Praca zdalna to szansa na więcej czasu wolnego dla pracownika. Jak to możliwe? Ważna jest dobra organizacja, na którą składa się m.in. stworzenie przestrzeni biurowej w mieszkaniu czy szczegółowego planu dnia. Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam na sprawną pracę we własnych czterech ścianach. Więcej na ten temat w artykule!

Efektywna praca w domu

Aby praca zdalna stała się dla nas ułatwieniem, a nie utrapieniem, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Prezentujemy je poniżej wraz z krótkim omówieniem.

Wydziel przestrzeń do pracy

Wydzielenie obszaru, w którym wyłącznie pracujemy, nastraja umysł w odpowiedni sposób i pozwala się skoncentrować na zadaniach. Jeśli chcesz być w pełni efektywny, zapomnij o sofie ustaw stół lub biurko i krzesło przeznaczone tylko do pracy, tak aby wyraźnie oddzielić tę strefę od przestrzeni do wypoczynku. Weź pod uwagę odpowiednie oświetlenie i znajdź miejsce na wszystkie przedmioty, które musisz mieć pod ręką, by nie tracić czasu na ich szukanie.

Uwzględnij krótkie i długie przerwy

W biurze koledzy prędzej czy później odciągną cię od biurka choć na chwilę, aby zjeść z tobą lunch czy wypić kawę. W domu takie przerwy są równie istotne, choć okazji do nich może być mniej. Najlepiej więc zaplanować sobie krótkie odpoczynki co godzinę, tak aby w rezultacie wstać od biurka chociaż na 5 minut. Wystarczy nastawić sobie alarm w telefonie. Warto pozwolić sobie również na jedną dłuższą przerwę, np. półgodzinny spacer lub obiad poza biurkiem.

Nie przestawiaj porannego budzika

Budź się rano o takiej samej porze, jak wtedy, gdy wybierałbyś się do biura. Późniejsze wstawanie jest kuszące, ale może negatywnie wpłynąć na koncentrację, jakość pracy i w efekcie samozadowolenie. Podobnie przeciąganie pracy do późnych godzin popołudniowych nie jest dobrym pomysłem.

Podziel czas na pracę i odpoczynek

Śledź swój czas pracy i bądź odpowiedzialny. Nie pozwól, aby wykonywanie obowiązków zawodowych trwało dłużej, niż ma to miejsce w biurze i odwrotnie – nie przeciągaj okresu przeznaczonego na odpoczynek. Śledź czas poświęcony na każdy z tych rodzajów aktywności i dyscyplinuj się, aby nie wpaść w jedną ze skrajności: pracoholizm, pracę w weekendy lub przesadnie częste przerwy kosztem obowiązków zawodowych.

Przestrzegaj porannych rytuałów

Niektórzy z ekspertów uważają, że praca zdalna wykonywana w stroju i makijażu jak do pracy jest bardziej efektywna. Mózg przestawia się na tryb aktywności i koncentracji. Warto zachowywać się rano podobnie, jak podczas szykowania się do biura. Takie podejście wpływa także na efektywność w pozostałych porach dnia, np. poprzez przestrzeganie aktywności fizycznej po pracy czy odpowiednio długi sen.