Faktury można wystawiać samodzielnie  ręcznie lub za pomocą specjalnie przystosowanego do tego celu programu. Drugi z wymienionych sposobów, w szczególności w przypadku niedoświadczonych w tej dziedzinie osób, zapewnia zazwyczaj większą efektywność. Program do fakturowania umożliwia bowiem szybkie wystawienie dokumentu księgowego w sposób automatyczny.

Czy każda firma powinna mieć program do fakturowania?

Dokumentowanie sprzedaży to obowiązek każdego podmiotu gospodarczego. Mimo dużej powszechności wystawiania tego dokumentu samodzielne jego sporządzanie może wywoływać konsternację. Dotyczy to zwłaszcza początków prowadzenia działalności lub przedsiębiorstw o dużej liczbie transakcji. Program do fakturowania nie jest narzędziem obowiązkowym, niemniej jednak wielu właścicieli firm decyduje się na jego zakup w celu usprawnienia pracy. Program do fakturowania to ułatwienie dla przedsiębiorcy. Jeśli jest on aktualny i intuicyjnie skonstruowany, może znacząco przyspieszyć proces sporządzania wymaganej dokumentacji. Większość tego typu oprogramowania umożliwia automatyczne generowanie faktury na podstawie wprowadzonych przez użytkownika danych.

Program do fakturowania  na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe programy do wystawiania faktur. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że oprogramowanie bezpłatne lub w wersji demo często dysponuje ograniczonym zasobem funkcji, które nie przewiduje np. wystawiania faktur korygujących czy wystawiania nieograniczonej liczby dokumentów. Dlatego wybierając program do fakturowania dla swojej firmy, warto porównać wcześniej różne dostępne możliwości. Systemy takie jak wFirma.pl oferują wiele ułatwiających i usprawniających pracę funkcji, takich jak automatyczne pobieranie danych kontrahentów z bazy GUS, weryfikowanie ich w wywiadowniach gospodarczych bądź pod kątem bycia czynnym płatnikiem VAT. W przypadku początkujących przedsiębiorców zaleca się wybór oprogramowania oferującego system wsparcia w obsłudze. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi możliwość konsultacji działań i rozwiania wątpliwości na każdym etapie korzystania z programu.