Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pozwolą im sprawnie zarządzać swoim biznesem. W dzisiejszych – bardzo mobilnych – czasach, z całą pewnością jednym z nich jest chmura obliczeniowa, czyli cloud computing. Czym właściwie jest? Jak wygląda praca w niej? Jak takie rozwiązanie sprawdzić się może w firmach? Odpowiemy na te pytania w niniejszym artykule!

Chmura obliczeniowa, czyli właściwie co?

Chmura obliczeniowa polega na dostarczaniu usług za pomocą internetu przez usługodawcę. Może to być na przykład serwer, aplikacja, oprogramowanie czy baza danych. Zazwyczaj przedsiębiorca korzystający z chmury płaci jedynie za dostęp do niej, chociaż zdarza się również, że takie miejsce jest darmowe.

Krótko mówiąc, chodzi o wszystkie te oprogramowania, które udostępnione są nam w internecie. Oznacza to, że możemy pracować z każdego miejsca, o każdej porze, jeśli tylko mamy dostęp do internetu – nie musimy kupować licencji, zazwyczaj opłacamy abonament.

Poza tym jeśli korzystamy z takiego rozwiązania, usługodawca jest odpowiedzialny za wiele kwestii, które nie muszą już nas martwić, przykładowo aktualizacje, naprawianie błędów systemu, wprowadzanie zmian prawnych itd.

Nie da się więc ukryć, że chmura obliczeniowa wydaje się idealnym miejscem dla biznesu. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Chmura obliczeniowa – zalety dla biznesu

Działanie w chmurze może mieć wiele zalet dla przedsiębiorstwa. Jakie są dobre strony takiego rozwiązania?

Dowolność miejsca pracy

Tak jak już wspominaliśmy, oprogramowania znajdujące się w chmurze nie wymagają instalacji na komputerze, w związku z tym jeśli tylko mamy dostęp do internetu, możemy pracować z dowolnego miejsca o dowolnej porze. Jeśli przykładowo przypomnimy sobie, że nie wprowadziliśmy ważnych danych do systemu, nie musimy czekać do następnego dnia, aż pojawimy się w biurze – wszystko możemy załatwić z domu.

Dzielenie pracy z innymi

Chmura obliczeniowa przyda się również, jeśli wiele osób pracuje na jednym dokumencie. Dzięki temu nie musimy go sobie przesyłać, każdy widzi, co zostało na nim zmienione, ma dostęp do edycji i widzi, co robią inne osoby, dzięki czemu nikt nie hamuje pracy, a jeśli pojawia się jakiś problem, wiemy skąd on pochodzi.

Nie jesteśmy administratorem

Nie administrujemy oprogramowaniem, nie musimy się więc martwić, jeśli napotkamy jakiś błąd – po prostu zgłaszamy go usługodawcy, aby mógł jak najszybciej się nim zająć.

Nie kupujemy licencji

Korzystając z chmury, zazwyczaj opłacamy abonament. Nie musimy kupować licencji na każde stanowisko. Może to być duża oszczędność, ponieważ niektóre programy w chmurze są dostępne nawet za darmo.

Aktualizacje

Oprogramowanie w chmurze jest aktualizowane, a my nie musimy wykupywać żadnych dodatków, aby otrzymać jego najnowszą wersję.

Wszelkie koszty oprogramowania ponosi usługodawca

Jeśli coś się zepsuje lub konieczna jest dodatkowa funkcja, nie my ponosimy koszty. Nie płacimy za serwery, specjalistów IT, aktualizacje itd. Koszty tego typu ponosi usługodawca.

Praca w chmurze obliczeniowej ma dużo zalet, dlatego też z całą pewnością warto przemyśleć korzystanie z tego rodzaju oprogramowania w swoim biznesie. Nierzadko może być to nie tylko oszczędność pieniędzy, lecz także czasu!