Jednym z popularnych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest franczyza. Polega on na tym, że otrzymujemy od franczyzodawcy know-how, produkty i szyld, dzięki czemu już na starcie posiadamy renomę i zaufanie klientów. Wejście w biznes franczyzowy wiąże się jednak z koniecznością ponoszenia określonych kosztów. Jakie są podstawowe koszty franczyzy?
Franczyza - najważniejsze informacje
Franczyza to model biznesowy, który z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to umowa zawierana pomiędzy dwoma podmiotami: franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Zadaniem franczyzodawcy jest przekazanie gotowego pomysłu na biznes franczyzobiorcy.
Dzięki temu franczyzobiorca zyskuje szyld, produkty oraz ma możliwość działania jako znana marka. W ten sposób nie musi walczyć o uznanie klientów. Nie musi także samodzielnie projektować polityki produktowej, ponieważ baza asortymentu jest już utworzona. W zamian za całe know-how franczyzodawca pobiera od franczyzobiorcy stosowne opłaty. Jakie są koszty franczyzy?
Koszty franczyzy. Po pierwsze: opłata licencyjna
Na samym początku franczyzobiorca musi uiścić opłatę licencyjną. Jest to cena, którą płaci się za możliwość używania logo znanej marki oraz oferowania jej produktów klientom. Ponadto w cenie franczyzy mieści się także pakiet szkoleń, dostęp do bazy dostawców i wiele, wiele innych. Jednocześnie im wysokość opłaty licencyjnej jest wyższa, tym większe wsparcie jest zazwyczaj oferowane franczyzobiorcom.
Gdy decydujemy się na zakup licencji od znanych, światowych marek o ugruntowanej pozycji na międzynarodowym rynku, musimy liczyć się z tym, że koszt będzie niezwykle wysoki. W niektórych przypadkach opłaty licencyjne wynoszą nawet kilkaset tysięcy złotych, co dla wielu początkujących przedsiębiorców jest ceną absolutnie zaporową.
Na szczęście, są również takie podmioty, które w ogóle nie pobierają opłat licencyjnych. Zazwyczaj na taki krok decydują się firmy, które nie mają jeszcze dużego udziału w rynku, np. działają wyłącznie w skali lokalnej. Dzięki takiej polityce ich firma może zyskać większą rozpoznawalność, zaś franczyzobiorca ma szansę na osiągnięcie - we współpracy z nią - finansowego sukcesu.
Od czego uzależniona jest wysokość opłaty licencyjnej?
Na ostateczną wysokość opłaty licencyjnej wpływają różnorodne czynniki, przede wszystkim doświadczenie i renoma franczyzodawcy, pakiet usług zapewniany franczyzobiorcy, obszar, na którym będzie funkcjonować franczyzobiorca oraz czas trwania umowy. Znaczenie ma także wysokość opłat pobieranych przez konkurencyjne podmioty z danej branży.
Regularne opłaty franczyzowe
Druga kategoria opłat wiążąca się z tym modelem biznesowym to tzw. regularne opłaty franczyzowe. Zazwyczaj uiszcza się je raz na miesiąc. Jej wysokość przeważnie uzależniona jest od dochodu osiągniętego przez franczyzobiorcę w danym okresie. Zdarza się także, że jest to niezmienna kwota odgórnie wskazana w umowie franczyzy.
Branża ma znaczenie
Ostateczny koszt franczyzy uzależniony jest także od branży, w której funkcjonuje franczyzodawca. Najdroższe ceny dotyczą branży paliwowej, odzieżowej i gastronomicznej. Najtańsze franczyzy są z kolei w branży turystycznej, bankowej oraz edukacyjnej.