Świadomie lub nie budujesz markę osobistą w internecie (personal branding). Twój profil na Facebooku, Instagramie, Twitterze, Pintereście i innych mediach społecznościowych, to swego rodzaju twoje internetowe CV. Wszystko co lubisz, udostępniasz oraz zdjęcia, które zamieszczasz, świadczy o Tobie – o tym, jaką osobą jesteś. Skoro wszystko to ma wpływ na to jak wygląda nasza marka osobista w internecie, to dowiedz się, jak zrobić to najlepiej i stworzyć “nieprzypadkowy” własny wizerunek. W obecnej sytuacji dzięki nowym technologiom, które dają jeszcze większy wachlarz możliwości dostępu do informacji, możemy sprawdzić właściwie każdego. Kiedyś pierwsze wrażenie budowało się na podstawie spotkania, rozmowy, natomiast teraz pierwszej oceny naszej osoby dokonuje się za pośrednictwem internetu, dlatego starając się o pracę należy zadbać nie tylko o profesjonalne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale trzeba również sprawdzić wszystkie informacje pozostawione przez siebie w sieci.

Social media – pomagają czy szkodzą?

Odpowiedź brzmi – to zależy od Ciebie. Na samym początku warto sprawdzić, jakie informacje o tobie znajdują się w sieci i czy w ogóle są. Najprostszy sposób na weryfikację tego, to wpisanie w wyszukiwarce Google swojego imienia i nazwiska. Jeśli nie wyskoczą Twoje zdjęcia w kostiumie z wakacji lub z ostatniej imprezy to już jest dobrze. Gorzej jeśli jesteś specjalistą w swojej branży a wyniki wyszukiwania będą zerowe. Wtedy należy zająć się tym tematem i zacząć chociażby od założenia profili na portalach biznesowych, takich jak LinkedIn.com czy GoldenLine.pl.

  • załóż profesjonalnie brzmiącego maila – najlepiej imię i nazwisko;
  • zrób sobie porządne zdjęcie - oczywiście w odpowiednim stroju. Takie zdjęcie będzie można wykorzystywać zarówno na tego rodzaju biznesowych portalach społecznościowych jak i w CV.

Marka osobista w internecie vs życie prywatne

Nie przesadzajmy i nie zmieniajmy wszystkich naszych profili społecznościowych na oficjalne, biznesowe i „pod krawatem”. Jednak musimy pamiętać, że zdjęcie na naszej facebookowej tablicy z ostatniej szalonej imprezy nie pomoże nam w zdobyciu wymarzonej pracy. Dlatego warto tutaj wykorzystać w pełni ustawienia prywatności, jakie oferuje Facebook. Każde zdjęcie, zarówno te, które sami wrzucamy, jak i te, na których oznaczają nas nasi znajomi, może mieć włączone, indywidualne ustawienia prywatności. Szczególnie należy uważać na zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle, ponieważ są one widoczne dla wszystkich. Budowa marki osobistej w internecie to stałe aktualizowanie informacji o sobie, przede wszystkim na wszystkich profilach biznesowych, na których mamy założony swój profil. Musimy stale aktualizować informacje o na temat naszej aktywności zawodowej, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy wypatrzy nas potencjalny pracodawca.