Papierowe książki cieszą się coraz mniejszą popularnością. Ich miejsce powoli zastępują cyfrowe wydania. Różnica widoczna jest nie tylko w rosnącym zainteresowaniu e-bookami w sklepach internetowych. Jeszcze kilka lat temu podróżując choćby komunikacją miejską, można było regularnie obserwować pasażerów trzymających w rękach rozmaite książki. Powoli trend się jednak zmienia, co widoczne jest po większej niż dotychczas liczbie użytkowników korzystających z e-readerów.
Zalety książek w wersji elektronicznej
Urządzenia do czytania książek w formie cyfrowej zyskały uznanie ze względu na przystępną cenę, wygodę i niewielki rozmiar. Dzięki czytnikom e-książek możemy w poręcznym urządzeniu mieszczącym się w kieszeni przechowywać ogromną liczbę książek, opowiadań czy artykułów. Ich jakość również nie pozostawia wiele do życzenia – możemy nabyć kolorowe e-booki z różnorodną czcionką, galerią obrazków, a nawet dodawać własne tła. Wzięto pod uwagę także wygodę czytania – obecna technologia umożliwia zapoznawanie się z treścią bez obaw o przemęczenie wzroku. Rosnąca popularność elektronicznych wydań była dotychczas traktowana przez biblioteki po macoszemu. Było to jednak tylko kwestią czasu, bowiem po wielu miesiącach przygotowań otworzono BiblioTech - pierwszą w pełni cyfrową bibliotekę publiczną na świecie.
BiblioTech – pierwsza cyfrowa biblioteka publiczna
Pierwsza w pełni cyfrowa biblioteka publiczna o nazwie BiblioTech została otworzona w San Antonio. Nie znajdziemy w jej zasobach papierowych książek, które można wypożyczyć na określony czas. Projekt kosztował 2,3 miliony dolarów i wchodząc do gmachu, gdzie znajduje się biblioteka, zobaczymy wyłącznie komputery iMac oraz iPady, dzięki którym możemy zgłębić interesującą nas lekturę. Nie zabraknie przy tym bibliotekarzy służących pomocą – nie tylko przy odnalezieniu wybranych tytułów, lecz również pomagając w uruchomieniu sprzętu osobom niedoświadczonym. BiblioTech ogólnie przypomina sklepy Apple Store, co – biorąc pod uwagę sprzęt na jakim możemy pracować – stanowi przy okazji dobrą reklamę dla Apple.
BiblioTech – korzyści z założenia biblioteki cyfrowej
Największym atutem tego przedsięwzięcia są jego koszty. Aktualnie w Teksasie budowana jest klasyczna biblioteka z książkami w wersji papierowej, której koszt wyniesie aż 120 milionów dolarów – należy dodać, że liczba tytułów będzie porównywalna do tej w BiblioTech. Oszczędzono również dużo pieniędzy dzięki braku konieczności wzmacniania podłóg – zabieg ten jest konieczny w przypadku utrzymywania ciężaru ton książek leżących na półkach. Użytkownicy z chwilą rejestracji mają pełny dostęp do wszystkich urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu. Wypożyczyć można jednocześnie do pięciu tytułów na czytniku e-booków. Co ciekawe, dotychczas nie odnotowano kradzieży książek w tej formie ani czytników. Jak widać, jest to kolejny krok w stronę cyfryzacji słowa pisanego – na podobne projekty w Polsce zapewne przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak już teraz e-booki cieszą się u nas popularnością na podobnym poziomie, co klasyczne książki.