SaaS (z ang. software as service) to model dystrybucji oprogramowania, który z roku na roku staje się coraz popularniejszy, głównie wśród klientów biznesowych. W jego ramach oferuje się obecnie wiele aplikacji, nie tylko księgowość internetową. Dlaczego warto inwestować właśnie w rozwiązania spełniające wymagania SaaS i czym one tak w ogóle są?
Czym są i jak działają aplikacje SaaS?
Dystrybucja oprogramowania w modelu SaaS polega na tym, że jest ono zainstalowane na serwerze dostawcy (producenta), podczas gdy użytkownik korzysta z niego online, np. za pośrednictwem przeglądarki internetowej. To bardzo wygodne i zarazem elastyczne rozwiązanie, ponieważ nie nakłada na użytkownika żadnych wymagań związanych z zapewnieniem odpowiednich zasobów do uruchomienia aplikacji. Jedyne, co potrzeba, to tylko urządzenie podłączone do internetu i opłacenie usługi (najczęściej w formie odnawialnego abonamentu). Nie trzeba marnować czasu na żmudną instalację czy konfigurację, a dostępność oprogramowania typu SaaS online pozwala obsługiwać je z dowolnego miejsca na świecie.
Mimo że jeszcze do niedawna w modelu dystrybucyjnym SaaS prym wiodły przede wszystkim aplikacje księgowe, takie jak np. wFirma.pl, to obecnie można w ten sposób korzystać z różnych programów i usług. Oto przykłady.
Wirtualny dysk
Usługa SaaS polegająca na udostępnianiu dysku, który znajduje się „w chmurze”, pozwala na bezpieczne gromadzenie danych bez potrzeby stosowania fizycznych nośników. Nie trzeba nagrywać plików na płyty czy kopiować na pendrive, aby mieć do nich stały dostęp – korzystając z wirtualnego dysku, w tym celu wystarczy tylko się do niego zalogować. Oznacza to możliwość przeglądania i edytowania danych niezależnie od miejsca na świecie, w którym znajduje się użytkownik. To również świetny sposób na ochronę ważnych zasobów przed ewentualnym zgubieniem, zniszczeniem lub wykradzeniem, co jest znacznie bardziej prawdopodobne w przypadku przechowywania ich na fizycznych nośnikach.
System CRM
Również systemy CRM są coraz częściej dystrybuowane w ramach modelu SaaS. We współczesnej rzeczywistości konkurencyjnej bardzo ważny jest stały dostęp do najważniejszych informacji na temat klientów, kontrahentów, terminów czy akcji marketingowych, dlatego wiele firm rezygnuje ze standardowych, desktopowych wersji systemów CRM na rzecz aplikacji oferowanych jako SaaS. Dzięki nim o dowolnej porze dnia i nocy z każdego urządzenia połączonego z internetem można sprawdzić dane dotyczące istotnych aspektów działalności przedsiębiorstwa.
Sklep internetowy
Czy istnieje możliwość założenia sklepu online bez własnego serwera i bez wykorzystania stosownego oprogramowania? Tak – pod warunkiem, że użyje się w tym celu systemu oferowanego w ramach SaaS, który po opłaceniu abonamentu pozwala na intuicyjne tworzenie sklepu internetowego.
Aplikacje SaaS – podsumowanie
Podsumowując, aplikacje dystrybuowane w modelu SaaS w coraz większym stopniu będą wypierać tradycyjne, desktopowe oprogramowanie, które jest od nich mniej wygodne i znacznie bardziej ograniczone pod względem elastyczności.