Często marzymy o chociaż chwilowym przestoju w pracy. Ale kiedy rzeczywiście go mamy, nie wiemy, co z tym czasem zrobić. Warto wtedy uświadomić sobie, że jest to idealny moment, aby wykonać odkładane od dłuższego czasu zadania czy zdobyć nowe umiejętności. Ekspert portalu kariery monsterpolska.pl radzi, jak je zdobyć.

Poszerzaj horyzonty

Jeśli masz ciekawy pomysł, który chodzi Ci po głowie, to doskonały czas, aby rozpocząć jego realizację. Mniejsza liczba codziennych obowiązków pozwoli Ci zrealizować się w nowych zadaniach. Możesz np. przygotować szkolenie dla innych działów, aby ułatwić współpracę. Zaangażuj w swój pomysł innych. I nie marnuj czasu bezproduktywnie, nawet jeśli chwilowo masz go w nadmiarze.

Pracuj nad sobą

Tymczasowy przestój w pracy jest idealnym momentem, aby poświęcić czas na samokształcenie, tj. podjęcie ciekawego kursu bądź uczestnictwo w szkoleniu ściśle związanym z Twoją branżą. Wszystko to z czasem zaowocuje nowymi doświadczeniami, umiejętnościami i zwiększeniem Twojej efektywności w pracy.

Jeśli Twój szef nie wydaje się być przesadnie chętny do podjęcia przez Ciebie tego typu działań na koszt firmy, mówi o kryzysie i ciężkich czasach, negocjuj. Uświadom go, jakie korzyści przyniesie firmie Twoje uczestnictwo w nowych kursach – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Jeśli Twój szef mimo to nadal będzie niechętny, żeby pokryć koszt kursu, rozważ opcję pokrycia kosztu z własnej kieszeni. Oferując samodzielne zapłacenie za kurs, pokażesz z jakim zaangażowaniem podchodzisz do swojego życia zawodowego. Być może to skłoni Twojego przełożonego do wygospodarowania niezbędnej kwoty.

Wróć do szkoły

Jeśli Twoje życie zawodowe zwolniło, rozważ również powrót na studia. W Polsce ostatnimi czasy bardzo popularne są różnego rodzaju studia podyplomowe, dzięki którym w ciągu roku bądź dwóch można nabyć wiele nowych umiejętności lub wręcz zdobyć nowy zawód. 

Dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę (niezbędną w pracy) bądź zdobędziesz nową. Szkolenie się w nowej dziedzinie poszerzy Twoje horyzonty i da Ci nowe perspektywy w przypadku, kiedy będziesz chciał zmienić pracę. 

Zaktualizuj  swoje CV

Wykorzystaj ten czas na odświeżenie swojego CV. Możesz dopisać sukcesy i realne korzyści, jakie Twoja praca przyniosła firmie, dodatkowe kursy, które aktualnie realizujesz, dodać nowe zainteresowania, zmienić zdjęcie na aktualne. Jeżeli sytuacja się zmieni, będziesz  o krok do przodu, kiedy zdecydujesz się na szukanie nowego miejsca pracy oraz nowych wyzwań zawodowych – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Nawiązuj znajomości 

Wykorzystaj ten czas, by nawiązać świeże znajomości. Nowe osoby możesz poznać chociażby podczas kursów czy też studiów. Możesz też bardziej zaangażować się w to, co dzieje się w Twojej branży, uczestnicząc w różnego rodzaju konferencjach, spotkaniach, panelach dyskusyjnych. targach itp. Pamiętaj, że każda znajomość może zaowocować zdobyciem cennych informacji, poleceniem czy po prostu byciem na bieżąco z wydarzeniami wewnątrz branży. 

Odpręż się i ciesz tym czasem

Wychodź z pracy punktualnie. Zrób coś dla siebie, swoich przyjaciół i rodziny. Zapisz się do miejscowej drużyny piłkarskiej, na basen, jogę albo kurs, o którym myślałeś od miesięcy. Zainwestuj w dobrą formę fizyczną. Wybierz sport, który pozwoli Ci się odprężyć, zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o ewentualnych problemach w pracy. Nadrób zaległości towarzyskie. Odwiedź rodzinę. Przestój w pracy może być bardzo korzystny. Wykorzystaj więc każdą jego chwilę. Już niedługo bowiem możesz mieć znowu dużo pracy i będziesz żałował bezczynnie spędzonego wolnego czasu.