Ważną kwestią dla firm jest zachowanie płynności finansowej. Niestety nie zawsze się to udaje, szczególnie jeżeli decydujemy się na faktury z odroczoną płatnością i nasi klienci mogą zapłacić nawet kilka miesięcy po wykonaniu usługi czy sprzedaży towaru. Z pomocą przychodzą firmy faktoringowe. Choć to rozwiązanie nie jest jeszcze bardzo popularne, usługi te pozwalają na zachowanie płynności, co pomaga przedsiębiorstwom, które z nich korzystają, w spokoju się rozwijać. Na czym polega faktoring pełny? Kiedy warto się na niego zdecydować? Podpowiadamy w naszym artykule!
Na czym polega faktoring?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czym jest faktoring pełny, warto zapoznać się także z ogólną definicją faktoringu. Otóż ta usługa finansowa polega na tym, że firma faktoringowa (zwana faktorem) przejmuje od przedsiębiorstwa-klienta faktury, które mają odroczony termin płatności za usługi czy produktu.
Przykład 1.
Pan Arkadiusz wystawił kilka faktur z odroczonym terminem płatności (90 dni). Nie może sobie jednak pozwolić na tak długie oczekiwanie, dlatego skorzystał z usług firmy faktoringowej. Przekazał jej faktury od klienta. Otrzymał z tego tytułu od faktora zaliczkę z faktury. Dzięki temu mógł zachować płynność finansową. Po dwóch miesiącach pieniądze z faktury wpłynęły, faktor wypłacił więc pozostałą część zobowiązania.
Faktoring pełny
Co jednak w sytuacji, kiedy kontrahent nie opłaci faktury? Kto ponosi ryzyko? W przypadku faktoringu pełnego – firma faktoringowa.
Faktoring pełny polega na tym, że to faktor ponosi ryzyko związane z niewypłacalnością klienta. Dodatkowo zajmuje się wyegzekwowaniem długu. Ściąga to z przedsiębiorcy ciężar odpowiedzialności, dzięki czemu może on w spokoju rozwijać swoją działalność.
Jednak taki rodzaj faktoringu ma oczywiście swoje wady i zalety.
Faktoring pełny – dobre i złe strony
Z całą pewnością dobrą stroną faktoringu pełnego jest fakt, że przedsiębiorca, który korzysta z tej opcji nie musi martwić się, jeśli klient nie opłaci faktury. Egzekwowaniem długu zajmie się firma faktoringowa. Daje to z pewnością duży komfort i pozwala na spokojne wykonywanie swoich obowiązków. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie jesteśmy pewni naszego kontrahenta – mieliśmy już problemy z tą firmą, nie ma ona zbyt dobrej opinii, spóźnia się z opłatami.
Oczywiście jednak faktoring pełny jest po prostu znacznie droższy – dodatkowo musimy opłacić ubezpieczenie od ryzyka nieuregulowanego zobowiązania. I być może ono na nas już nie ciąży, jednak musimy za to zapłacić.
W faktoringu niepełnym, który jest tańszy, to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za niezapłacone faktury, w związku z tym płaci mniej. Na takie rozwiązanie jednak warto się zgodzić, jeśli jesteśmy pewni naszych kontrahentów – są to renomowane firmy, duże, które znamy, mieliśmy już z nimi wcześniej do czynienia i nigdy nie sprawiały problemów. Oczywiście to nie znaczy, że i tym razem wszystko okaże się bezproblemowe, ale ryzyko z naszej strony będzie zmniejszone.
Faktoring pełny jest rozwiązaniem drogim, dlatego warto liczyć się z kosztami, jednak mimo to może nam pozwolić na spokojny rozwój przedsiębiorstwa, bez ryzyka, że poniesiemy konsekwencje nieopłaconych faktur z odroczoną płatnością.