W zimie najwięcej osób skarży się na spadek nastroju, kłopoty ze snem, rozluźnienie dyscypliny dietetycznej i kłopoty z regularnym uprawianiem sportu. Nic dziwnego, jest coraz zimniej, więc chce nam się więcej jeść i przymykamy oko na podjadanie między posiłkami. Szybciej się ściemnia, więc brakuje nam światła potrzebnego do syntezy witaminy D, której niedobór może skutkować chandrą jesienno - zimową. Dodatkowo niesprzyjające warunki pogodowe (mróz, śnieg) sprawiają, że wolimy zostać pod ciepłym kocem z dobrą książką i gorącą herbatą niż ubrać się w dres i wyjść biegać. Dowiedz się, dlaczego warto trenować także w zimie i jakie korzyści może przynieść umiejętny trening na mrozie. Trzymaj formę zimą z ekspertami!

Trzymaj formę zimą i trenuj w plenerze

Zimą trudniej zmotywować się do wyjścia na zewnątrz. Jeśli ćwiczymy, wybieramy aktywności w domu lub ewentualnie w salach treningowych. Jednak dopóki pogoda pozwala warto spróbować trenować w plenerze. Oczywiście ćwiczenie na mrozie wymaga odpowiedniej techniki i przygotowania. Jaki sport możesz uprawiać zimą? Taki, na jaki pozwala twoje zdrowie i kondycja! Zanim rozpoczniesz treningi warto skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych.

Warto także wybrać taką formę aktywności, która sprawi ci przyjemność. Nie lubisz jeździć na rowerze? Nie ma sensu się katować! Spróbuj pobiegać lub pomaszerować. Trening to twój czas, więc wykorzystaj go mądrze. Aktywność w plenerze wzmacnia naszą odporność oraz świetnie dotlenia organizm. Ponadto w czasie ćwiczeń na dworze dociera do nas więcej bodźców niż na siłowni.

Pamiętaj o technice

Trening na mrozie wcale nie musi skończyć się przeziębieniem. Trzeba jedynie właściwie o siebie zadbać. Najważniejszą umiejętnością, o której trzeba pamiętać przed wyruszeniem w plener, jest właściwe oddychanie na mrozie. Musisz chronić drogi oddechowe przed zimnym powietrzem. Wdychaj powietrze wyłącznie przez nos!

Trening na mrozie powinien być spokojniejszy niż w innych warunkach. Zwolnij tempo, ćwiczenia na czas zostaw na inną porę roku. Ćwiczenia wykonuj wolno, ale dokładnie. Jak sprawdzić, czy tempo nie jest zbyt forsujące? Najprostszą metodą jest sprawdzenie, czy w trakcie wykonywania ćwiczeń możesz swobodnie rozmawiać. Jeśli tak znaczy to, że narzuciłeś sobie optymalne tempo do treningu na mrozie.

Uwaga!

Jeśli temperatura spadnie poniżej 10 stopni, zamiast treningu wybierz spokojny, niezbyt długi spacer.

Gdy spadnie śnieg, nie musisz przerywać programu treningowego. Śnieg, który ogranicza nasze ruchy, zmusza mięśnie do większej pracy siłowej. Zachowaj umiar i zdrowy rozsądek - śnieg powyżej kolan, zatykający mroźny wiatr - to nie najlepsze warunki dla sportowców. W takiej sytuacji bezpieczniej będzie zadbać o formę na siłowni.

Uwaga!

Pod niegroźnie wyglądającą warstwą śniegu może ukrywać się lód - najczęstsza przyczyna zimowych kontuzji.

Sposobem na uniknięcie wywrotki jest bieganie na bardziej ugiętych nogach. Uczyni to pozycję bardziej stabilną. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić. Nadmiernie obniżona pozycja może obciążyć kolana.

Przed i po treningu

Trening zacznij już w domu. Przed wyjściem na mróz poświęć kwadrans na rozgrzewkę. Dostosuj intensywność i czas treningu do stopnia zaawansowania. Stopniowo przyzwyczajaj organizm do ćwiczenia na mrozie.

Pamiętaj!

W zimie twoja skóra wymaga dodatkowej ochrony. Przed wyjściem z domu używaj kremów ochronnych, koniecznie z filtrem UV i zawsze miej przy sobie pomadkę.

Gdy wrócisz z treningu, nie kładź się i nie siadaj. Jak najszybciej ściągnij z siebie przepocone ubrania i weź ciepły prysznic. Pamiętaj również o ćwiczeniach rozciągających, które podobnie jak rozgrzewkę zimą lepiej wykonać w mieszkaniu.

Zadbaj o odpowiednią odzież

Uważaj na przegrzanie organizmu. Powinieneś ubrać się tak, aby po wyjściu z domu czuć się lekko chłodno, trening szybko Cię rozgrzeje. Warto zainwestować w bieliznę termoaktywną i porządne skarpety, które ochronią stopy przed przemoczeniem. Zawsze ubieraj się “na cebulkę”, aby w razie czego móc ściągnąć jedną warstwę ubrań. Ostatnia warstwa powinna chronić od wiatru. Nie zapominaj o rękawiczkach, podczas treningu możesz odmrozić sobie dłonie! Ważna jest również czapka, bo przez głowę ucieka bardzo dużo ciepła. 

Uwaga!

Zimą dni są coraz krótsze. Kompletując strój do ćwiczeń, dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o elementach odblaskowych!

Uważaj na niepożądane skutki

Podczas treningu na mrozie pamiętaj, że organizm musi mieć czas na nauczenie się ćwiczenia w nowych warunkach. Nie forsuj się, bo możesz doprowadzić do poważnej kontuzji. Słuchaj swojego organizmu i reaguj na jego sygnały. Zimno sprawia, że nasze mięśnie są bardziej napięte, podobnie jak więzadła i torebki stawowe, w takich warunkach łatwo o kontuzję.