Aby móc zweryfikować kontrahenta jeszcze przed zrealizowaniem transakcji biznesowej, należy posiadać przede wszystkim Numer Identyfikacji Podatkowej, znany powszechnie jako tzw. numer NIP. Dzięki temu przedsiębiorca jest w stanie uniknąć kontaktów z nierzetelnymi kontrahentami oraz uniknąć kosztownych pomyłek.Przeczytaj, jak sprawdzić firmę po numerze NIP.
Numer Identyfikacji Podatkowej – podstawowe informacje na temat numeru NIP
Numer Identyfikacji Podatkowej jest dziesięciocyfrowym kodem nadawanym każdemu przedsiębiorcy podczas rejestracji przez niego działalności gospodarczej. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny formularz (NIP-3) we właściwym Urzędzie Skarbowym. Dawniej – do 2011 roku – numer NIP był nadawany także osobom, które nie prowadziły działalności gospodarczej.
Jak sprawdzić firmę po numerze NIP?
Jeśli potrzebujesz zweryfikować obecnego lub potencjalnego kontrahenta z użyciem Numeru Identyfikacji Podatkowej, możesz osiągnąć swój cel na kilka sposobów. Wystarczy, byś użył jednego z następujących rozwiązań:
- baza danych dostępna na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- program księgowy (ewentualnie aplikacja do fakturowania), który jest uruchomiony na komputerze z dostępem do internetu.
Niewątpliwą zaletą przedstawionych wyżej metod jest ich bezpłatny charakter (oczywiście, większość programów do księgowości jest płatna, ale znalezienie NIP-u kontrahenta nie należy do dodatkowo płatnych usług).
Zasadniczo, wyszukiwanie działalności gospodarczej z wykorzystaniem numeru NIP jest zadaniem prostym. W przypadku internetowej bazy CEIDG wystarczy wpisać interesujący nas numer NIP, by móc szybko zdobyć niezbędne informacje. Wyszukiwarka ta jest intuicyjna i nie wymaga posiadania zaawansowanych umiejętności w zakresie obsługi komputera. Jednocześnie, korzystanie z niej pozwala na uzyskanie cennych informacji, w tym np. danych kontaktowych czy statusu działalności gospodarczej (działalność aktywna/ zawieszona).
Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku programów księgowych. Zazwyczaj nie posiadają one specjalnych modułów do wyszukiwania firmy z użyciem NIP – taka możliwość jest za to dostępna podczas wystawiania faktur sprzedażowych lub księgowania dokumentów kosztowych (faktur VAT, rachunków itd.). Wystarczy wówczas wpisać numer NIP w odpowiednim polu, a reszta danych takich jak między innymi:
- nazwa przedsiębiorstwa,
- dokładny adres siedziby,
- zostanie w kilka chwil zaimportowana z bazy GUS.
Nie tylko Numer Identyfikacji Podatkowej
Warto przy tym pamiętać, że do wyszukiwania przedsiębiorstw można wykorzystywać także inne unikalne kody nadawane firmom. Jest to między innymi: REGON, czyli numer Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, oraz NIP europejski w przypadku firm realizujących transakcje wewnątrzwspólnotowe, tzn. na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ten ostatni składa się ze standardowego numeru NIP oraz przedrostka odpowiedniego dla danego kraju (w przypadku Polski jest to prefiks PL). NIP europejski można sprawdzić z użyciem systemu VIES.