Uczymy się nie tylko w okresie szkolnym i studenckim. Jeżeli chcemy się rozwijać, musimy stale zdobywać nowe informacje z interesującej nas branży. Poza tym coraz częściej uczymy się języków obcych lub podnosimy kwalifikacje w pracy. Wszystko wiąże się z czasem spędzonym nad notatkami. Co robić by nauka była skuteczna? W jaki sposób się skupić? Jak obudzić w sobie motywację? Podpowiadamy!
Przygotuj miejsce do nauki
Przede wszystkim otwórz okno i przewietrz pomieszczenie. Choć wydaje się to banalne, jest naprawdę skuteczne. W tym czasie przygotuj kąt, w którym masz zamiar się uczyć.
Zrezygnuj z łóżka – po pierwsze, jeżeli twój organizm przyzwyczai się do tego, że nie tylko się w nim śpi, będzie ci później trudniej zasnąć. Poza tym pozycja leżąca, szczególnie jeżeli przykryjesz się ciepłym kocem, może wywołać niekontrolowane drzemki. Na łóżku, choć to bardzo wygodne miejsce, zdecydowanie trudniej się skupić.
Uporządkuj stół czy biurko, w bałaganie nauka nie pójdzie dobrze. Poza tym postaw w zasięgu ręki wszystko, czego będziesz potrzebować, np. książki, zakreślacze, długopisy, fiszki, zeszyty czy notatki. Postaw również kubek z czymś do picia. Zorganizuj wszystko tak, abyś nie musiał robić dodatkowych przerw, ponieważ nawet te krótkie mogą cię całkowicie rozproszyć.
Zjedz coś. Nie siadaj do nauki z pustym żołądkiem. Jedyne, o czym będziesz myślał, to potrawa, jaką przygotujesz po nauce. Burczenie w brzuchu również nie pomoże. Dobry, sycący posiłek to podstawa.
Załóż coś wygodnego. W taki sposób, aby nic nie odciągało cię od materiału, który musisz opanować. Dobierz również strój do temperatury. Nie może być ci za zimno lub za gorąco. Najważniejszy jest komfort.
Prześpij się. Jeżeli czujesz, że oczy same ci się zamykają, nie zaczynaj się uczyć. Mija się to z celem, na pewno niczego nie zapamiętasz, jeżeli głowa co chwile będzie spadać na notatki. Nie stresuj się tym, że zabraknie ci czasu, zrób sobie półgodzinną drzemkę. Wstaniesz zdecydowanie w lepszym nastroju i nie zabraknie ci energii.
Wyłącz wszystkie rozpraszacze. Zamknij aplikacje, wycisz powiadomienia, zainstaluj w przeglądarce program, który zablokuje strony rozrywkowe lub – jeżeli możesz – odłącz internet. Wyłącz telewizor i dźwięki telefonu. Jeżeli lubisz słuchać muzyki, postaw na instrumentalną lub taką, której wcześniej nie słyszałeś. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że nie zaczniesz nieświadomie śpiewać i zachwycać się ulubioną piosenką.
Rozplanuj naukę
Odpowiednia organizacja i systematyczna nauka spotykają się często z dużą niechęcią. Zazwyczaj po prostu szkoda nam czasu. Odkładasz coś na później, bo przecież nie ma tego tak dużo i nic się nie stanie, a następnie siedzisz nad książkami całą noc, a nic nie wchodzi do głowy. Zapewne każdy zna ten scenariusz.
Zaplanuj naukę, podziel materiał na kilka dni. Wcale nie stracisz czasu. 20 minut dziennie przez tydzień będzie o wiele bardziej skuteczne niż 2 godziny jednego dnia. Łatwiej się wówczas skupić i zapamiętać najważniejsze informacje.
Poza tym zapisz, jaką część materiału chcesz opanować danego dnia i skreślaj to, co już zrobiłeś. Dzięki temu zobaczysz jak wiele już za tobą. Może to być doskonałą motywacją.
Zapoznaj się z materiałem przez zaplanowaniem. Robienie notatek z czegoś, czego wcześniej nie widzieliśmy, nieco mija się z celem. Poza tym dzięki temu wszystko lepiej zorganizujesz.
Zaplanuj również przerwy, nie zapominaj o nich. Są one niezwykle potrzebne. Dzięki temu łatwiej przyswoić nam kolejną porcję wiedzy. Staraj się nie spędzać ich na oglądaniu stron internetowych, podejdź do okna, wyjdź przed dom, pozwól odpocząć sobie i twoim oczom.
Wypracuj własny system notatek. Nie istnieje jeden właściwy dla każdego z nas. Sprawdź, jak najłatwiej przyswajasz treści. Może będzie to mapa myśli, fiszki albo obszerne teksty, w których kolorami zaznaczysz najważniejsze informacje?
Nauka z metodą Pomodoro
Czy znasz technikę Pomodoro? Wypróbuj ją i sprawdź, czy jest idealna dla ciebie. Na czym polega? Jest to system, w którym pracujesz intensywnie przez 20 minut, po czym robisz sobie 5 minut przerwy. Po trzech takich cyklach następuje dłuższa, 15-minutowa przerwa. Te wielkości możesz jednak dowolnie modyfikować. Znajdziemy bardzo dużo aplikacji, które będą nas informować alarmem o zakończonym etapie. Pamiętaj, że prawdziwie produktywny staniesz się dopiero wtedy, kiedy naprawdę zaczniesz trzymać się wyznaczonych ram.
Wykorzystaj wolny czas na naukę
Twoja droga do pracy to godzina w komunikacji miejskiej? Zabierz ze sobą notatki. Możesz wykorzystać ten czas na naukę. Jeżeli nie potrafisz się skupić w hałasie, a uczysz się języka obcego, ciekawym rozwiązaniem może być słuchanie audiobooka w języku obcym. Jeżeli z kolei w domu nie czujesz się już na siłach, by sięgać do notatek, możesz włączyć obcojęzyczny film bez napisów lub posłuchać zagranicznego radia.
Nauka może być przyjemna i efektywna, jeżeli tylko odpowiednio się do niej przygotujemy. Wprowadź kilka modyfikacji i chłoń wiedzę bez przeszkód.