Chcesz zostać najlepiej opłacanym kierownikiem? Zacznij od pracy nad przemówieniami publicznymi. Ta niezwykle ceniona umiejętność komunikacji dla wielu osób znajduje się na liście największych lęków – 74% ludzi boi się publicznych wystąpień. Ten irracjonalny lęk można pokonać. Pomoże Ci w tym Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Jak to zrobić?

  • Przygotowanie przede wszystkim. Poczucie, że jesteś dobrze przygotowany, jest najważniejsze, ponieważ uspokoi Twoje nerwy przed wystąpieniem. Jeśli wcześniej się przyłożysz, Twoje wystąpienie będzie dużo lepsze. Mówcy często nie wykorzystują całego swojego potencjału, ponieważ nie poświęcili wystarczająco dużo czasu i uwagi na skonkretyzowanie tego, co i w jaki sposób naprawdę chcą powiedzieć.
  • Zmień swoje nastawienie. Pozytywne myślenie może znacząco pomóc Ci przezwyciężyć strach. Zamiast skupiać całą uwagę na stresie, pomyśl o tym, że masz do przekazania informacje, które Cię pasjonują, a jeśli przekażesz je w lekki sposób, zainteresują również słuchaczy.
  • Uspokajająca cisza. Jeśli chcesz pozbyć się stresu, wystarczy się trochę wyciszyć. Zamiast powtarzać w kółko konspekt lub pierwsze słowa prezentacji, usiądź spokojnie i weź kilka głębokich wdechów. Panika w ostatniej chwili może co najwyżej przyspieszyć Twoje tętno, a Ty musisz pokazać opanowanie.

Kiedy już pozbędziesz się zdenerwowania, jest kilka dodatkowych kroków, które mogą ulepszyć Twoje umiejętności komunikacyjne.

  • Wyrażaj się krótko i zwięźleZbyt długie wystąpienia to podstawowy błąd. Słuchacze potrafią skupić swoją uwagę średnio do 20 minut, dlatego mówcy muszą podążać za zasadą „mniej znaczy więcej” i sprawić, aby te 20 minut zostało dobrze zapamiętane – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
  • Wykorzystaj energię. Zamiast na siłę próbować pokazać swój entuzjazm – wyczuj publiczność. Nawiąż kontakt i wykorzystaj energię płynącą z tłumu. Twoja prezentacja będzie efektywna, jeśli dostosujesz swój poziom aktywności do słuchaczy.
  • Nawiązuj kontakt wzrokowy. Zacznij od codziennych ćwiczeń. Cała sztuczka polega nie na obsesyjnym patrzeniu ludziom w oczy, ale na wgląd w czyjąś indywidualność. Taka relacja stanowi kluczową różnicę pomiędzy mówieniem przed, a do tłumu oraz rozmową z publicznością.
  • Ucz się od innych. Zapisz się na kurs autoprezentacji lub poszukaj kursów online. Dobrym sposobem jest także słuchanie wystąpień innych – wybierz się na ważną konferencję branżową i oceń, co sprawia, że dana prezentacja jest dla Ciebie interesująca. Zwróć uwagę na szczegóły i dodaj efektywne techniki do swoich wystąpień.
  • Praktyka czyni mistrza. To nic odkrywczego, ale im więcej pracy włożysz w przygotowanie, naukę i ćwiczenia, tym lepiej wypadniesz. Publiczne przemówienia to jedna z tych dziedzin, których nie da nauczyć się z książek – tylko poprzez nieustanną praktykę możesz dojść do perfekcji.

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspertka Monsterpolska.pl