Wrocław to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych polskich miast, co jest niesamowite, biorąc pod uwagę fakt, że został niemal doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej. Mimo wszystko udało mu się wznieść ponownie i zachwycać swoim wyglądem, architekturą i klimatem. Nic więc dziwnego, że co roku przyjeżdżają do niego tysiące, a nawet miliony turystów, a wielu z nich niejednokrotnie tutaj wraca. Weekend we Wrocławiu to zdecydowanie doskonały pomysł! Co warto zobaczyć w ciągu tego krótkiego czasu? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Weekend we Wrocławiu

Choć dwa dni to zdecydowanie za mało, by w pełni poznać urok tego miasta, weekend we Wrocławiu z pewnością nie będzie czasem straconym - nawet jeśli nie dopisze pogoda. Co więc zwiedzić? Czego nie można przegapić?

Rynek i okalające go uliczki

Z całą pewnością odwiedzając Wrocław, nie można pominąć jego centrum, czyli wrocławskiego Rynku, który chyba każdego zachwyca swoim wyglądem. Oprócz niesamowitej architektury, otaczają go kolorowe kamienice, które zdecydowanie nadają mu charakteru pełnego pozytywnej energii. Jeśli już się na nim znajdziemy, warto zwrócić szczególną uwagę na Stary i Nowy Ratusz - budynki, w których już na pierwszy rzut oka widać znaczny wpływ gotyku. W Starym Ratuszu znajduje się Piwnica Świdnicka, która działa już od 1273 roku! Jest najstarszą piwiarnią Wrocławia i wywodzi się aż ze średniowiecza. Co warto podkreślić dla wszystkich zainteresowanych - Spiż nie jest Piwnicą Świdnicką, choć łatwo można te miejsca pomylić. Spiż mieści się w Nowym Ratuszu, w którym także znajduje się aktualna siedziba prezydenta miasta. 

Na Rynku czas można spędzać na różne sposoby - spacerując, podziwiając architekturę, słynną fontannę, czy po prostu korzystając z wielu różnorodnych restauracji w tej lokalizacji. Dodatkowo okalają go z każdej strony klimatyczne uliczki, które również warto poznać - jest ich wiele i każda jest inna, znajdziemy przy nich puby restauracje czy sklepy. Obok Rynku znajduje się również Plac Solny, na którym znajduje się mnóstwo straganów z pięknymi kwiatami.  

Afrykarium

Wrocławskie ZOO jest znane niemal wszystkim. Jednak od jakiegoś czasu zdecydowanie jedną z jego największych atrakcji jest Afrykarium. Jest tak popularne, że niestety trzeba się liczyć z bardzo długą kolejką, szczególnie w weekendy, jednak warto poczekać, by zobaczyć wiele ekosystemów Afryki w jednym miejscu. W tym miejscu podziwiać możemy na przykład hipopotamy nilowe, ryby i rafę koralową Morza Czerwonego, ptaki z dżungli w Kongo czy krokodyle lub manaty. Czas spędzony w tym miejscu na pewno nie będzie stracony, a Afrykarium jest świetną rozrywką dla całej rodziny.

Bilet normalny kosztuje 45 złotych, ulgowy dla dzieci powyżej 3. roku życia i uczniów do 21. roku życia, a także emerytów i rencistów oraz osób niepełnosprawnych kosztuje 35 złotych, natomiast dla studentów do 26. roku życia 40 złotych. Bilet rodzinny dla dwóch dorosłych i maksymalnie 3 dzieci to koszt 150 złotych. Warto podkreślić, że to bilet wstępu do całego ZOO, w tym Afrykarium.

Hydropolis

Innym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć podczas weekendu we Wrocławiu, jest Hydropolis - jedyne takie miejsce na mapie Polski. Także na świecie jest ich niewiele. Dzięki interaktywnym instalacjom, technologiom multimedialnym, replikom i modelom oraz ekranom dotykowym bogatym w informacje, w miejscu tym można zobaczyć wodę z wielu perspektyw, co może być bardzo fascynujące. Hydropolis funkcjonuje od 2015 roku, znajduje się w podziemnym zbiorniku wody czystej pochodzącym z XIX wieku, który działał do 2011 roku. Powierzchnia zbiornika to 4 tys. m2. Aktualnie znajduje się tam właśnie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Obiekt znajduje się przy ulicy Na Grobli 17. Bilet ulgowy kosztuje 18 złotych, normalny - 27 złotych, natomiast rodzinny (dwóch dorosłych i dwójka dzieci) - 72 złote.

Punkt widokowy - Mostek Pokutnic

Jeśli chcesz popatrzeć na Wrocław z góry, niedaleko Rynku znajduje się kościół Marii Magdaleny, a na nim słynny punkt widokowy - Mostek Pokutnic. Znajduje się on na wysokości 45 metrów i jest kładką, która łączy wieże tego budynku. Miejsce to ma ciekawą historię - legendy mówią, że na mostku można było zobaczyć dusze młodych kobiet. Kiedy zamiast domowego życia i rodzenia oraz wychowywania dzieci decydowały się raczej na zabawy z mężczyznami i uciechy w życiu, miały za karę przejść kładką między jedną a drugą wieżą.

Na Mostek Pokutnic wchodzi się schodami. Choć są szerokie i mniej więcej do połowy trasy murowane, osoby z lękiem wysokości mogą mieć problemy z wejściem, ponieważ w pewnym momencie betonowe stopnie zajmuje metalowa kratka, więc widać dokładnie, jak wysoko się znajdujemy. Wstęp kosztuje 5 złotych, bilety ulgowe kosztują 3 złote. Punkt dostępny jest przez cały rok.

Spacer po Ostrowie Tumskim

Weekend we Wrocławiu nie może obejść się bez spaceru po Ostrowie Tumskim. Jest to najstarsza część tego miasta. Powstała na wyspie, jednak aktualnie wyspą już nie jest. Warto przejść przez Most Tumski, który obwieszony jest kłódkami z podpisami zakochanych, obejrzeć również słynną katedrą św. Jana Chrzciciela czy Pałac arcybiskupi.

Niedaleko od Ostrowa zobaczyć można także np. gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego czy Ossolineum.

Weekend we Wrocławiu może być doskonały, bez względu na to, jaka trafi nam się pogoda. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji i każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

v

v