Stwierdzenie, że słowo, obraz i dźwięk wspierają sprzedaż, ryzykownie zahacza o banał. Jeśli obserwujesz rynek marketingowy, z pewnością dostrzegasz zmiany, jakie na nim zachodzą. Wraz z rozwojem technologicznym jednym z najważniejszych trendów stało się wykorzystanie materiałów video.

Technologiczna rewolucja, która odmieniła marketing

Od końca XIX wieku, dekada po dekadzie, filmy stawały się coraz doskonalsze. Wraz z pojawieniem się Internetu kwestią czasu było to, kiedy wideo przestanie być domeną wyłącznie kina, telewizji i tradycyjnych nośników. Spektakularne kariery twórców na platformie YouTube, materiały rejestrowane w rozdzielczości 4K, miliony bezpłatnych treści wideo dostępnych jednym kliknięciem – to wszystko rzeczywistość, wobec której muszą się ustosunkować współcześni marketerzy.Dowodem na znaczenie wideo może być ewolucja mediów społecznościowych. Które treści najbardziej przykuwają uwagę użytkowników Instagrama, Facebooka czy Twittera? Nie wpisy ani zdjęcia, a treści wideo. Filmy, które może nagrać każdy, kto ma pod ręką smartfona, choć z drugiej strony jakość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. To wszystko uwagi, które mają znaczenie przy planowaniu rozwoju firmy i skutecznym budowaniu wizerunku.

Formaty - video marketing

Potencjał materiałów wideo można wykorzystać na wiele różnych sposobów, w zależności od potrzeb decydując się na:

  • video poradniki,
  • video recenzje,
  • klipy i spoty reklamowe,
  • video blogi,
  • streaming,
  • insta stories,
  • animacje,

i wszelkie inne formaty, które wykorzystują ruchomy obraz połączony z dźwiękiem. Najważniejszy jest odbiór – czy filmy okażą się atrakcyjne, przystępne, użyteczne? Weryfikacją będą interakcje – udostępnienia, komentarze, polubienia.

Platformy - video marketing

Jak już zostało wspomniane, krótkie materiały wideo można publikować praktycznie we wszystkich popularnych mediach społecznościowych. Największą platformą na świecie pozostaje YouTube. Łatwość, z jaką można tam bezpłatnie opublikować film, zachęca nawet najmniejsze przedsiębiorstwa. Dla zachowania najwyższej jakości obrazu warto także korzystać z Vimeo.

Twórcy - video marketing

Jeśli zajmujesz się marketingiem w małej, średniej lub dużej firmie albo instytucji, niekoniecznie oznacza to, że posiadasz kompetencje pozwalające na wyprodukowanie od A do Z kompletnego, profesjonalnego content. Dlatego warto rozważyć:

  • zatrudnienie specjalistów w zakresie nagrywania i postprodukcji,
  • wynajęcie agencji, która zrealizuje konkretny projekt na potrzeby reklamowe,
  • współpracę np. z popularnymi, branżowymi youtuberami, wideoblogerami, influencerami.

Powyższe rozwiązania zazwyczaj współistnieją ze sobą w zależności od wybranego formatu i konkretnej kampanii. Sklep internetowy czy firma produkcyjna mogą być przecież promowane jednocześnie spotem reklamowym, cyklem video poradników oraz materiałami ukazującymi kulisy codziennej pracy w przedsiębiorstwie.

Podsumowanie

Najważniejsze to otworzyć się na współczesne trendy. Nieprzypadkowo muzyczne teledyski mają większe znaczenie od radiowych singli, a niektórzy twórcy w mediach społecznościowych zdobywają większą popularność od aktorów. Wideo jest po prostu podstawą współczesnej komunikacji.