W dzisiejszych czasach można znaleźć sklep internetowy właściwie z każdej możliwej branży. Jest ich bardzo dużo, konkurencja na starcie jest już ogromna. Skoro wiemy już, że chcemy sprzedawać swoje produkty czy usługi w sieci, od czego zacząć tworzenie sklepu internetowego? Jakie kwestie powinniśmy szczególnie przemyśleć? Co jest istotne, by nie przepaść wśród wielu innych? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Tworzenie sklepu internetowego

O czym więc musimy pamiętać, zabierając się za tworzenie sklepu internetowego? Kroków jest sporo i każdy z nich wymaga skrupulatnego przemyślenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Grupa docelowa

Na początku warto określić naszą grupę docelową – do kogo kierujemy nasze produkty lub usługi? Kto będzie zainteresowany naszą ofertą? Jaki mamy cel sprzedaży? Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki asortyment? Co może on zmienić? Co poprawić? Warto dokładnie to przemyśleć i szczerze odpowiedzieć na te pytania, by móc bez problemu przejść do kolejnych etapów tworzenia sklepu internetowego.

Analiza konkurencji

Skoro wiemy już, kto jest naszą grupą docelową i do kogo kierujemy naszą ofertę, warto dokładnie przyjrzeć się naszej konkurencji. Właściwie w każdej branży jest mnóstwo sklepów internetowych, dlatego nierzadko trudno zrobić coś nietypowego, czym przyciągniemy klientów. Mimo wszystko warto próbować. Obserwując to, jak wyglądają sklepy konkurencji i jak się z nich korzysta, możemy próbować stworzyć coś bardziej funkcjonalnego, przyjaźniejszego w obsłudze, co sprawi, że nasz sklep będzie się wyróżniał.

Wybór nazwy

Wybierając nazwę, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby była łatwa do zapamiętania. Sklep z kwiatami „Kwiatki, bratki i makatki u cioci, koleżanki i sąsiadki” najpewniej nie jest najlepszym pomysłem – trudno to zapamiętać, jest za długie, dodatkowo od razu musimy przemyśleć, jak będzie wyglądała domena internetowa takiego miejsca.

Finanse

Musimy również mieć świadomość tego, jaki mamy budżet, jak duże pieniądze możemy zainwestować w tworzenie naszego sklepu internetowego.

Wybór oprogramowania

Kiedy wiemy już, jak wyglądają nasze finanse i potrzeby, możemy przejść do wyboru oprogramowania – możemy zdecydować się na własne (wówczas będzie to z pewnością droższe, ale mamy możliwość zupełnie dopasować sklep do naszych potrzeb, choć jego powstanie będzie trwało dłużej) oraz zewnętrzne, dostępne od zaraz, darmowe lub płatne.

Wygląd

Kolejny krok to ustalenie wyglądu naszej witryny – warto postawić na miejsce jak najbardziej funkcjonalne, w którym zakupy będą proste i intuicyjne.

Formalności

Konieczne jest również zgłoszenie bazy sklepu do GIODO, podpisanie wszelkich umów z kurierami, płatnościami itp., a także stworzenie polityki prywatności, regulaminu sklepu oraz informacji o plikach cookies.

Sprawdzanie

Ważne jest też sprawdzanie wszelkich funkcji, testowanie, upewnianie się, że wszystko działa tak, jak należy i nikt nie będzie miał problemów ze zrobieniem zakupów.

Tworzenie sklepu internetowego z pewnością nie jest szybkie i łatwe, jednak im skrupulatniej to zrobimy, tym większa pewność, że użytkownicy będą zadowoleni i z chęcią będą robić u nas zakupy.