Z czym kojarzy ci się Boże Narodzenie? Dla wielu z nas ze specyficznym, niesamowitym klimatem. W domu roznosi się zapach pierników, za oknem sypie śnieg, w tle słychać świąteczne piosenki, a w centralnym miejscu stoi choinka. Obecnie widok śniegu za oknem w czasie świąt jest coraz rzadszy, przez co często można usłyszeć, że ten czas stracił urok, ale przecież wszystko zależy od nas, a nie od pogody. Klimat z pewnością poprawią ciekawe dekoracje. Jak wykonać proste, ale jednocześnie efektowne ozdoby świąteczne? Podpowiadamy!

Ozdoby świąteczne – nietypowe choinki

Świąteczna choinka kojarzy się przede wszystkim z dużym, przystrojonym drzewkiem. Jednak nie zawsze mieszkanie jest na tyle duże, a my na tyle przywiązani do tradycji, żeby tego elementu nieco nie zmodyfikować. Choinki można wykonać na wiele sposobów, wystarczy tylko stelaż w kształcie stożka i dobry pomysł. Wykorzystać można nie tylko wstążeczki, mulinę czy zielony papier, lecz także piórka, patyczki od lodów, a nawet… makaron! W niniejszym artykule przybliżymy natomiast dwa efektowne sposoby na stworzenie własnego drzewka. Pierwszą ozdobą świąteczną jest choinka z szyszek. Są one częstym elementem bożonarodzeniowych dekoracji, czemu by więc tego nie wykorzystać? Do tego celu potrzebujemy oczywiście szyszek, różnej wielkości, najlepiej z kilku drzew. Jako podstawę do stworzenia choinki można wykorzystać styropianowy stożek. Możemy postawić go bezpośrednio na blacie czy podłodze, w zależności od tego, gdzie chcemy postawić choinkę, lub włożyć do ozdobnej doniczki albo innego naczynia. Jak przymocować szyszki do styropianu? Możemy do tego celu wykorzystać wykałaczki. Zazwyczaj szyszki są bardzo twarde i wbicie w nie czegokolwiek nie jest łatwe, jednak można sobie pomóc, np. używając cienkiego drucika, który przywiązuje się do dolnych części tego owocu. Innym sposobem może być przygotowanie styropianowego lub papierowego stelażu i przyklejanie do niego szyszek za pomocą pistoletu do kleju na ciepło. Kiedy choinka jest już gotowa, można spryskać ją srebrnym, złotym lub białym sprayem.

Choinka z szyszek, mimo że może być niewielka, zajmuje trochę miejsca. Jeżeli naprawdę go nie mamy, a choinka jest naszym marzeniem, warto pomyśleć o przywieszeniu jej na ścianie. Proces tworzenia może być pracochłonny, ale efekt – powalający. Opcji jest wiele – światełka, drewienka, gałązki prawdziwej choinki. Tutaj jednak skupimy się na ozdobach świątecznych. Przygotuj koniecznie płaskie dekoracje i małe gwoździki. Żeby wszystko poszło zgodnie z planem, weź sporą kartkę papieru, lub rozłóż stare gazety, narysuj choinkę i „przymierz” do niej wszelkie zawieszki. Dzięki temu dowiesz się, w jakich miejscach przybić gwoździe do ściany. Pamiętaj o zachowaniu proporcji! Zmierz odległości na kartce i przenieś je na ścianę. Teraz wystarczy już tylko na przybitych elementach powiesić ozdoby i cieszyć się choinką, która nie zajmuje wiele miejsca.

Ozdoby świąteczne – nietypowe bombki

Przygotowanie własnych ozdób świątecznych to dobra zabawa. Poza tym dzięki temu, że wykonamy bombki samodzielnie, możemy mieć nietuzinkową choinkę, dokładnie taką, jak chcemy. Sposobów na dekorację choinki jest mnóstwo. Jednym z najbardziej znanych jest wykorzystanie plasterków pomarańczy. Wystarczy włożyć je do piekarnika na ok. 2-3 godzin w temperaturze 100-120 st. Sprawdzaj ich stan, możesz je przewracać, aby się nie skręciły. Oczywiście możesz użyć także suszarki spożywczej, jeżeli posiadasz takie urządzenie. Niektórzy suszą też cytrusy na kaloryferze, ale warto mieć na uwadze, że trwa do naprawdę długo i trzeba pamiętać o tym, aby co jakiś czas je przewracać. Kiedy pomarańcza jest już sucha, wystarczy przewiązać ją wstążką i zawiesić na choince. Będzie nie tylko pięknie pachnieć, lecz także przepuszczać światło, co spotęguje ciekawy efekt.

Innym sposobem na stworzenie nietypowych bombek będzie wykorzystanie balona i muliny. Okrągły balon nadmuchujemy, jednak nie do końca, a do momentu, w którym wielkość jest dla nas odpowiednia. Następnym etapem jest owijanie go muliną w różnych kierunkach, tak aby nitki stworzyły kulę. Aby oddzielić balon od materiału, powinno użyć się wazeliny – posmaruj nią cały balon. Następnie należy rozrobić klej hobbystyczny i pędzelkiem nałożyć go na mulinę. Całość musi wyschnąć, dlatego też trzeba zawiesić balon za jego końcówkę, w dowolnym miejscu. Kiedy mulina wyschnie, balon należy przebić szpilką i wyciągnąć go delikatnie ze środka. Jeżeli chcemy, aby nasza bombka błyszczała, możemy ponownie użyć kleju i obsypać ją brokatem.

Internet jest ogromnym źródłem inspiracji. Dom może wyglądać niesamowicie i przede wszystkim oryginalnie, a własnoręczne wykonywanie ozdób świątecznych to świetny sposób na spędzenie długich zimowych wieczorów z rodziną!