W obecnych czasach e-handel staje się coraz bardziej popularny. Wpływ na zjawisko zakupów w sieci ma wiele czynników. Po pierwsze, zakupy bez wychodzenia w domu pozwalają nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale i pieniędzy. Na aukcjach internetowych można bowiem w szybki sposób ‘upolować’ te same towary co w sklepach tradycyjnych, ale za znacznie niższą cenę. Poza tym, zakupy w internecie dają możliwość zakupów nie tylko w Polsce, ale także na zagranicznych stronach - bez konieczności podróżowania do innych państw. Internet daje więc wiele możliwości, ale czy zakupy w sieci zastąpią nam ich tradycyjną formę? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

E-handel - oszczędność czasu?

Powszechnie wiadomo, że czas to pieniądz. Jak zatem zaoszczędzić jedno i drugie robiąc zakupy przez internet? I czy jest to w ogóle możliwe?

Decydując się na zakupy e-handel czas zaoszczędzą na pewno ci, którzy mieszkają z dala od dużych miast i centrów handlowych. Dla nich, dojazd po zakupy wiąże się z ogromną wprawą, a ta z kolei z kosztami związanymi między innymi z paliwem, jak i z zainwestowaniem dużej ilości czasu.

W lepszej sytuacji są zdecydowanie te osoby, które mieszkają w dużych miastach, ponieważ mają wybór. Mogą albo skorzystać z tradycyjnych zakupów, albo zrobić je sprawnie przez internet. Nie wiadomo jednak, która z opcji zakupowych okaże się bardziej oszczędna. Tradycyjne sklepy kuszą banerami, reklamami i przyciągającymi wzrok napisami ‘Promocja’. Nie sposób więc, będąc w centrum handlowym przejść obok nich obojętnie. Zdarza się więc tak, że kupujemy rzeczy, których nie mieliśmy w planie nabyć. Z drugiej strony jednak, sklepy internetowe oferują nam znacznie bogatszy asortyment, co przekłada się na spędzaniu dużo większej ilości czasu przed komputerem w celu znalezienia tego najlepszego i najtańszego produktu. Co więcej, mimo że nie musimy wychodzić z domu, to tak duża i atrakcyjna oferta w internecie może sprawić, że kupimy znacznie więcej, niż potrzebujemy.

To, czy zaoszczędzimy czas i pieniądze zależy więc tylko od nas, od naszego podejścia do zakupów i odporności na marketing sieci sklepowych. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która z form zakupowych jest więc lepsza. W każdej z nich można znaleźć coś dla siebie.

Czy e-handel to kupowanie kota w worku?

Wiele osób uważa, że robiąc zakupy przez internet, nie mogą dotknąć, powąchać czy sprawdzić wadliwości towaru i w związku z tym ostatecznie nie decydują się na zakup. Ta grupa klientów woli więc tradycyjne sklepy, bo tam mogą namacalnie przetestować produkt – przymierzyć, obejrzeć, powąchać itd. Tymczasem coraz więcej e-sklepów wprowadza możliwość sprawdzenia produktu przed jego zakupem. Np. chcąc zakupić rolety w sklepie online, producent wysyła do nas próbki materiału, z którego mogą być one wykonane, żebyśmy mogli je namacalnie sprawdzić i zdecydować, które z nich są dla nas odpowiednie.

Poza tym, dużym ułatwieniem i udogodnieniem dla klientów jest też możliwość bezpłatnego zwrotu towaru. Można więc kupić kilka rzeczy, jeżeli nie jesteśmy w stanie się zdecydować na konkretną, i po przymierzeniu, czy też sprawdzeniu naocznie jakości towary - odesłać te, które nam nie odpowiadają.

Płatności elektroniczne - przeszkoda czy wygoda?

Wiele osób wciąż boi się płacić kartą za zakupy, gdyż uważają takie transakcje za mało bezpieczne. Dotyczy to jednak w głównej mierze osób starszych, ostrożnie podchodzących do tego typu rozwiązań. Wiele tradycyjnych sklepów nie posiada w ogóle możliwości płatności kartą (np. osiedlowe warzywniaki, stragany przy drodze), co może okazać się uciążliwe, jeśli nie mamy przy sobie gotówki. Dlatego też zakupy przez internet są pod tym względem znacznie łatwiejsze. Możemy wybrać dogodny dla nas sposób płatności, który zdecydowanie oszczędza nasz czas.

Czy e-handel proponuje lepsze ceny?

Wydawać by się mogło, że e-handel proponuje bardziej atrakcyjne ceny w porównaniu do standardowych sklepów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w wielu sklepach trzeba dodatkowo doliczyć jeszcze koszt przesyłki. Może się więc okazać, że cena w sklepie internetowym jak i tradycyjnym okaże się tożsama.

Zakupy przez całą dobę

W kwestii zakupów 24/h na dobę e-handel wydaje się mieć znaczną przewagę. Jeżeli tylko zamarzymy sobie jakiś produkt, możemy go kupić o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu na świecie. Warto jednak pamiętać, że samo kliknięcie - kupuję, a nawet dokonanie płatności, nie wiąże się z tym, że nasz wymarzony produkt znajdzie się od razu w naszym domu. Zazwyczaj trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni aż otrzymamy paczkę do domu. Tymczasem mimo, że w przypadku tradycyjnego sklepu, by nabyć produkt musisz czekać aż do rana, to jednak już w najwcześniejszych godzinach porannych możesz mieć daną rzecz w swoim posiadaniu.

Na powyższych przykładach widać, że między e-sklepami i tradycyjną ich formą jest zachowana swoista równowaga. Ponadto do oceny dochodzi indywidualny gust człowieka, bo dla jednych określona wada jest zaletą, a dla innych odwrotnie. Z pewnością e-handel daje takie możliwości, jakich nie jest w stanie zaoferować tradycyjny sklep, zwłaszcza dla przedsiębiorców w kwestii promocji i globalności e-sklepów oraz redukcji niektórych kosztów. Z drugiej strony, bardzo wielu klientów to tradycjonaliści, którzy wolą pozostać przy standardowej formie sklepu. Zatem dyskusja o tym, która forma zakupów jest lepsza, jest nierozstrzygnięta i nadal pozostaje do indywidualnej oceny każdego z nas.