Wykształcenie i doświadczenie to trzon, na którym opiera się kariera zawodowa. Dotychczas najczęściej edukacja i pierwsza praca wyznaczały kierunek, w którym rozwijał się pracownik. Obecnie stabilność i jednotorowość kariery jest spotykana coraz rzadziej - natomiast w siłę rośnie mobilność zawodowa. Sprawdź, jak najlepiej ją wykorzystać!
Mobilność zawodowa - nie tylko geografia
Pojęcie mobilności zawodowej może kojarzyć się przede wszystkim z możliwością przeniesienia się do innego miasta lub nawet państwa. Rzeczywiście, zdarza się że bycie elastycznym w tej kwestii znacząco poprawia notowania potencjalnego pracownika na rynku pracy. Po pierwsze - już poszukując zatrudnienia, możemy znacząco poszerzyć zakres wyszukiwania. Po drugie - wzbudzimy większe zainteresowanie międzynarodowych firm, tworzących swoje filie w kolejnych miejscach. Dobrze wykształcony i znający firmę pracownik, który może przenieść się w nowe miejsce i tam szerzyć wieści o przedsiębiorstwie, to jedna z najlepszych inwestycji.
Ale mobilność zawodowa ma obecnie także nieco inne znaczenie. Jeszcze niedawno najczęściej bywało tak, że jeśli ktoś zaczął karierę jak nauczyciel, nauczycielem pozostał. Obecnie startując w szkole, za kilka lat możesz być trenerem, założyć własną działalność gospodarczą czy przekształcić się w naukowca. To oczywiście przykład, jednakże widoczne jest, że w obecnych czasach dobry pracownik to pracownik elastyczny.
Bądź mobilny zawodowo - zmień pracę
Nie tylko na lepiej płatną czy dającą ci większe szanse rozwoju. Oczywiście doświadczenie zdobyte na jednym stanowisku najprawdopodobniej świetnie sprawdzi się wtedy, gdy pozostaniesz w tej samej branży. Warto jednak pamiętać, żeby nie zamykać sobie samemu innych ścieżek kariery. Zdolności, wykształcenie i kompetencje są na tyle różnorodne, że możesz je wykorzystać w naprawdę wielu miejscach. Nie zawsze musisz startować z pełnym pakietem - braki łatwo jest uzupełnić za pomocą dodatkowych kursów czy studiów podyplomowych.
Dlaczego warto jest stać się mobilnym zawodowo? Jako pierwszy powód ciśnie się na usta niestabilność krajowego rynku pracy i problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Niejednokrotnie może zdarzyć się, że bardziej satysfakcjonujące stanowisko pracy znajdziesz w branży, która jest tylko trochę związana z tym, co robisz obecnie.
Drugim najczęstszym powodem zmiany kursu swojej kariery zawodowej jest wypalenie zawodowe. Problem ten pojawia się przede wszystkim w zawodach nastawionych silnie na kontakty międzyludzkie, ale nie tylko. Zatem jeśli czujesz, że praca nie jest już satysfakcjonująca albo zdobyłeś w niej wszystko, co mogłeś, i już się nie rozwijasz, pomyśl o zmianie.
Jak zabrać się za zmianę ścieżki kariery? Przede wszystkim warto zainwestować w dobre CV. W tym przypadku lepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na życiorys funkcjonalny, tzn. taki, w którym skupisz się na swojej wiedzy i umiejętnościach. Przebieg wykształcenia i kariery zawodowej wykazujesz w nim w skrócie, natomiast wszystko to, co umiesz i wiesz, grupujesz w boki - np. zdolności przywódcze, zdolności sprzedażowe, analiza, języki obce etc. w ten sposób pokazujesz wszystko to, co może okazać się przydatne na nowym stanowisku pracy, a co nie wynikało bezpośrednio ze stanowisk, na których byłeś zatrudniony.
Kolejny krok to odświeżenie sieci swoich kontaktów. Jeśli staniesz na starcie po etat z grupą zawodowców z danej dziedziny, może być ciężko się przebić. Dlatego lepiej pytać, próbować i ogłaszać się tam, gdzie już cię znają.
Mobilność zawodowa także w ramach jednej firmy
Jeśli lubisz przedsiębiorstwo, w którym pracujesz, albo obawiasz się ogromnych zmian, z jakimi wiązałoby się porzucenie dotychczasowego zatrudnienia - istnieje dobre wyjście. Mobilność zawodowa może przejawiać się także w migracji pomiędzy stanowiskami w jednym przedsiębiorstwie.
Takie rozwiązanie jest niezwykle ciekawe. Z jednej strony, każda duża firma oferuje wiele ścieżek rozwoju, dla ludzi na każdym etapie swojej kariery. Z drugiej, osoba która da się poznać nie tylko jako dobry fachowiec, ale przede wszystkim jako dobry pracownik i współpracownik, ma duże szanse na uzyskanie wsparcia w chęci dalszego rozwoju. Przewagą takiej opcji nad przenoszeniem się do innej firmy jest właśnie to, że nie trzeba uruchamiać i szukać nowych kontaktów - one pozostają na miejscu.