Zamki są zdecydowanie doskonałymi atrakcjami dla każdego miłośnika historii i architektury, ale nie tylko. Z takimi budowlami wiąże się także często mnóstwo legend, które sprawiają, że na samą myśl o wycieczce może pojawić się gęsia skóra. Aura tajemniczości sprawia, że w zamkach jest coś zupełnie niesamowitego, a klimatu nie da się podrobić. Województwo dolnośląskie ma na swojej mapie wiele ciekawych warowni. Sprawdź 2. część naszej listy, w której przedstawiamy najciekawsze dolnośląskie zamki!

Najciekawsze dolnośląskie zamki - część druga

Dolnośląskie zamki zdecydowanie warto zwiedzić. Które z nich powinniśmy zobaczyć?

Zamek Książ

Opowiadając o najciekawszych zamkach Dolnego Śląska, nie można pominąć Zamku Książ, który jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Przyciąga on wielu turystów, którzy są ciekawi tej majestatycznej budowli.

Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu. Cały zespół pałacowy robi ogromne wrażenie, jednak tylko jego część jest dostępna dla turystów. Zanim wybierzemy się do tego miejsca, warto dokładnie sprawdzić na stronie internetowej zamku, jaki rodzaj zwiedzania będzie dla nas najlepszy, gdyż z pewnością niezaplanowana wycieczka może być nieco problematyczna. Do zamku przyjeżdża bowiem mnóstwo turystów.

Budowla zamku zaczęła się w 1288 roku. Zainicjował ją książę Bolko I. Zamek jednak zmieniał właścicieli. Najpierw zostali nimi Czesi, następnie Węgrzy, by następnie trafił w ręce polskie. Przez najdłuższy czas, bo ponad 400 lat, miejscem zarządzali Hochbergowie i to oni mieli największy wpływ na to, jak wygląda zamek.

Książ to jeden z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek to nie tylko budynek. W kompleksie znajduje się luksusowy hotel, restauracja, niesamowite ogrody i stadnina koni. Miłośnicy roślin z całą pewnością powinni zobaczyć także palmiarnię. Atrakcji nie brakuje i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Wokół zamku biegnie teren Książańskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajduje się wiele pomników przyrody, w których przeważają cisy. Widoki są niezwykłe, dlatego warto udać się na punkt widokowy w okolicach zamku, aby podziwiać piękną panoramę.

Zamek Książ to nie tylko piękna przyroda, natura i niesamowite wnętrza oraz budowle. Warto wspomnieć również o tym, że zamek nosi w sobie tajemnice. Podczas drugiej wojny światowej został skonfiskowany przez Rzeszę Niemiecką. W tym czasie powstało mnóstwo tuneli pod ziemią, które były częścią kompleksu Reise. Niewielka ich część jest udostępniona dla zwiedzających, jednak nadal są one wielką tajemnicą tego miejsca.

Zamek Kliczków

Kolejnym zamkiem, który warto zwiedzić, jest znajdujący się 15 kilometrów od miejscowości Bolesławiec zamek Kliczków. Jego historia jest bardzo ciekawa, także architektonicznie warownia przyciąga.

Dlaczego zamek jest tak ciekawy i ważny? Powstał nad Kwisą, strzegł przejścia do kraju Polan. Ponoć to właśnie w zamku zatrzymano grafa Gerona z Marchii Wschodniej, dzięki czemu nie podbił on wspomnianego kraju. Zatrzymano tutaj również cesarza niemieckiego Henryka V, który chciał pokonać Bolesława Krzywoustego. Można więc powiedzieć, że pełnił on bardzo ważną funkcję obronną. Bolesław Krzywousty zdecydował, że drewniana warownia powinna więc zostać zmodernizowana - kamienna.

Warto również wspomnieć o pięknym otoczeniu zamku. Prowadzi do niego aleja lipowa ciągnąca się przez ponad 300 metrów. Biegnie ona od początku wsi, następnie przechodzi przez barokową Lwią Bramę, by kończyć się na mostku i Wieży Bramnej.

Zamek wybudowany został w stylu neorenesansowym. Posiada 3 wieże oraz przedzamcza. Wokół niego rozciąga się duży piękny park w stylu angielskim. Dodatkowo wokół tereny porastają Bory Dolnośląskie. To miejsce naprawdę może zachwycać swoim urokiem.

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec został wybudowany na wygasłym wulkanie. Znajduje się na wysokości 400 metrów nad poziomem morza. Piękny gotycko-renesansowy zamek przyciągał od zawsze - niestety również najeźdźców, w związku z czym ciągle był niszczony. Dodatkowo właściciele nie starali się go modernizować, a budowla niszczała.

Sytuacja zmieniła się w 1800 roku, kiedy właścicielem został książę Jan Henryk VI von Hochberg. To on zlecił poważne prace konserwatorskie, w związku z tym zamek ten stał się pierwszym europejskim miejscem przyciągającym turystów.

W latach 1906-1908 kolejny raz gruntownie go przebudowano, a na jego terenie powstało muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, zaczęła także funkcjonować restauracja oraz hotel. W czasie II wojny światowej zamek ucierpiał w pożarze. W latach 60. XX wieku odbudowano jego część.

Zamek zawsze był atrakcyjny dla turystów. Jego architektura przyciągała także filmowców. Nie zmienia się to do dzisiaj. Oprócz tego, że można zwiedzić to miejsce, organizowane są tutaj także imprezy, posiada ono również miejsca noclegowe.

Zapraszamy do przeczytania wszystkich artykułów z tego cyklu:

Najciekawsze dolnośląskie zamki