Kiedyś, aby móc założyć własne konto bankowe, należało mieć ukończone 18 lat. Wypłaty z innych bankomatów były możliwe za prowizją, a prowadzenie konta wiązało się z comiesięczną opłatą. Jakie oferty dla młodych przygotowały banki? Które konta osobiste dla nastolatków są najkorzystniejsze?

Konta osobiste dla nastolatków

Dolną granicą wieku do prowadzenia kont osobistych wyznaczono na 13 lat. Prowadzenie takiego konta przygotowały tylko niektóre banki, a są to między innymi:

  • ING Bank Śląski, który oferuje Konto z Lwem Direct dla młodzieży w wieku 13 - 18 lat,
  • PKO Bank Polski, ma przygotowaną ofertę PKO Konto Pierwsze również dla osób w wieku 13 - 18 lat,
  • mBank - proponuje izzyKonto dla młodych od 13 lat,
  • GetIn Bank - oferuje Konto Młodzieżowe dla osób w wieku 13-26 lat,
  • Bank BPH - Cool Konto przygotowane zostało dla młodzieży w wieku od 13 lat, osoby młodsze również mogą je posiadać, ale nie mogą samodzielnie dokonywać przelewów, wpłat i wypłat gotówki,
  • BZ WBK - Konto Godne Polecenia,
  • Alior Bank - Konto Osobiste,
  • Eurobank - Konto Junior,
  • Bank Pekao - Eurokonto kieszonkowe,
  • Bank Millennium - Konto Junior 360o

Konta osobiste dla młodych a dodatkowe koszty

Większość banków oferuje prowadzenie konta za 0 złotych, a ponadto 0 złotych za: wypłaty ze wszystkich bankomatów, prowadzenie konta, dostęp do płatności online i przelewy. Jest jednak kilka kwestii, które powodują naliczenia opłat za prowadzenie konta czy za kartę debetową.

eKonto dla Młodych oferuje 0 zł za kartę debetową z funkcją płatności zbliżeniowych, ale przy płatnościach min. 200 zł za miesiąc, podobnie jest w ofercie Konta z Lwem Direct - tutaj jeśli użytkownik nie dokona płatności bezgotówkowych na kwotę min. 200 zł, karta kosztuje go 7 złotych miesięcznie. Konto Junior 360 oferuje kartę VISA, która miesięcznie kosztuje 4 zł.Opłata nie jest naliczana przez pierwsze 2 miesiące od jej wydania. W kolejnych miesiącach opłata nie jest naliczana, jeżeli w poprzednim miesiącu kalendarzowym została dokonana i zaksięgowana na koncie min. jedna płatność bezgotówkowa kartą. W Eurobanku w ofercie Konta Junior karta debetowa kosztuje 3,45 lub 3,95 zł miesięcznie. Natomiast złotówkę miesięcznie będzie musiał zapłacić użytkownik Eurokonta w Banku Pekao.

Nie wszystkie konta oferują wypłaty ze wszystkich bankomatów za 0 zł. Za wypłatę z bankomatu innego niż Euronet, BZ WBK, Cash4You, eCard użytkownicy izzyKonta mBanku będą musieli zapłacić 3% prowizję - min. 5zł, maks. 9. Podobnie wypłata z Konta Godnego Polecenia BZ WBK z bankomatu innego niż BZ WBK i PKO BP wiąże się z opłatą 1zł lub 5 zł. Jeżeli nastolatek będzie chciał wypłacić gotówkę z bankomatu innego niż BPH i Euronetu, klient Banku BPH Cool konta zapłaci prowizję w wysokości 6 złotych.

Ponadto należy mieć na uwadze comiesięczne ubezpieczenie konta, które wynosi parę złotych, a zabezpieczy rachunek w przypadku zgłoszenia kradzieży lub zgubienia karty. Trzeba pamiętać również, że po ukończeniu górnej granicy wieku, w niektórych bankach automatycznie naliczają się opłaty za prowadzenie konta. Tak jest w przypadku Cool Konta w Banku BPH i osiągnięciu 18. roku życia.

Konta osobiste dla nastolatków i dodatkowe korzyści

Młodzi decydujący się na prowadzenie konta osobistego mogą w niektórych bankach liczyć na dodatkowe korzyści i przywileje. I tak np. mBank oferuje 25% zniżki do wskazanych szkół językowych na terenie całej Polski i okazyjne zniżki do największych sieci handlowych. BZ WBK oferuje zniżki oraz punkty w Programie PAYBACK.

Bank PKO BP dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oferuje PKO Konto Pierwsze na preferencyjnych warunkach: karta debetowa za 0 zł – wystarczy, że jeden z rodziców będzie korzystał z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w PKO Banku Polskim.

Konto 360o w Banku Millenium oferuje natomiast monitorowanie postępów oszczędzania, przypomnienia, wybór wizualizacji i nazwy konta. Podobnie w przypadku Konta z Lwem Direct, który oferuje Finansometr, program oszczędnościowy Smart Saver, program lojalnościowy Bankujesz-zyskujesz. PKO BP Pierwsze Konto również oferuje usługę autooszczędzania. Alior Bank w Konie Osobistym daje możliwość korzystania z aplikacji iKASA, dzięki której w sklepach Biedronki można zapłacić telefonem.

Oprocentowanie rachunku umożliwia między innymi mBank w izzyKoncie - 0,7%, Pierwsze Konto PKO BP, Cool Konto BPH i Eurokonto Pekao mają oprocentowanie równe 0,01%.

Wybierając konto, będąc nastolatkiem czy jego rodzicem, należy zwrócić uwagę na koszty prowadzenia rachunku oraz dodatkowe korzyści. Warto zauważyć, jak niewiele banków oferuje oprocentowanie konta. Aby mieć pewność, że wybiera się konto dopasowane do potrzeb, należy zapoznać się z poszczególnymi ofertami na głównych stronach internetowych banków lub bezpośrednio w ich siedzibach.