W dzisiejszych czasach do skuteczności Google Ads nie trzeba długo przekonywać. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych form promocji internetowej. Tym, co ją wyróżnia, jest duża swoboda przy wyborze budżetu, a także szybkie i mierzalne efekty reklamy. Łatwy dostęp sprawia, że niemal każdy może w ten sposób dotrzeć do tysięcy potencjalnych klientów. Sprawdź, jak reklamować się w wyszukiwarce z pomocą Google Ads.

Czym jest Google Ads?

Jeszcze do niedawna ta gigantyczna platforma reklamowa była znana jako Google AdWords. Dziś szacuje się, że z systemu tego korzysta niemal każda bardziej licząca się marka. Daje on możliwość dotarcia z ofertą produktów lub usług bezpośrednio do osób, które w danym momencie ich szukają. Odpowiednio zoptymalizowana reklama może być nadzwyczaj skuteczna nawet przy stosunkowo niewysokich kosztach. Dowodem na jej opłacalność jest liczba użytkowników platformy Google Ads. Ta, należąca do spółki będącej właścicielem wyszukiwarki Google generuje lwią część przychodów firmy.

Google Ads działa na zasadzie systemu aukcyjnego, w którym reklamodawcy sami ustalają, jaki budżet są w stanie zapłacić za sponsorowane kliknięcie w ich witrynę. To, jaką pozycję osiągną ich reklamy, zależy od maksymalnej stawki CPC (cena kliknięcia) oraz jakości strony, do której przekierowują.

Jak reklamować się w wyszukiwarce z Google Ads?

Panel Google Ads oferuje wiele możliwości reklamowych; od działań na frazach kluczowych w wyszukiwarce, po prowadzenie kampanii produktowych, czy reklam wizualnych. Duży wybór sprawia, że każdy przedsiębiorca jest w stanie dobrać formę dopasowaną do swojego modelu działania i grupy odbiorców, do której chce dotrzeć. Od niedawna platforma udostępnia również inteligentne narzędzie, w którym kampanie są tworzone i optymalizowane przez algorytmy, na podstawie zgromadzonych danych takich jak teksty, nagłówki czy logo marki.

Zasadniczo jednak panel Google Ads umożliwia tworzenie reklam w ramach pięciu kanałów promocji:

  • w sieci wyszukiwania – w wynikach wyszukiwania w przeglądarce internetowej,

  • w sieci reklamowej – w postaci reklam display,

  • w sekcji Google Zakupy – linki sponsorowane w postaci reklam produktowych,

  • w serwisie YouTube – w postaci wideo reklam,

  • kampanii reklamowych aplikacji mobilnych.

To, na który kanał dystrybucji i na jaką formę zdecyduje się reklamodawca, zależy od niego samego. System reklamowy Google może rekomendować jednak niektóre rozwiązania dopasowane do danej kampanii. Przy dokonywaniu wyboru należy jednak pamiętać, by było to dopasowane do ogólnej strategii, w ramach której działa firma.

Jak utworzyć reklamę w Google Ads?

Proces tworzenia kampanii nie jest trudny, o ile mamy jasno sprecyzowane cele. By nasza reklama była skuteczna, musi być skierowana do właściwych odbiorców, w odpowiednich miejscach. Panel jest stosunkowo intuicyjny i przystosowany nawet do potrzeb początkujących użytkowników. W pierwszej kolejności należy oczywiście utworzyć konto w Google Ads. Następnie:

  • wskazujemy cel kampanii, czyli określamy, o jakie działania odbiorców nam chodzi (czy będzie to np. wzrost odwiedzin naszej witryny, częstsze wybieranie numeru telefonu, czy też zwiększenie liczby osób odwiedzających placówkę stacjonarną),

  • wskazujemy zasięg reklamy, tj. w jakim regionie kraju bądź świata ma pojawić się nasza reklama,

  • tworzymy komunikat reklamowy, który składa się z:

    • nagłówka (do 30 znaków) – zawierającego hasło zachęcające do kliknięcia oraz słowo kluczowe,

    • tekstu reklamy (do 90 znaków) i ewentualnie komunikatu wizualnego – w którym powinna znaleźć się prezentacja marki lub produktu,

    • ścieżki, czyli adresu witryny, do której chcemy przekierować internautów,

  • określamy budżet, jaki chcemy przeznaczyć na kampanię reklamową. W tym kroku wskazujemy dokładnie, jaką maksymalną kwotę jesteśmy w stanie wydać, dzięki czemu mamy gwarancję, że z konta nie zostanie pobrane więcej pieniędzy, niż zaplanowaliśmy,

  • zatwierdzamy kampanię.

Tak sporządzona reklama będzie wyświetlać się tylko osobom, które system uzna za potencjalnie zainteresowane naszą propozycją. Algorytm Google podczas tej oceny opiera się o wprowadzone przez nas parametry oraz zapytania, które wpisują użytkownicy wyszukiwarki. Ponadto wyświetla reklamy jedynie w miejscach o najwyższym potencjale dla danej branży.

Ile kosztuje reklama w Google Ads?

Wśród najczęściej zadawanych pytań o to, jak reklamować się w wyszukiwarce Google, pojawia się kwestia płatności i planowania budżetu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile kosztuje taka kampania, ponieważ zależy ona od tego, jakie cele mamy zamiar osiągnąć. Przy tak dużym wachlarzu możliwości, widoczne efekty jesteśmy w stanie uzyskać nawet przy stosunkowo niewysokich kosztach, o ile postaramy się o odpowiednią optymalizację.

Ogólnie rzecz biorąc reklamy w Google Ads rozliczane są na zasadzie Cost Per Click (w skrócie CPC), czyli od każdego kliknięcia w docelowy link. Nie ma jednak stałej ustalonej stawki, a jedynie maksymalna kwota, jaką reklamodawca zaoferuje zapłacić. W tym miejscu warto przypomnieć, że Google Ads działa na zasadzie aukcji, co oznacza, że wygrywa ten, kto w danym wypadku zaoferuje najwięcej. O tym, czy reklama zostanie wyświetlona, decyduje również trafność sporządzonej reklamy, słów kluczowych oraz ogólna jakość strony docelowej. Zbiór tych parametrów określa się jako „Wynik Jakości”.

Reklamy w wyszukiwarce – o czym należy pamiętać?

Reklama w Google Ads to popularna i łatwo dostępna forma prowadzenia kampanii w internecie, jednak jej umiejętne tworzenie i optymalizowanie to prawdziwe wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć szereg parametrów decydujących o skuteczności reklamy. Wśród najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest umiejętny wybór słów kluczowych i ich kombinacji. Jedno, ogólne hasło to stanowczo za mało. Użytkownicy wyszukiwarek wpisują zapytania dotyczące tego samego produktów na wiele różnych sposobów. Sztuką jest zrozumienie mechanizmów, którymi rządzi się sposób wyszukiwania w internecie.

Podczas planowania kampanii w wyszukiwarce i jej optymalizacji, niezwykle przydatne będą również dodatkowe narzędzia, m.in. takie jak:

  • planer słów kluczowych,

  • planer zasięgu strategii medialnej,

  • konto menedżera do zarządzania wieloma kontami w Google Ads jednocześnie.

Ponadto kluczem do sukcesu jest również częste aktualizowanie kampanii i reagowanie na dynamiczne zmiany, jakimi rządzi się przestrzeń internetowa. Pod uwagę trzeba również wziąć, że odpowiednio zoptymalizowana reklama w Google Ads to tylko część sukcesu. Aby wyszukiwarka uznała stronę za dostatecznie dobrą, aby wyświetlić ją użytkownikom, nie wystarczy jedynie wysoka stawka za kliknięcie, ale również wysoki wynik uzyskany podczas weryfikacji jakości witryny. Chodzi tu o to, by strona faktycznie stanowiła dla internauty wartościowy wynik, dopasowany do jego zapytania.