Przewóz osób to jeden z najczęstszych obszarów działalności, które rozpoczynały swoją aktywność w ostatnich latach. Jednak ze względu na restrykcyjne wymagania, nie każdy może rozwinąć skrzydeł w tej branży. Czytaj więcej! Sprawdźmy, czy przewóz osób - pomysł na biznes jaki można realizować.
Przewóz osób - pomysł na biznes godny rozważenia?
Działalność gospodarcza zajmująca się przewozem osób to nic innego, jak firma transportowa, której celem jest realizacja przewozów liniowych bądź nieregularnych za pośrednictwem autobusu, busa lub zwykłego samochodu osobowego.
Przewóz osób to pomysł na biznes, który cieszy się bardzo dużym popytem. Nie jest tajemnicą, że coraz więcej osób przemieszcza się, a rosnące ceny benzyny skutecznie zachęcają ich do pozostawienia własnych pojazdów w garażu i skorzystania z usług firmy transportowej. To z kolei wpływa pozytywnie na rentowność tego typu działalności. Koszty prowadzenia działalności transportowej na trasie cieszącej się dużą popularnością są kilkukrotnie niższe w stosunku do potencjalnych zysków, jakie możemy wygenerować.
Warto jednak pamiętać, że działalność polegające na przewozie osób, mieszcząca się w ramach firmy transportowej jest w Polsce działalnością regulowaną. Z tego też względu przyszły przedsiębiorca musi spełnić szereg wymagań, które umożliwią rozpoczęcie działalności. Jakie to wymagania?
Wymogi działalności przewozowej
Jakie wymagania musi spełnić przedsiębiorca, który planuje rozpoczęcie działalności przewozu osób? Przede wszystkim niezbędne jest posiadanie kwalifikacji przewozowych. Mowa tutaj o kategorii D, D+E oraz D1.
Dodatkowo każdy kierowca realizujący przewozy osób musi uzyskać zgodę lekarza. Badania takie nie stwierdzają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby uniemożliwić wykonywanie zawodu kierowcy. Oprócz tego niezbędne jest uzyskanie orzeczenia psychologicznego, które również nie stwierdza żadnych przeszkód do przewozu osób. Badania lekarskie muszą być odnawiane co 5 lat.
Kolejny wymóg to uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych, który jest obowiązkowy w przypadku prowadzenia firmy transportowej. Certyfikat uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego.
Po zaliczonym egzaminie musimy dodatkowo wnioskować o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Takie zezwolenie uzyskamy w starostwie powiatowym, a by je uzyskać, musimy potwierdzić swoje kompetencje zawodowe, odpowiednią zdolność finansową, a także odpowiednią reputację. Uzyskanie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika to koszt 1000 złotych
Licencja na przewóz osób - czy jest potrzebna?
Jak widać, przewóz osób to biznes, który wymaga przejścia dość długiej drogi formalnej. Dodatkowo, jeśli nasza firma będzie zajmowała się przewozem osób w busie, musimy uzyskać dodatkowe pozwolenie - licencję na przewóz osób busem. Przypomnijmy, że bus to pojazd, który jest przeznaczony do transportu powyżej 7, jednak nie więcej niż 9 osób, włącznie z kierowcą. Taka licencja umożliwia nam realizowanie przewozów nieregularnych.
Jakie wymagania musimy spełnić, by uzyskać licencję na przewóz osób busem? Przedsiębiorca nie może być skazana prawomocnym wyrokiem sądu, musi dysponować certyfikatem kompetencji zawodowych, a firma musi charakteryzować się odpowiednią sytuacją finansową. Licencję możemy uzyskać w starostwie powiatowym, a jej koszt to od 700 do 900 złotych w zależności od okresu ważności licencji.