie dla siebie narzędzie i tworzyć do woli.