Allegro – największa i najpopularniejsza platforma sprzedażowa w Polsce – zmienia się rok po roku, co odczuwają nie tylko klienci, ale przede wszystkim sprzedawcy. Jeżeli prowadzisz działalność w tym serwisie, sprawdź rozwiązania, które są wdrażane z ostatnim czasie. Niektóre z nich mogą poważnie wpłynąć na Twoją codzienną pracę!

Allegro nieustannie unowocześniane

Gdyby porównać Allegro z 2000, 2005, 2010, 2015 i 2020 roku, niektórzy użytkownicy, szczególnie młodsi, nie uwierzyliby, że jeden serwis może zmienić się w tak dużym stopniu. Ale to fakt – każdy rok przynosi jakieś uaktualnienia, niekoniecznie w związku z samym designem czy widocznymi dla użytkownika funkcjami.

Na przykład we wrześniu 2019 wystartował serwis Allegro Lokalnie, będący rozwiązaniem „wracającym do korzeni”, a zarazem odpowiadającym na sukces OLX. Sprzedawcy prywatni mają od teraz korzystać z tej platformy, podczas gdy „główne” Allegro ma stać się miejscem sprzedaży wyłącznie sklepów internetowych i innych profesjonalnych podmiotów, czyli po prostu firm.

Powyższa zmiana może mieć znaczenie dla osób, które handel na Allegro traktują jako dodatkową działalność czy sposób na sukcesywne wyzbywanie się posiadanych przedmiotów. Jeżeli posiadasz sklep, nadal funkcjonujesz w obrębie serwisu Allegro.pl i możesz skupić się na bezpośrednim konkurowaniu już tylko z innymi firmami, a nie sprzedawcami prywatnymi.

Co oznacza wygaszanie WebIP?

W maju 2019 roku Allegro zaczęło wygaszać usługę WebAPI. Dla wielu osób to obcobrzmiący, technologiczny termin, dlatego należy go wyjaśnić. Chodzi o interfejs programowania, czyli rozwiązanie, które pozwala połączyć konto na Allegro i zewnętrzne aplikacje zarządzania sprzedażą. Zmiany mają związek z procesem unowocześniania całego serwisu Allegro.

Już 13 stycznia 2020 roku wyłączono możliwość pobierania informacji o zamówieniach i danych sprzedażowych. Web IP zniknie ostatecznie już w drugim kwartale bieżącego roku. Całe szczęście, że procedura jest przeprowadzana etapami, na przestrzeni wielu miesięcy, bo sprzedawcy mieli sporo czasu na przestawienie się. Co możesz zrobić z tą całą sytuacją aktualnie?

Jeśli zamierzasz nadal korzystać z zewnętrznych aplikacji do zarządzania sprzedażą, zacznij używać rozwiązań kompatybilnych z REST API – nowym interfejsem. Pamiętaj, że Allegro będzie przechodzić kolejne zmiany także w 2021 roku, ale gdy korzysta się z nowoczesnego oprogramowania, te procesy nie mają żadnego wpływu na codzienną sprzedaż. Jednym ze zintegrowanych, polecanych narzędzi sprzedaży poprzez Allegro jest dodatek Allegro+ oferowany przez wFirma.pl.

Inne zmiany w 2020 roku

Warto zwrócić uwagę także na inne przemiany w obrębie platformy. Planuje się, że każdy produkt oferowany w serwisie ma mieć przypisany kod EAN, a poza tym mają być wypełniane wszystkie pola opisu produktu, dzięki czemu zostanie zredukowana liczba kategorii, za to ułatwione będzie filtrowanie produktów. Warto pozostawać na bieżąco z oficjalnymi komunikatami grupy Allegro, aby zawsze dostosowywać działalność sprzedażową do zmieniających się uwarunkowań.