Przez założeniem firmy warto pomyśleć nad odpowiednią formą opodatkowania przedsiębiorstwa. Decyzja ta będzie miała wpływ na późniejszy sposób dokonywania rozliczeń podatkowych i rodzaj księgowości. Wybór opodatkowania Przyszły właściciel firmy do wyboru ma kilka sposobów prowadzenia dokumentów firmowych. Pierwszy to księgowość na zasadach ogólnych (podatek liniowy 19 % albo podatek progresywny):
- księga przychodów i rozchodów - polega na comiesięcznych albo kwartalnych obliczeniach kwoty podatku od osiągniętego dochodu (to jest przychodu zmniejszonego o koszty)
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki ryczałtu są zróżnicowane w zależności od rodzaju przychodów i stanowią: 20 proc., 5,5proc., 3 proc., 17proc..
- karta podatkowa - mogą z niej korzystać tylko i wyłącznie podatnicy, wykonujący określone zawody. Dotyczy to głównie przedsiębiorców prowadzących drobną działalność handlową, usługową, gastronomiczną samodzielnie albo w formie spółki cywilnej i zatrudniających zaledwie paru pracowników.
- klasyczne biuro rachunkowe – jest dużo droższe niż księgowość internetowa. Posiada też wiele ograniczeń czasowych i terytorialnych. Jednakże jest wymagane do prowadzenia pełnej księgowości, gdyż rozliczenia podatkowe tych działalności są znacznie bardziej skomplikowane prawnie.
- e-księgowość – wyśmienicie sprawdza się w przypadku prowadzenia dokumentacji małej firmy. Jest niezawodna, nowoczesna, bezpieczna i ,co najważniejsze, bardzo tania. Korzysta się z niej przy pomocy sieci internetowej. Usługi on-line są dostępne 24 godziny na dobę, przez co przedsiębiorca ma do nich bezpośredni dostęp kiedy tylko potrzebuje i to skąd tylko chce.
kalkulator netto lista obecnosci dobrowolne ubezpieczenie choroboweDobrze wiedzieć, że jednym z gigantów na Polskim rynku, świadczącym usługi zarówno tradycyjnej księgowości, w tym także i pełnej, jak i nowoczesnej księgowości internetowej on-line jest biuro rachunkowe we Wrocławiu.