Remont mieszkania, zakup domu czy sprzętu elektronicznego, a może wycieczka? W zależności od tego, ile pieniędzy potrzebuje kredytobiorca, może złożyć wniosek o przyznanie pożyczki hipotecznej lub kredytu gotówkowego. Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy, wymaga innego zestawu dokumentów, a banki podejmują decyzję w różnym czasie. Przeczytaj, czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu gotówkowego.

Pożyczka hipoteczna - wady i zalety

Jedną z największych zalet pożyczki hipotecznej jest jej niskie oprocentowanie, które wynosi 8-10%. Banki mogą sobie pozwolić na tak niskie oprocentowanie ze względu na fakt solidnego zabezpieczenia kredytu (nieruchomością). Na pożyczkę hipoteczną decydują się osoby, które potrzebują więcej pieniędzy, niż jest im w stanie zaoferować np. kredyt gotówkowy.

Ubiegając się o pożyczkę hipoteczną, potrzebny jest komplet dokumentów, zaświadczenie o dochodach plus dokumenty związane z nieruchomością - akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, wycena. Bank dokładnie analizuje złożony wniosek, a na decyzję trzeba czekać nawet miesiąc. Wysokość pożyczki, o jaką można się ubiegać, zależy zarówno od zdolności kredytowej wnioskodawcy, jak i od wartości nieruchomości, która ma zostać zabezpieczona.

Ważne! Chcąc zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, zgłoszona nieruchomość nie może być już obciążona kredytem.

Podstawowe cechy pożyczki hipotecznej to:

  • niskie oprocentowanie,
  • wysoka kwota uzależniona głównie od wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie (banki określają zazwyczaj maksymalne możliwe LTV),
  • długi okres kredytowania (nawet 30 lat),
  • może zostać wykorzystana na dowolny cel konsumpcyjny (z reguły nie ma obowiązku informowania banku o celu wykorzystania środków z pożyczki).

Ważne!
Ważne jest, aby nie mylić dwóch pojęć - pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego. Pożyczkę hipoteczną można wykorzystać na dowolny cel, natomiast kredyt na sprecyzowany np. zakup czy budowę nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna jest preferowana przez klientów ze względu na niskie oprocentowanie, natomiast przez banki ze względu na solidne zabezpieczenie.  

Kredyt gotówkowy - plusy i minusy

Jeżeli kredytobiorca potrzebuje kredytu na zdecydowanie niższą kwotę - np. drobny remont czy zakup sprzętu, najprostszym wyjściem będzie wybór kredytu gotówkowego. Na decyzję o jego przyznaniu czeka się od kilku godzin do kilku dni. Większość banków wymaga przy kredycie gotówkowym minimum formalności. Najczęściej wystarczy tylko dowód oraz zaświadczenie o dochodach.

Taki kredyt jest jednak bardzo wysoko oprocentowany (nawet 16%). Prowizja za jego udzielenie wynosi zazwyczaj 5%, a maksymalna kwota kredytu o jaką można wnioskować to ok. 60 tys. zł. Maksymalny czas spłaty to najczęściej 10 lat.