W dzisiejszych czasach głównymi albumami, jakie posiadamy, są często foldery w komputerze lub chmurze danych. Coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia. Jednak wielu z nas ceni sobie je w tej namacalnej formie i po wydrukowaniu pliku wspomnień na papierze, żałuje, że robi to tak rzadko. Zwykły album może jednak nie oddać wszystkiego. W końcu często zbieramy też bilety, różnego rodzaju dokumenty, plakaty. Czy nie byłoby idealnie zebrać wszystkie wspomnienia w jednym miejscu? Dlatego też coraz popularniejsze staje się tworzenie kreatywnego dziennika. Project life zdobywa coraz więcej zwolenników. O co chodzi?

Project life - o co chodzi?

Project life polega na zbieraniu zdjęć z codziennego życia i innych rzeczy, które mogą wywołać wspomnienia - biletów, plakatów, właściwie wszystkiego, co może przyjść nam do głowy. Pod koniec każdego tygodnia roku zbiera się wszystkie części i tworzy stronę kreatywnego albumu, dodając podpisy, ozdabiają, tworząc… po prostu wyżywając się kreatywnie.

Wszystko zaczęło się od Becky Higgins, to ona rozpoczęła dokumentację swojego życia przy pomocy albumu z foliowymi koszulkami, zdjęć i różnym karteczkom. Oczywiście częstotliwość, o której wspominaliśmy, nie jest jedyną słuszną, każdy bowiem może dokumentować swoje życie wtedy, kiedy tylko ma na to ochotę, nawet codziennie.

Kreatywne albumy ze zdjęciami - dla kogo?

Dla wszystkich! Taki rodzaj albumu jest doskonałą pamiątką. Dzięki notatkom nic nie umknie naszej uwadze, a za kilka lat będziemy mogli przypomnieć sobie, że 9 grudnia 3 lata wcześniej jedliśmy najpyszniejszą pastę lub… dostaliśmy mandat za przechodzenie na czerwonym świetle.

Oczywiście, przydatna będzie systematyczność, kreatywność, a jeżeli chcemy stworzyć małe dzieło sztuki, również zdolności manualne, jednak tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć. Project life staje się coraz popularniejszy w naszym kraju, więc nie jest już problemem znalezienie sklepu, gdzie kupimy specjalnie przystosowane albumy, karty z napisami i inne przydatne przedmioty.

Wystarczy odrobina chęci i sięganie po aparat w dowolnym momencie. W tym projekcie ważne jest dokumentowanie wszystkich chwil, które naszym zdaniem na to zasługują. Chociażby telefon pod ręką może być wybawieniem, gdy akurat coś nas zachwyci.

Czego potrzebujesz, żeby zacząć project life?

Żeby zacząć, potrzebujesz kilku godzin tygodniowo. Zanim kupisz potrzebne przedmioty, zastanów się, czy nie porzucisz tego pomysłu po tygodniu - z braku czasu. Zaplanuj choćby godzinę, aby uzupełnić swój album.

Na stronach związanych ze scrapbookingiem możemy kupić już właściwie wszystko, co może być nam potrzebne - albumy różnego formatu, koszulki foliowe, w które będziemy wkładać zdjęcia i inne przedmioty, specjalne kolorowe kartki, na których możemy zapisywać wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Poza tym oczywiście przydadzą się nożyczki, klej, kolorowe taśmy, naklejki, cienkopisy itp.

Przydatna będzie również drukarka i papier fotograficzny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wywoływać zdjęcia w dowolnym miejscu - byleby o tym nie zapomnieć. Zdjęcia to kluczowa część, bez której trudno wyobrazić sobie project life.

Kiedy rozpocząć dokumentację?

W tym przypadku wszystko zależy tylko od nas, możemy zacząć project life w dowolnym momencie, nie ma żadnych ograniczeń. Możemy zrobić jednorazową dokumentację ważnego wydarzenia, każdego dnia czy tygodnia, jedynie takich dni, które uznajemy za istotne pod jakimś względem. Nic, absolutnie nic nie powinno nas ograniczać. Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę od stycznia, ale nie jest to żaden wyznacznik.

Project life prezentem idealnym?

Project life może być świetnym prezentem. W tajemnicy przed bliskimi można dokumentować w ten sposób pewien czas i zrobić komuś cudowną niespodziankę. Zdjęcia często są trafionym prezentem, a w takiej formie - kreatywnej i bardzo spersonalizowanej - z pewnością chwycą za serce każdego!

Kreatywne albumy podbijają blogosferę

Nie sposób nie zauważyć, jak wielu blogerów decyduje się na rozpoczęcie projektu, czym często dzielą się ze swoimi czytelnikami. Dzięki temu można znaleźć inspiracje, przydatne linki do stron z potrzebnymi przedmiotami, wskazówki i wiele innych. Project life można śledzić między innymi na blogu Worqshop, Niebałaganka czy Design Your Life.

Dostrzegaj więcej

Dzięki dokumentowaniu codzienności możemy zauważyć, jak wiele piękna jest dookoła nas. Wydawać by się mogło, prostych rzeczach, można dostrzec coś niezwykłego i wartego zapamiętania. Czy to nie ciekawe wiedzieć, co jadło się dokładnie rok temu na obiad? Brzmi banalnie, ale jest poniekąd fascynujące. Project life jest więc czymś więcej niż tylko miejscem, w którym przechowujemy plik zdjęć.

Project life jest kreatywnym sposobem tworzenia niepowtarzalnych albumów na zdjęcia. Dzięki nim żadne wspomnienie nam nie umknie, a przy okazji możemy rozwijać swoją kreatywność, relaksować się, wyżywać twórczo i robić wszystko, co nam się podoba. Poza tym możemy wykorzystać ten projekt do stworzenia niepowtarzalnych prezentów. Dlatego warto rozważyć tego rodzaju dokumentację, może ona bowiem sprawić nam wiele radości!