Obecny rynek pracy jest zdecydowanie bardziej rozwinięty niż jeszcze kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Wobec takiego stanu konieczne są zmiany mające na celu umocnienie wartości jednostki. Osobista reputacja jest niezwykle ważna, dlatego współcześnie często poruszany temat to budowanie marki osobistej.
Czym jest budowanie marki osobistej?
Przede wszystkim istotne będzie określenie, czym jest marka osobista. Można nazwać ją wizerunkiem wraz ze zbiorem indywidualnych cech i emocji. Jest ona charakterystyczna dla osób publicznych: polityków czy gwiazd TV. W dzisiejszych czasach budowanie marki osobistej jest jednak równie ważne dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki marce można wpłynąć na rynek i opinie klientów, jak również zyskać tytuł lidera w swojej branży. Budowanie marki osobistej to również zdobywanie nowej wiedzy, przydatnych umiejętności oraz zmiana podejścia w zakresie marketingu wobec ciągle idącego do przodu rynku.
Budowanie marki osobistej w oparciu o trzy zasady
Personal branding, jak również kreowanie wizerunku jest często kojarzone z budowaniem marki. Dzięki wdrożeniu tych dwóch elementów możliwe jest prezentowanie własnego przedsiębiorstwa jako wspaniałego i utopijnego. Nie ma w tym jednak nic złego – każdy przedsiębiorca powinien prezentację swojego biznesu odpowiednio dostosować do odbiorców. Jednakże tworzenie bajkowego opisu nie jest do końca dobre, jeżeli nie jesteśmy szczerzy. Pierwszą bardzo ważną zasadą, jeżeli chodzi o budowanie marki osobistej, jest uczciwość. Należy zwrócić uwagę, czy wizerunek, jaki w ten sposób kreujemy wokół naszego przedsiębiorstwa, jest prawdziwy. Czy opiera się on na faktycznych wartościach, wiedzy oraz doświadczeniu? Jeżeli prezentując przedsiębiorstwo, nie będziemy z naszymi konsumentami szczerzy, wówczas musimy się liczyć z faktem, że kłamstwa prędzej czy później wyjdą na jaw i będziemy mogli zapomnieć o właściwym budowaniu marki osobistej. Na rynku można spotkać się z opinią, że zdecydowanie lepiej przedstawiać siebie jako profesjonalistę. Przez to poprzeczka do osiągnięcia celów jest postawiona bardzo wysoko, a my jako przedsiębiorstwo dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Z tą opinią można się zgodzić, ale tylko w części. Wszystko za sprawą początkowych kroków w dążeniu do poziomu eksperta przy braku wymaganego doświadczenia. Wówczas bardzo łatwo popełnić błąd.
Każde przedsiębiorstwo dąży do budowania marki osobistej na jak najwyższym poziomie. Należy jednak zachowywać się profesjonalnie i nie udawać, że poziom eksperta posiada się już dawno, podczas gdy zaledwie jest się nowicjuszem. W tworzeniu solidnej marki bardzo ważne są relacje międzyludzkie – szczerość oraz otwartość. Takie same wartości powinny się pojawić w relacjach z klientami biznesowymi.
Drugim ważnym elementem w procesie budowania marki osobistej jest reputacja. Wizerunek nie jest budowany tylko w momencie kontaktu z innymi ludźmi – klientami czy też partnerami biznesowymi. Kreowany jest także w trakcie marketingu szeptanego – czyli wtedy, kiedy konsumenci wymieniają się opiniami na nasz temat. Przekazywane informacje bez naszego udziału to właśnie reputacja, na którą przedsiębiorstwo pracuje.
Jeżeli wizja, jaką się kierujemy i prezentujemy naszym potencjalnym konsumentom, będzie się różnić od opinii klientów o nas, to kolejny potencjalny odbiorca będzie miał wątpliwości, czy zdecydować się właśnie na nasze produkty/usługi.
Należy także pamiętać, że element ten działa w drugą stronę – czyli na naszą korzyść.
Jeżeli będziemy wykonywali nasze obowiązki z zachowaniem największego profesjonalizmu, a dodatkowo staniemy się życzliwi oraz elastyczni w stosunku do naszych klientów, wówczas możemy być pewni, że nasza reputacja będzie zachowana na bardzo dobrym poziomie. Warto jednak pamiętać, że podczas budowania marki osobistej ważne jest znajdowanie się w ciągłej pozycji wzrostowej. Ciężka praca, jaką włożyliśmy w tworzenie dobrej reputacji o naszym przedsiębiorstwie, może bardzo szybko zostać zrujnowana przez jakiekolwiek potknięcie. Prowadząc swoją firmę, należy pamiętać o jednej, istotnej zasadzie – zadowolony klient powie o tym zaledwie dwóm osobom, niezadowolony klient podzieli się swoją opinią z dziesiątkami innych.
Trzecim elementem ważnym podczas budowania marki osobistej jest reprezentacja.
Jako właściciel firmy reprezentujemy ją zarówno na spotkaniu ze swoimi klientami, jak i podczas prostej czynności, np. wymiany wizytówki podczas krótkiej rozmowy.
Prezentacja jest niezwykle ważna. Przydaje się przygotowana wcześniej krótka formułka, przy użyciu której jesteśmy w stanie zaprezentować firmę podczas szybkiej wymiany zdań. Dzięki temu możemy sprawnie ubrać w słowa to, czym się zajmujemy oraz czym się wyróżniamy na tle swojej konkurencji. Należy także pamiętać, że podczas budowania marki osobistej w trakcie osobistej prezentacji ważna jest również nasza postawa, ton głosu, jakim operujemy czy też to, w co w danym momencie jesteśmy ubrani. Jeżeli dopiero zaczynamy działalność w branży, nie należy posługiwać się terminologią, której nie znamy – warto przyznać się do braku wiedzy, ale być pewnym siebie. Nawet jeżeli działa się na rynku krócej niż konkurencja, należy pokazać się z jak najlepszej strony poprzez zaprezentowanie swoich atutów i przyznanie się do faktu, że nie jest się doskonałym.
W obecnych czasach powinno się także pamiętać, że prezentacja to również działania marketingowe na stronach internetowych i portalach społecznościowych.
Dzięki zastosowaniu się do trzech wyżej wymienionych zasad możliwe jest budowanie marki osobistej, która będzie silna i którą trudno będzie podważyć. Warto rozbudowywać poznane filary o swoje własne pomysły, które będą ją wzmacniać.
Budowanie marki osobistej – szansa na sukces
Budowanie marki osobistej staje się współcześnie niczym innym jak szansą na osiągnięcie sukcesu. Jest to działanie przeznaczone dla każdego przedsiębiorstwa, które chce zaistnieć w branży, ukształtować świadomość rynku wobec swojej działalności oraz zdobyć przewagę nad swoimi konkurentami. O tym, jak ważne jest kreowanie własnego wizerunku, powinien świadczyć chociażby fakt, że 20 sierpnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Marki Osobistej.