Dla tych, którzy marzą o własnym biznesie, ale nie mają sprecyzowanego pomysłu oraz boją się ryzyka inwestycyjnego, dobrym rozwiązaniem jest franczyza. Polega ona na prowadzeniu działalności pod bardziej lub mniej znanym logo franczyzodawcy. Udziela on franczyzobiorcy licencji, jednocześnie przekazując cały pakiet franczyzowy, zawierający know-how, szkolenia, czy bieżące wsparcie. To wszystko oczywiście za regularne opłacanie rat franczyzowych.

Franczyza to nie tylko sieciówki gastronomiczne

Franczyza najczęściej kojarzy się z sieciami sklepów spożywczych, odzieżowych, bankami czy też branżą dobrze znanych restauracji typu fast food. Jest to w pełni uzasadnione, bowiem właśnie te cztery branże zdominowały dostępne systemy franczyzowe. Jednak za pomocą tego rozwiązania możliwe jest również rozkręcenie biznesu dotyczącego nietypowych produktów czy usług, co otwiera przed potencjalnymi przedsiębiorcami nowe i świeże możliwości trafienia w niszę oraz rozkręcenia intratnego przedsięwzięcia.

Tego typu ofert jest naprawdę wiele - wystarczy zajrzeć na jeden z serwisów związanych z franczyzą i odnaleźć coś, co przyciągnie naszą uwagę i w czym zauważymy potencjał. Jakie pomysły na biznes można realizować w systemie franczyzowym? Poniżej prezentujemy 5 spośród bardzo wielu propozycji.

Bycie bio jest na czasie

W celu znalezienia oryginalnego pomysłu na biznes wcale nie trzeba wychodzić poza wskazane wyżej branże. Sukces można odnieść, zakładając np. sklep spożywczy - ale nie taki zwykły, tylko specjalizujący się w sprzedaży zdrowej bio-żywności. Obecnie panuje trend na zdrowy styl życia - ludzie szukają dostępu do sprawdzonych, nienaszpikowanych chemią produktów. Jeżeli stwierdzasz, że w Twojej okolicy nie ma miejsca, w którym można zaopatrzyć się w niepryskane owoce i warzywa lub mąkę razową do pieczenia chleba, być może sklep ze zdrową żywnością to pomysł właśnie dla Ciebie!

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie…

… jako smakujesz, aż się zepsujesz. No właśnie - powszechnie wiadomo, że akurat na zdrowiu się nie oszczędza. A to sprawia, że wszelkie biznesy związane z troską o nie (nie tylko wcześniej wspomniane sklepy z ekologiczną żywnością) zawsze będą na czasie. Pomysłem, który może zapewnić sporo klientów i nieustanny ruch, jest sklep z różnego rodzaju sprzętami pomagającymi zmniejszyć ból lub usunąć pewne dolegliwości (czyli sklep ze sprzętem ortopedycznym). Jest to rozwiązanie idealne, szczególnie dla osób posiadających doświadczenie lub wiedzę na ten temat.

Masz dziecko? Połącz przyjemne z pożytecznym

Dla osób, które zrezygnowały z pracy w celu opieki nad dzieckiem i mają dobre podejście do dzieci, idealnym rozwiązaniem wydaje się założenie prywatnego przedszkola, świetlicy tematycznej czy placu zabaw. Dużo łatwiej jest zorganizować taką działalność pod okiem franczyzodawcy niż w pojedynkę. Co więcej, na rynku pojawiły się już przedszkola tworzone właśnie w oparciu na systemie franczyzowym. Rozwiązanie takie to korzyści dla samego rodzica-przedsiębiorcy - po pierwsze nie musi on rozstawać się ze swoją pociechą, jednocześnie dając jej szansę na spędzenie czasu z innymi dziećmi.

Znasz język obcy? Zostań tłumaczem

Osoby, które ukończyły studia filologiczne lub kursy językowe i perfekcyjnie znają jeden (lub więcej) język obcy, w ramach systemów franczyzowych mogą założyć biuro tłumaczeń. Jest to bardzo wygodna forma zarobkowania, ponieważ na samym początku, jak również w późniejszych etapach działalności, przedsiębiorca otrzymuje wsparcie w pozyskiwaniu klientów (co jest niezwykle trudne w przypadku indywidualnych biur tłumaczeń). Sieci najczęściej maja podpisane umowy z dużymi firmami, jak również obsługują sporą liczbę klientów indywidualnych. Co więcej, przedsiębiorca wchodzący w taki układ otrzymuje gwarancję wyłączności na danym terenie.

Z książką przy dobrej kawie

Masz czasami ochotę wypić kawę i poczytać książkę w klimatycznym miejscu? Nie znajdujesz takiego w swojej okolicy? W takim razie być może idealnym biznesem dla Ciebie będzie przytulna kawiarenka, która przyciągnie wielbicieli dobrej kawy i herbaty z okolicy, połączona z księgarnią? Tego typu miejsca sprawdzają się w kraju nad Wisłą. Ludzie w pędzie życia coraz częściej poszukują możliwości zrelaksowania się i odcięcia od świata zewnętrznego. Wśród ofert franczyzobiorców można znaleźć również te dotyczące właśnie kawiarnio-księgarń, które podbijają serca ludzi - szczególnie młodych.

Wyżej opisane pomysły dla wielu przyszłych przedsiębiorców mogą stać się inspiracją do poszukiwania idealnego biznesu w systemie franczyzowym. Ważne jest, by odpowiadał on zainteresowaniom franczyzobiorcy oraz idealnie wpasowywał się w jego sytuację życiową. Jeszcze przed podjęciem decyzji warto przeanalizować, czy koncepcja taka nie występuje w okolicy oraz czy znajdzie się odpowiednie grono odbiorców danych produktów czy usług.