Pierwsze spotkanie biznesowe jest najważniejsze. Każde małe potknięcie może spowodować, że transakcja czy negocjacje się nie powiodą. Oprócz odpowiedniego stroju ważne są zasady savoir vivre’u. W środowisku biznesowym konieczne jest nienaganne zachowanie i prezencja. Jeśli wywołamy perfekcyjne wrażenie, możemy z łatwością osiągnąć sukces i osiągnąć założone cele. Dodatkowo znajomość tych zasad da nam pewność siebie i możliwość uniknięcia rozmyślania jak w danej sytuacji powinniśmy się zachować.
Spotkanie biznesowe - początek
Dobry początek to podstawa. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, jeśli chcemy zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie. Należy przestrzegać podstawowych zasad:
- Witającym jest osoba, która wchodzi do danego miejsca.
- Osoba o niższej randze powinna wstać, jeśli wchodzi przełożony.
- Uścisk dłoni powinien być zdecydowany, lecz nie gwałtowny czy przesadnie silny.
- Nigdy nie podajemy ręki przez stół czy biurko.
- Osoba starsza czy wyższa rangą, podaje pierwsza rękę do przywitania.
- Nie witamy się w płaszczu czy czapce.
Wręczanie wizytówki
Bardzo często znajdujemy się w sytuacji, gdzie należy wręczyć bądź przyjąć od kogoś wizytówkę. Odbywa się to najczęściej na końcu spotkania i obowiązkowo należy również przekazać swoją kartę w zamian za kartę rozmówcy. W momencie, kiedy nie posiadamy swojej wizytówki, należy wytłumaczyć jej brak i obiecać kontakt ze swojej strony. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdzie mamy do czynienia z grupą osób, wizytówkę bez wyjątku wręczamy wszystkim.
Telefonowanie
W tych czasach dzwonić możemy dosłownie wszędzie, jednak jak to wygląda w sytuacjach biznesowych? Tutaj nie ma już takiej swobody. Korzystanie z telefonu podczas spotkania jest oznaką braku szacunku dla drugiej osoby. Najlepiej przed taką sytuacją wyłączyć telefon, a jeśli nie możemy tego uczynić, warto poinformować drugą osobę o ewentualnym ważnym telefonie. Nawet jeśli na spotkaniu indywidualnym czy grupowym atmosfera jest bardzo swobodna, w momencie odebrania rozmowy telefonicznej należy przeprosić pozostałe osoby i się oddalić. Nie należy również eksponować swojego telefonu, kładąc go na stole czy noszenie w widocznym miejscu. Najlepiej, żeby pozostał ukryty w kieszeni czy torbie.
Oddziel życie prywatne od służbowego
Jeśli chcesz wypaść jako osoba niezwykle profesjonalna, powstrzymaj się od rozmów na temat życia prywatnego. Osoby, które nie rozpowiadają na prawo i lewo prywatnych informacji na swój temat postrzegane są jako profesjonalne i godne zaufania.