Niektóre składniki produktów, które spożywamy właściwie na co dzień, mogą wywołać dreszcze. Często nie mamy pojęcia, co jemy i możemy być naprawdę zaskoczeni składem. Co zawiera niepozorny chleb? Jak pozyskuje się najdroższą kawę na świecie? Wreszcie co ma wspólnego bóbr z lodami truskawkowymi? Sprawdziliśmy.
Zadziwiające produkty: chleb i ludzkie włosy
Mąka, której używa się do wypieku chleba, ciastek oraz pieczywa stosowanego w fast foodach, posiada L-cysteinę. Jej obecność sprawia, że ciasto jest miękkie i nieco się ciągnie. L-cysteina to nazwa, którą teoretycznie wiele osób zna, praktycznie jednak niewiele osób wie, skąd jest pobierana. Jej źródłem są najczęściej… ludzkie włosy. Prawdopodobnie ten produkt pozyskuje się przede wszystkim w Chinach. Można go również zdobyć z kaczych lub kurzych piór czy z rogów krów. Można więc powiedzieć, że zjadając hamburgera, zjadamy również składniki ludzkiego bądź zwierzęcego owłosienia.
Zadziwiające produkty: najdroższa kawa świata
Około 100 złotych za małą filiżankę kawy? Choć cena może przerazić, właśnie tyle zapłacimy za najdroższy rodzaj tego napoju – kopi luwak. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez kawy, która dodaje energii, poprawia nastrój, kiedy pogoda jest kiepska, stawia na nogi i po prostu wyśmienicie smakuje. Nic więc dziwnego, że poszukujemy smaku idealnego. Jedna z najdroższych kaw związana jest z niepozornym małym zwierzątkiem – cywetą. Upodobała ona sobie ziarna kawy i chętnie je zjada. Jako że jest prawdziwym smakoszem, wybiera najlepsze okazy. Nikt jednak nie uważa, że to coś złego, wręcz przeciwnie! Układ trawienny cywety sprawia, że ziarna szybciej fermentują, tym samym można je szybciej spożywać. Jest to jednoznaczne z tym, że odchody zwierzęcia są zbierane, a powstający z nich napój ma doskonały smak. Ziarna są oczyszczane i prażone, więc choć proces może się wydawać nieco obrzydliwy, produkcja jest niemalże taka sama jak w przypadku kawy, którą pijemy na co dzień.
Zadziwiające produkty: lody z bobra?
Jeżeli produkt posiada naturalne aromaty lub substancje smakowe, wszystko wydaje się jak najbardziej w porządku. Jedną z nich jest kastoreum, używane w takich produktach, jak na przykład lody, desery czy smakowe papierosy. Jeśli zjadamy coś, co posiada aromat truskawkowy, najpewniej w składzie znajdziemy właśnie kastoreum. Czym jest? To nic innego, jak... wydzielina z gruczołów analnych bobra. Jej zapach jest zbliżony do piżma, jednak proces pozyskiwania jest zdecydowanie tańszy. Dlatego też odnajdziemy ją nie tylko w słodkościach, lecz także w perfumach czy alkoholu. Choć lody wydają się niepozorne, ich skład może zaskoczyć.
Zadziwiające produkty: gumy do żucia a owce
Kolejnym produktem, który posiada interesujący składnik jest guma do życia, zawiera bowiem lanolinę. Choć brzmi niepozornie, jest to wosk, który uzyskuje się w czasie czyszczenia owczej wełny. Stanowi on bazę gumową, dzięki czemu guma staje się bardziej wilgotna.
Naturalne składniki w produktach, które spożywamy, zawsze cieszą. Nie zawsze jednak wiemy, że ich pochodzenie może przyprawić o dreszcze. Warto jednak pamiętać, że produkty nie zwierają źródeł składników i z pewnością nie zaszkodzi nam lanolina czy kawa z odchodów.