2016 rok obfituje w wiele ciekawych premier na polskim rynku książki. Przeczytać będziemy mogli nie tylko książki największych gigantów, lecz także obiecujących debiutantów. Poznaj najciekawsze premiery książkowe 2016 roku i sprawdź, co warto przeczytać!

Premiery książkowe 2016 roku - poznaj nasz ranking!

Krystyna Janda, Katarzyna Montgomery - Pani zyskuje przy bliższym poznaniu

Krystyna Janda - trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś w Polsce nie kojarzył tego nazwiska. Jest żywą legendą polskiego kina i teatru, poza tym reżyseruje, pisze i zarządza fundacją oraz teatrami. Kobieta o wielu talentach, niezwykle charakterystyczna, aktywna w social mediach, nierzadko wzbudzająca skrajne emocje. W maju w księgarniach pojawi się nowa książka z nią w roli głównej - wywiad rzeka, przeprowadzony przez Katarzynę Montgomery.

Tym razem Krystyna Janda mówi o rolach, które w jej życiu były i są zdecydowanie najważniejsze - nie tylko tych filmowych i teatralnych, lecz także prywatnych: matki, córki, żony… Przeczytamy więc o wielu istotnych kwestiach zawodowych, o emocjach i z pewnością poznamy ciekawe, nieznane fakty. Zarówno miłośnicy talentu tej aktorki, jak i wszyscy, których interesują kwestie kultury, powinni sięgnąć po tę publikację.

Maria Czubaszek - Nienachalna z urody

Niestety jedna z najpopularniejszych polskich satyryczek zmarła krótko przed premierą swojej najnowszej książki, tym samym bardzo osobista i szczera książka, która swoją premierę będzie miała w maju 2016 roku, jest jej ostatnią. Maria Czubaszek znana była ze szczerości, odwagi i świetnego poczucia humoru. Zazwyczaj mówiła rzeczy, które wielu ludzi miało gdzieś z tyłu głowy, jednak wstydziło bądź w pewien sposób bało się nimi dzielić ze światem. Między innymi dzięki temu przyciągnęła do siebie wielu ludzi, którzy szybko zostali jej miłośnikami. Dlatego też jedną z najciekawszych premier książkowych 2016 roku będzie zdecydowanie Nienachalna z urody.

Czego dowiemy się z książki? Poznamy wcześniej niezdradzane sekrety, fakty z życia i ludzi, z którymi do czynienia miała autorka - nie tylko tych najbliższych, lecz także m.in. współpracowników. Nie obędzie się również bez skomentowania sytuacji politycznej. Całość oczywiście przyprawiona jest ogromną dawką humoru. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję.

Agnieszka Osiecka - Neponset

Kolejna premiera książkowa 2016 roku również pojawiła się na rynku w maju. Tym razem poznamy wcześniej niepublikowaną powieść jednej z najznakomitszych i najpopularniejszych autorek naszego kraju - Agnieszki Osieckiej.

Neponset powstał na przełomie lat 70. i 80. XX wieku i stanowi wstęp do powieści Biała bluzka. Główną bohaterką jest Marta - anarchistka, przeciwna systemowi, nieprzystosowana do normalnego życia. Mieszka w USA, a jej codzienne życie jest pełne emocji i wrażeń. Ta książka stanowi gratkę dla wszystkich miłośników talentu Osieckiej.

Marta Abramowicz - Zakonnice odchodzą po cichu

Marta Abramowicz podjęła się w swojej książce niezwykle trudnego tematu. Zakonnice nie tylko odchodzą po ciuchu, poza zakonem również mówią niewiele. Szczególnie o powodach, które spowodowały, że są tutaj, gdzie są. Ludzie karmią się stereotypami i często oceniają z góry. Myślą, że każda zakonnica odchodzi, bo kocha księdza, bo nie może wytrzymać bez miłości. Jednak nie jest to prawdą, a powody są najczęściej zgoła inne.

Autorka porozmawiała z 20 zakonnicami i poznała powody, dla których odeszły one z zakonu. Książka porusza trudne zagadnienie, szokuje i porusza. Są bowiem rzeczy, o których na co dzień się milczy i odkrywane wprawiają w zdumienie. Zakonnice odchodzą po cichu to zdecydowanie jedna z najciekawszych premier książkowych 2016 roku.

Michał Rusinek - Nic nadzwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

To miała być 3-miesięczna współpraca, która ostatecznie trwała 15 lat. Michał Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej aż do jej śmierci w 2012 roku. W tym roku wydana zostanie napisana przez niego biografia poetki.

Dzięki temu poznamy ją z zupełnie innej, prywatnej strony. Dowiemy się, jaka była, jaki był jej charakter, z kim lubiła spędzać czas i co sądziła o życiu. Z pewnością usatysfakcjonowany będzie każdy fan talentu Wisławy Szymborskiej.

Andrzej Stasiuk - Pamir

Najciekawsze premiery książkowe 2016 roku zadowolą również fanów Andrzeja Stasiuka. W księgarniach pojawi się bowiem książka Pamir. Autor opisze w niej swoje podróże po Azji Centralnej, Pamir jest bowiem regionem górskim leżącym głównie w Tadżykistanie, a oprócz niego w Chinach i Afganistanie. Książka opisuje podróż samochodową, Stasiuk bowiem uwielbia auta. Publikacja ukaże się jesienią.

Książki ludzi internetu

Mówiąc o premierach książkowych 2016 roku, warto pamiętać również o publikacjach vlogerów i blogerów. Na rynku pojawi się nowa, czwarta już książka Tomka Tomczyka, oprócz tego debiutuje Paulina Mikuła oraz Włodek Markowicz.

Włodek Markowicz - Kropki

Włodek Markowicz zaczynał swoją vlogerską karierę na kanale Lekko Stronniczy. Aktualnie jest laureatem konkursu Blog Roku 2015, zdobył też między innymi tytuł Twórcy Roku 2015. Jednym z najpopularniejszych filmów na kanale Włodka Markiewicz są właśnie kropki: poruszający, z głębokim przekazem. Nic więc dziwnego, że właśnie tak zatytułowano tę książkę.

Markowicz opisuje w tej publikacji swoje dorastanie, drogę życiową, opisuje swoje spostrzeżenia dotyczące siebie i innych. Pokazuje, że dawanie jest dużo ważniejsze niż branie. Książka może wskazać drogę i pokazać jak dojść do celu, a przede wszystkim - jak łączyć wszystkie kropki…

Paulina Mikuła - Mówiąc inaczej

Paulina Mikuła z powodzeniem uczy Polaków języka polskiego. Robi to w sposób przystępny, dokładnie tłumacząc zawiłości poprawnej polszczyzny. Z pewnością więc widzowie spodziewali się, że prędzej czy później Paulina wiedzę z ekranu przeniesie na papier.

Mówiąc inaczej traktuje o błędach najczęściej popełnianych przez Polaków. Będzie więc i o ortografii i o interpunkcji, akcentowaniu czy wulgaryzmach. Przy okazji dużo charakterystycznego dla autorki humoru oraz autoironii. Z pewnością warto przeczytać!

Tomek Tomczyk - Social media START

Kolejną książkę wydał również Tomek Tomczyk, znany jako Jason Hunt (wcześniej Kominek). Jest to następna pozycja opracowana w jego własnym wydawnictwie. Tym razem Tomczyk pomaga ludziom rozpoczynającym swoją przygodę z social media.

Tomek Tomczyk chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi twórcami. Jest w końcu jednym z najpopularniejszych polskich blogerów, który funkcjonuje na tym rynku niemal od samego początku. Tym razem pisze o tym, jak rozpowszechnić swoje profile w mediach społecznościowych i sprawić, by pomogły w promocji swojej działalności. Jest to publikacja nie tylko dla blogerów, lecz także każdego, kto chce dowiedzieć się o social mediach czegoś więcej.