Gospodarka Niemiec należy do najszybciej rozwijających się na świecie. Nie dziwi więc fakt, że wielu zagranicznych przedsiębiorców decyduje się na założenie działalności gospodarczej u naszych sąsiadów. Dla Polaków dodatkowym argumentem są również sprzyjające przepisy. W artykule analizujemy, czy i dlaczego polska firma budowlana w Niemczech może być udaną inwestycją.
Czy warto założyć firmę budowlaną w Niemczech?
Zakładanie własnej firmy poza granicami naszego kraju jest dziś prostsze, niż można byłoby się tego spodziewać. Nie ma co ukrywać, że w dużej mierze jest to zasługa przynależności naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. W związku z tym osoby, które mają pomysł na biznes nakierowany na potrzeby naszych zachodnich sąsiadów, mają możliwość rozwijania swojej przedsiębiorczości. Mimo że nasze rodzime przepisy nakładają w tym zakresie ograniczenia, sposobem na ich obejście może być Polska firma budowlana w Niemczech – tam założona i prowadzona.
Zgodnie z prawem obowiązującym polskie firmy, mogą one działać na rynku niemieckim jedynie przez okres 180 dni. Również przepisy dotyczące podatków nie są wtedy dla nich specjalnie korzystne. Właściciel firmy zarejestrowanej w Polsce, który chciałby prowadzić działalność na terenie tego kraju, byłby zobowiązany m.in. do odprowadzenia podatku VAT dwa razy – według stawek polskich, a także według niemieckich. Jest jednak furtka dla przedsiębiorców, którzy chcieliby działać za naszą zachodnią granicą. Jest nią założenie działalności na terenie Niemiec.
Firma w Niemczech – dla kogo jest to rozwiązanie?
Niemiecki rynek budowlany, podobnie zresztą, jak i polski, jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Jest to więc odpowiedni okres, by planować w tym zakresie interesy. By jednak prowadzić działalność za zachodnią granicą, z pewnością warto orientować się w tamtejszej specyfice gospodarczej. Dlatego też firma w Niemczech to dobre rozwiązanie dla osób, które miały już okazję pracować na tym rynku i mają już na tym polu pewne kontakty.
Warto pamiętać o tym, że tamtejsza branża budowlana różni się nieco od naszej, rodzimej. W niektórych kwestiach mogą być potrzebne stosowne licencje, bądź uprawnienia, które może nabyć firma założona na terenie Niemiec. Dlatego też prowadzenie działalności budowlanej w ramach polskiego przedsiębiorstwa może napotkać szereg różnego rodzaju przeszkód. Jeśli więc jesteśmy dopiero na etapie planowania biznesu o takim profilu – prawdopodobnie korzystniej będzie go otworzyć od razu bezpośrednio w Niemczech.
Branża budowlana w Niemczech a podatki i składki
Niemiecki rynek jest obecnie jednym z najkorzystniejszych pod kątem zakładania firmy w branży budowlanej. Aby móc to jednak zrobić w sposób legalny, należy zarejestrować się i spełnić kilka warunków. Niemieckie prawo potrafi być drobiazgowe – w związku z tym warto dobrze się z nim zapoznać, zanim podejmiemy wiążące kroki. Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na fakt, że w Niemczech obowiązuje inny niż w Polsce system podatkowy.
Przedsiębiorcy budowlani prowadzący działalność na terenie Niemiec są zobowiązane do odprowadzania podatku VAT, a także podatku od usług budowlanych w wysokości 15%. Co ciekawe, na specjalny rachunek urzędu skarbowego przesyła go zleceniodawca. Natomiast sami wykonawcy rozliczają się na podstawie ewidencji przychodów i rozchodów.
Podobnie jednak jak w Polsce, również niemieccy przedsiębiorcy są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i wypadkowe. Istnieją wyjątki – np. od składki zdrowotnej, gdy przedsiębiorca jest ubezpieczony w ramach polskiej służby zdrowia lub w składki emerytalnej – jeśli dany zawód objęty jest niemiecką ustawą o rzemiośle. Niemniej jednak wszystkie firmy budowlane zarejestrowane na terenie Niemiec są zobowiązane do opłacania ubezpieczenia wypadkowego.
Polska firma budowlana w Niemczech – co trzeba wiedzieć, by ją założyć?
Firmę budowlaną w Niemczech można założyć przez internet. Proces jej rejestracji jest jednak trochę bardziej skomplikowany niż w przypadku działalności gospodarczej zakładanej w Polsce. Wiąże się to z brzmieniem ustawy o rzemiośle, która przewiduje 41 profesji, w przypadku których należy mieć konkretne uprawnienia. Aby założyć firmę m.in. ciesielską, murarską, kamieniarską, dekarską, czy malarską należy najpierw zdobyć zezwolenie. Wiąże się to jednak z kolejnym warunkiem. Trzeba należeć jeszcze do niemieckiej izby rzemieślniczej, a także posiadać kartę rzemieślniczą. Są jednak również zawody z branży budowlanej, które nie wymagają takich formalności. Polska firma budowlana w Niemczech może bez problemu mieć zatem profil ślusarski, kafelkarski, brukarski, czy zbrojarski. W przypadku tych zawodów nie trzeba mieć zezwolenia.