Dostęp do Internetu w Polsce jest raczej dobry, jednakże wymaga wielu prac modernizacyjnych. Ceny także nie są najgorsze - w rankingu Ookla, w którym zastosowano przelicznik PKB per capita dzielone przez średnią miesięczną cenę za szerokopasmową sieć, zajęliśmy 27. miejsce na 64. przebadane państwa. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości warunki dla internautów znacznie się poprawią, a wszystko za sprawą kilku ważnych technologii. Jak będzie się rozwijał Internet w Polsce

Internet w Polsce - UKE sprzedaje pasma

Do 13 lutego można zgłaszać swoje oferty do aukcji pasm, którą organizuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Do kupienia są pakiety częstotliwości z pasm 800 MHz oraz 2,6 GHz, dające możliwość transmitowania internetu za pomocą nowoczesnej technologii LTE. To skrót od Long Term Evolution - standardu bezprzewodowego przesyłu danych o prędkościach dochodzących do 300 mb/s (37,5 megabajta na sekundę). Ofertą UKE z pewnością zainteresują się najwięksi gracze na polskim rynku telekomunikacyjnym. Jak najszybsze upowszechnienie technologii LTE jest bardzo korzystne dla internautów mobilnych, którzy obecnie często narzekają na niską przepustowość sieci, a także na kiepski zasięg w niektórych rejonach kraju. Dzięki szczegółowym warunkom umowy przetargowej, jakie narzuca Urząd Komunikacji Elektronicznej, ten ostatni problem może zostać (przynajmniej częściowo) rozwiązany. Przy zakupie pakietu częstotliwości 800 MHz nabywca ma obowiązek w ciągu trzech lat uruchomić na niej szybki dostęp do Internetu na wyznaczonych przez UKE obszarach Polski - głównie w gminach o niskiej (poniżej 50 tysięcy) liczbie mieszkańców, w których występują trudności z zasięgiem telekomunikacyjnym. To bardzo dobra decyzja - trzeba pamiętać, że we współczesnej gospodarce dostęp do cyberprzestrzeni jest rzeczą niezbędną, decydującą często o powodzeniu przedsięwzięcia. Wydaje się, że upowszechnienie się standardu LTE może przyczynić się do ożywienia ekonomicznego.

Internet w Polsce - światłowód dla każdego

W kontekście internetu przewodowego również zapowiadają się wielkie zmiany. Niedawno firma Vector zaprezentowała swoje rozwiązanie technologiczne, które pozwala osiągnąć niesamowicie szybki transfer na poziomie 800 mb/s (100 megabajtów na sekundę, dla porównania - standardowy internet domowy to mniej więcej sto razy mniejsza przepustowość). Technologia ta bazuje na przewodach typu HFC, czyli hybrydy światłowodu ze standardowymi kablami sygnałowymi. Czas pokaże, czy któryś z rodzimych operatorów telekomunikacji kablowej będzie zainteresowany rozwiązaniem tej firmy.

Nadzieje wielu rozbudza oficjalne rozpoczęcie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwem HAWE a Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi. Celem połączonych wysiłków i kapitałów tych dwóch podmiotów jest podłączenie 870 tysięcy gospodarstw domowych do ultranowoczesnego światłowodu w ciągu sześciu lat. Po minięciu jedenastu lat od startu inwestycji dostęp do szybkiego internetu kablowego ma otrzymać 1,22 miliona polskich domów. Całość przedsięwzięcia ma kosztować 890 milionów złotych. Co najistotniejsze, deklarowana jest pełna otwartość na inne podmioty, które zadeklarują chęć współpracy lub dzierżawy łącz - to oznacza większą szansę na upowszechnienie się usług w technologii FTTH (Fiber To The Home, w wolnym tłumaczeniu: Światłowód dla Domu).

Internet w Polsce - alternatywa 

Trzecią technologią przesyłu danych - obok internetu mobilnego i kablowego - jest PLC, czyli Power Line Communication. Rozwiązanie to polega na tym, że sygnał sieciowy jest transmitowany przez standardową infrastrukturę elektryczną, a odbiera się go, podłączając specjalny adapter do gniazdka z prądem. Zaletą PLC jest więc prostota - nie trzeba żadnych routerów i hubów. Ponadto można z niego korzystać teoretycznie wszędzie, gdzie jest dostęp do elektryczności - praktyka pokazuje jednak, że czasem infrastruktura jest w kiepskim stanie, co uniemożliwia wdrożenie tej technologii. Specjaliści podkreślają bezpieczeństwo Power Line Communication, znacznie większe od zabezpieczeń standardowego Wi-Fi, co jest bardzo ważne dla sieci w przedsiębiorstwach. Niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej i Urząd Regulacji Energetyki rozpoczęły kooperację, która ma na celu m.in upowszechnienie internetu PLC.