Obserwując niektóre kampanie reklamowe, można odnieść wrażenie, że reklamodawcy chcą za wszelką cenę przekonać odbiorców do zakupu, nie bacząc na konsekwencje agresywnej komunikacji. Inbound marketing, czyli marketing przychodzący, ma diametralnie inne założenia. Chodzi w nim o to, żeby ułatwić odbiorcy samodzielne działania prowadzące do odnalezienia przekazu reklamowego, co skłania do podjęcia naturalnej, świadomej decyzji konsumenckiej.
Inbound marketing bazuje na czterech filarach, które pozwalają zrealizować określone w kampanii cele. Jeśli potencjalny klient ma sam odnaleźć to, na czym mu zależy, po stronie marki leży jedynie odpowiednia „pomoc” w osiągnięciu tego rezultatu.

Treść na pierwszym miejscu

Nie ma skutecznego marketingu przychodzącego bez wartościowej, atrakcyjnej treści. Aby mógł na nią trafić przyszły klient, musi ona po pierwsze w ogóle istnieć, a po drugie spełniać jego oczekiwania. Tym samym trzeba dopracować do perfekcji zawartość strony internetowej, regularnie ją aktualizując i uzupełniając o wszelkie przydatne, praktyczne, interesujące informacje. Oferta musi być aktualna, czytelna i atrakcyjna. To samo dotyczy wszelkich treści marketingowych – na blogach, w mediach i wszystkich innych miejscach publikacji. Już na tym etapie należy wdrażać odpowiednie praktyki SEO, które wspierają pozycjonowanie strony oraz zwiększają jej atrakcyjność zarówno w perspektywie odbiorców, jak i algorytmów wyszukiwarki.
Kolejnym krokiem jest zbudowanie przywiązania do marki. Są firmy, które potrafią „zabłysnąć”, wyróżnić się na tle konkurencji, ale nie przekłada się to na trwałe relacje z odbiorcami. Dlatego trzeba pracować nad lojalnością odbiorcy treści, angażując go nie tylko ofertą, ale przede wszystkim wartościową treścią, do której chciałby potencjalnie wracać, ufając w jakość źródła.

Konwersja jako cel działań

Użytkowników przeglądających stronę, czyli potencjalnych klientów, należy zachęcać do pożądanych aktywności, między innymi poprzez zwroty i działania CTA, czyli call-to-action. Aby zrozumieć mechanizmy działania leadów, trzeba prowadzić zaawansowany monitoring poparty profesjonalną analizą. Współcześnie marketerzy dysponują bardzo dużą liczbą zautomatyzowanych i zaawansowanych narzędzi, które ułatwiają wyciąganie wartościowych wniosków, a które z kolei pozwalają udoskonalać przekaz w kolejnych działaniach sprzedażowych.

Inboud marketing wymaga strategii

Cała idea inbound marketing wynika z założenia, że klient, który samodzielnie dociera do treści reklamowych czy na przykład wyraża zgodę na otrzymywanie newslettera, jest potencjalnie znacznie bardziej zainteresowany ofertą niż przypadkowy odbiorca reklamy. Bardziej prawdopodobne, że zdecyduje się na zakup i zostanie lojalnym klientem.
Aby osiągnąć założenia w ten sposób ,trzeba postawić na zaawansowane SEO, content marketing, a także kreatywne, angażujące działania w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, LinkedIn i wiele innych...).


Podsumowując, przemyśl, czy Twojej firmie również zależy na klientach, którzy niejako sami „zgłaszają się” po przekaz marketingowy. Jeśli tak, ułatw im znalezienie Twojej oferty i wykonanie określonego działania!