W mediach społecznościowych przewija się mnóstwo fotografii. Publikujemy zwierzęta, dobre jedzenie, czy piękne krajobrazy. Jednak niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że każda taka grafika podlega pod prawo autorskie i wszystkie zdjęcia w internecie, które nie należą do nas, wymagają zawarcia umowy licencji z autorem.

W ustawie o prawach autorskich istnieje jednak punkt, który mówi o dozwolonym, nieodpłatnym użytku na potrzeby własne. Czy więc, jeśli udostępniamy zdjęcia w internecie, robimy to legalnie?

Zdjęcia w internecie - udostępnianie

Aby stwierdzić czy zdjęcia, które udostępniamy mogą podlegać pod użytek dozwolony należy zbadać jak szeroka liczba odbiorców będzie miała do nich dostęp. Czy jest to ograniczone grono znajomych, czy może każdy, kto chce będzie mógł obejrzeć materiał. Jeśli występuje druga sytuacja używanie materiału jest niezgodne z prawem. Wyjątkiem są celebryci, w ich przypadku nie ma mowy o dozwolonym użytku.

Regulamin Facebooka

W regulaminie prywatności, Facebook zastrzega sobie prawo do korzystania ze zdjęć publikowanych na profilach użytkowników, na podstawie światowej licencji nie podlegającej opłacie. W ten sposób zdjęcia, które zamieszczamy na swoich profilach można wykorzystywać do momentu ich usunięcia przez samego użytkownika.

Czy w związku z tym możemy używać nie swoich zdjęć znajdujących się w internecie?. Niekoniecznie. Autorom bowiem przysługują również autorskie prawa osobiste, które mówią o tym, że zdjęcie musi być przynajmniej podpisane ich nazwiskiem.

Prawo do udostępniania wizerunku

Zupełnie inne przepisy obowiązują w przypadku zdjęć, na których widnieje osoba. Zaliczają się do nich fotografie grupowe, czy nawet selfie. Ochrona wizerunku to bowiem zupełnie inne prawo i zawsze wymaga zgody na jego rozpowszechnianie.

Oczywiście i od takich zdjęć występują wyjątki. Na przykład jeśli osoba na zdjęciu jest powszechnie znana lub jeśli sytuacja, w której jest fotografowana wynika z publicznej funkcji, którą pełni.  

Tak więc, np. kiedy sfotografujemy wokalistkę na czerwonym dywanie nie będzie to naruszenie prawa, natomiast kiedy będzie to sytuacja prywatna, jak opalanie nad jeziorem, celebrytka może oskarżyć nas o naruszenie prawa do wizerunku.

Na innych zasadach rozpatrujemy sprawę, kiedy modelka na zdjęciu dostaje zapłatę za pozowanie, wtedy prawo do wizerunku nie ma zastosowania. Zazwyczaj obowiązują wtedy konkretne wytyczne zapisane w umowie. Dopiero wykroczenie poza zakres, który został zawarty między stronami, stanowić będzie podstawę do roszczeń dotyczący osobistych praw autorskich.

Zdjęcia w internecie - jak z nich korzystać?

Jak więc można korzystać ze zdjęć, które znajdziemy w internecie. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy udostępniamy je w charakterze prywatnym i osobistym. Jeśli tak nie jest, należy sprawdzić do kogo należą prawa autorskie do fotografii oraz czyj wizerunek na nim widnieje i podpisać z nimi odpowiednie umowy.