Prowadzisz sklep internetowy? Nie zapomnij o stworzeniu oraz przestrzeganiu regulaminu! Znaleźć powinny się w nim zarówno przepisy związane z prowadzoną działalnością, jak też normy ochronne konsumentów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak stworzyć regulamin sklepu internetowego.

Jak stworzyć regulamin sklepu internetowego?

Regulamin sklepu internetowego, powinien zawierać uprawnienia i obowiązki nie tylko klientów, ale także sklepu. Dokument taki możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty – jeśli przedsiębiorca decyduje się zrobić to osobiście, powinien wcześniej dokładnie zapoznać się z obowiązującymi zasadami prawnymi. W momencie wykrycia w regulaminie zapisów godzących w prawa konsumenta, na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara finansowa. Tworząc regulamin, warto zadbać o to, aby był napisany w zrozumiały sposób – najlepiej sprawdzi się tutaj prosty język, dzięki czemu nikt nie będzie miał zastrzeżeń co do rzetelności dokumentu. Należy też mieć na uwadze, że wszystkie kwestie budzące wątpliwości zawsze powinny być rozpatrywane „na korzyść klienta”.

Regulamin sklepu internetowego – co jest zabronione?

W regulaminie sklepu internetowego nie mogą znajdować się tzw. klauzule zabronione, czyli uregulowania niezgodne z przepisami. Ich rejestr prowadzony jest przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przygotowując regulamin, należy także pamiętać, że nie powinien on być kopią cudzego dokumentu – może on bowiem zawierać błędy lub przepisy nieadekwatne do prowadzonej działalności.