Województwo wielkopolskie, ze stolicą w Poznaniu to bardzo często odwiedzane tereny w Polsce. Z racji dobrej lokalizacji i bliskiego sąsiedztwa z niemiecką granicą do Wielkopolski przyjeżdżają nie tylko polscy turyści. Z racji tego, że mamy do czynienia z drugim co do wielkości województwem w Polsce, na pewno znajduje się tutaj wiele atrakcji turystycznych. Jednak co warto zobaczyć w tych uroczych rejonach, poza poznańskim rynkiem i Maltą? Przedstawiamy województwo wielkopolskie, jakiego nie znałeś!
Województwo wielkopolskie: Rogalin i Gołuchów stoją zamkami
Budowle wzniesione w tych miasteczkach to prawdziwe dzieła sztuki. Zacznijmy od pałacu w Rogalinie, który wzniesiono specjalnie dla rodziny Raczyńskich. Barokowa budowla zachwyca przepychem i rozmiarami - sama fasada frontowa robi wrażenie na wszystkich przyjezdnych, nie wspominając już o dwukondygnacyjnej sali balowej. W późniejszych latach pałac przekształcono w zbrojownię, aktualnie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Jednak najważniejszą częścią budowli jest oczywiście znajdujący się w podziemiach kościół, w którym znajdują się krypty grobowe z neogotyckimi zdobieniami. Pałac otacza przepiękny ogród w stylu francuskim. Nad brzegiem warty zwiedzający mogą także zobaczyć ogromnych rozmiarów dęby rogalińskie, które są wizytówką Wielkopolski. Najpotężniejsze z nich mają pnie o obwodzie ponad 9 metrów, a najstarsze liczą około 700 lat!
Z kolei zamek w Gołuchowie to budowla, która wielokrotnie była przebudowywana, w zależności od wizji właścicieli, którzy to często się zmieniali. Za aktualny wygląd zamku odpowiedzialna jest Izabella Czartoryska, która zafascynowana stylem francuskiego renesansu właśnie taką bryłę sobie zażyczyła. Cały budynek jest bardzo dobrze zachowany, a dzięki swojemu malowniczemu położeniu - w samym sercu Ośrodka Kultury Leśnej - to świetny pomysł zarówno na rodzinną wycieczkę, jak i romantyczną randkę we dwoje.
Województwo wielkopolskie w symbiozie z naturą
Nie każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, jak zielonym miejscem jest województwo wielkopolskie. Wspomniany wcześniej Ośrodek Kultury Leśnej zajmuje 162 hektary! Jednak dopiero rozmiary Wielkopolskiego Parku Narodowego mogą zrobić wrażenie. Jego powierzchnia wynosi około 76 km2, natomiast jego otulina drugie tyle. Teren obejmuje między innymi Pojezierze Poznańskie czy Poznański Przełom Warty. Corocznie Park Narodowy odwiedza ponad milion turystów.
Równie chętnie odwiedzanym miejscem jest jezioro Powidzkie, największy zbiornik w tym województwie. Jego różnorodna linia brzegowa obejmuje aż cztery zatoki! Wszyscy fani sportów wodnych i relaksu nad wodą spotykają się właśnie tutaj. Na jeziorze Powidzkim można bowiem spróbować swoich sił w takich dyscyplinach, jak żeglarstwo, windsurfing czy kitesurfing.
Województwo wielkopolskie: Kalisz i Gniezno
Jak już wcześniej wspomniano, wielkopolska to nie tylko Poznań! Warto odwiedzić takie miasta jak Kalisz i Gniezno. Zachwycają nie tylko architekturą, ale urokliwym klimatem, historią oraz otwartością tubylców.
Pierwszą stolicę Polski warto odwiedzić przede wszystkim ze względów czysto historycznych. To właśnie tutaj koronowana pięciu władców polskich i w tym miejscu pochowany jest patron naszego kraju - św. Wojciech. Miasto zbudowane na siedmiu wzgórzach, niczym starożytny Rzym i tak jak stolica Włoch, jego mury pamiętają wiele. Będąc w Gnieźnie, koniecznie trzeba wybrać się do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która przez lata urosła do rangi symbolu Polski i która szczyci się słynnymi drzwiami Gnieźnieńskimi.
Kalisz to kolejna historyczna wycieczka. Z racji tego, że jest najstarszym miejscem w Polsce, a odnalezione na jego terenie ślady działalności ludzkiej sięgają mezolitu, na terenie miasta utworzono Rezerwat Archeologiczny. Stare budowle robią wrażenie, a każdy zaułek zachwyca szczegółami i kunsztem architektonicznym. Nic w tym dziwnego. Ponieważ Kalisz znajdował się na Szlaku Bursztynowym, miasto nie narzekało na brak pieniędzy i bogatych mieszkańców.