58f8c8_a3e126e6c0470118d74fd25017745e77Przez założeniem firmy warto pomyśleć nad odpowiednią formą opodatkowania przedsiębiorstwa. Decyzja ta będzie miała wpływ na późniejszy sposób dokonywania rozliczeń podatkowych i rodzaj księgowości. Wybór opodatkowania Przyszły właściciel firmy do wyboru ma kilka sposobów prowadzenia dokumentów firmowych. Pierwszy to księgowość na zasadach ogólnych (podatek liniowy 19 % albo podatek progresywny):
  • księga przychodów i rozchodów - polega na comiesięcznych albo kwartalnych obliczeniach kwoty podatku od osiągniętego dochodu (to jest przychodu zmniejszonego o koszty)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki ryczałtu są zróżnicowane w zależności od rodzaju przychodów i stanowią: 20 proc., 5,5proc., 3 proc., 17proc..
  • karta podatkowa - mogą z niej korzystać tylko i wyłącznie podatnicy, wykonujący określone zawody. Dotyczy to głównie przedsiębiorców prowadzących drobną działalność handlową, usługową, gastronomiczną samodzielnie albo w formie spółki cywilnej i zatrudniających zaledwie paru pracowników.
Kolejny sposób prowadzenia rozliczeń podatkowych to pełna księgowość. Jest ona niezbędna przy spółce z o.o.. O wyborze rodzaju prowadzonej księgowości należy pisemnie poinformować urząd skarbowy. Wybór księgowości Przy tworzeniu działalności gospodarczej nie mniej ważny jest też wybór najlepszej formy prowadzenia księgowości. Przedsiębiorca do wyboru ma klasyczne biuro rachunkowe , a także księgowość internetową.
  • klasyczne biuro rachunkowe – jest dużo droższe niż księgowość internetowa. Posiada też wiele ograniczeń czasowych i terytorialnych. Jednakże jest wymagane do prowadzenia pełnej księgowości, gdyż rozliczenia podatkowe tych działalności są znacznie bardziej skomplikowane prawnie.
  • e-księgowość – wyśmienicie sprawdza się w przypadku prowadzenia dokumentacji małej firmy. Jest niezawodna, nowoczesna, bezpieczna i ,co najważniejsze, bardzo tania. Korzysta się z niej przy pomocy sieci internetowej. Usługi on-line są dostępne 24 godziny na dobę, przez co przedsiębiorca ma do nich bezpośredni dostęp kiedy tylko potrzebuje i to skąd tylko chce.
Zobacz też:
kalkulator netto lista obecnosci dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
Dobrze wiedzieć, że jednym z gigantów na Polskim rynku, świadczącym usługi zarówno tradycyjnej księgowości, w tym także i pełnej, jak i nowoczesnej księgowości internetowej on-line jest biuro rachunkowe we Wrocławiu.