W dzisiejszych czasach, większość z nas zdecydowanie woli skanować tekst za pomocą obrazu, niż czytać go od deski do deski. Zbyt duża ilość informacji powoduje, że często trudno jest nam się skupić na dokładnym analizowaniu każdego zdania, dlatego kiedy tylko możemy, ułatwiamy sobie życie. I tutaj pojawia się rola infografiki, której głównym zadaniem jest opowiadanie obrazem. Mianowicie, skuteczna infografika potrafi w trafny i zwięzły sposób zobrazować często nawet kilkuset stronicowy raport branżowy. Dowiedz się jakie cechy mają dobrze zbudowane infografiki oraz jak należy je tworzyć.
4 cechy skutecznej infografiki
- Informacje statystyczne - aby infografika była wiarygodna dla odbiorców, a tym samym chętnie przez nich udostępniania, należy zadbać o rzetelne źródła danych, na bazie których stworzyliśmy cały przekaz.
- Historia - czyli pokazanie powiązań między poszczególnymi elementami infografiki. Same ‘suche’ dane nie będą tak wartościowe, jak te opowiedziane w kontekście całej, większej historii. Należy pokazać związek przyczynowo-skutkowy, wskazać na problem, a następnie podsumować to rozwiązaniem.
- Wygląd - wizualne aspekty infografiki mają duży wpływ na jej skuteczność. Wszystko musi być po prostu ładne. Całość powinna być przyjemna dla oka, czyli zrobiona w określonym schemacie kolorystycznym i z odpowiednio czytelnymi fontami. Dodatkowo przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów na infografice, ma również wpływ na jej wygląd oraz czytelność.
- Rozpowszechnianie infografiki - po jej dopracowaniu należy zadbać o dystrybucję materiału. Przede wszystkim należy zamieścić ją na firmowych stronach oraz w mediach społecznościowych.
Skuteczna infografika - 5 wskazówek jak ją tworzyć?
- Szukaj kontekstu dla infografiki - znajduj nawet niewielkie okazję do stworzenia dla nich infografiki. Mogą to być różnego typu święta lub wydarzenia międzynarodowe.
- Inspiruj się innymi obrazami - nie chodzi o kopiowanie, ale szukanie dobrych praktyk, ciekawych rozwiązań w innych infografikach.. Tutaj przydatne mogą okazać się: Pinterest i Google.
- Spójność w całej infografice - trzymaj się tych samych zestawów kolorystycznych. Przepych nie jest wskazany, ponieważ zamaże cały przekaz.
- Zwięźle i na temat - im krótsza infografika, tym lepiej, ponieważ niewiele osób doczyta długie materiały.
- Mała ilość tekstu - opowiadaj obrazem, słowa natomiast ogranicz do minimum.
Czytaj podobne