NIP to numer identyfikacyjny, który – zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie w Polsce – jest obligatoryjny dla każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. W jaki przebiega wyszukiwanie firmy po numerze NIP? Odpowiedź jest prosta: wystarczy wykorzystać do tego celu internetowe bazy danych.

Czym jest numer NIP?

NIP to skrótowiec, z którym zetknął się każdy, kto prowadzi – niezależnie od branży – działalność gospodarczą na terenie Polski. NIP to Numer Identyfikacji Podatkowej. Ma on na celu, jak sama nazwa wskazuje, identyfikację podatników będących przedsiębiorcami. NIP składa się z dziesięciu cyfr i jest wykorzystywany już od 1996 roku.

Co ciekawe, do dnia 1 września 2011 roku Numerem Identyfikacji Podatkowej dysponowali także podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej, a więc między innymi osoby uzyskujące dochody w ramach umowy o pracę. Taki stan rzeczy został jednak zmieniony – obecnie podatnicy z tej grupy posługują się wyłącznie numerem PESEL.

Numer Identyfikacji Podatkowej jest nadawany przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla danego podatnika.

Wyszukiwanie firmy po numerze NIP - jak to zrobić?

W poprzednich dekadach znalezienie firmy, posługując się wyłącznie Numerem Identyfikacji Podatkowej, mogło sprawiać niemałe problemy. Obecnie jednak, dzięki dynamicznemu rozwojowi nowoczesnych technologii internetowych, zadanie to stało się znacznie prostsze. Ponieważ właściwie każde przedsiębiorstwo dysponuje już dobrej jakości połączeniem internetowym, dostęp do baz danych jest na wyciągnięcie ręki.

Gdzie zatem można sprawdzić dane firmy za pomocą Numeru Identyfikacyjnego Podatnika? Aby osiągnąć ten cel, nie trzeba wykorzystywać płatnych programów. Wręcz przeciwnie – wystarczy skorzystać z bazy znajdującej się na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obsługa wyszukiwarki jest niezwykle prosta. Należy jedynie wpisać numer NIP (ewentualnie REGON lub numer rachunku bankowego kontrahenta), by zweryfikować jego dane.

Co ciekawe, można wyszukać firmę po numerze NIP także z użyciem… programu księgowego lub aplikacji do fakturowania. Systemy te są zazwyczaj sparowane z bazami danych GUS, dlatego wystarczy wpisać numer NIP w odpowiednim polu, by w krótkim czasie uzyskać podstawowe dane na temat firmy.

Wyszukiwanie firmy po numerze NIP – dlaczego jest niezbędne?

Firmy decydują się na wyszukiwanie swoich obecnych oraz potencjalnych kontrahentów biznesowych w celu weryfikacji ich wiarygodności. Przykładowo, numer NIP może posłużyć do sprawdzenia w związku z tzw. białą listą podatników VAT. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dany podmiot ma status czynnego podatnika od towarów i usług.

Wyszukiwanie firmy po numerze NIP – podsumowanie

Numer NIP to jeden z kodów najczęściej wykorzystywanych do identyfikacji podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Należy jednak przy tym koniecznie pamiętać, że nie jest to jedyne oznaczenie tego typu. Wszystkie firmy są ponadto zobligowane do posiadania numeru REGON (tj. numeru Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej), a spółki – także numeru KRS (Krajowego Rejestru Sądowego).