W prowadzeniu sklepu internetowego niezwykle istotne są umiejętności organizacyjne oraz ustalania priorytetów w działaniu. Konieczna jest synchronizacja wysyłania paczek, analiza przychodzących płatności i dostępności produktów w naszym magazynie. Oprócz tego musimy zająć się marketingiem i obsługą klienta. Nie trudno o pomyłki przy tak dużej ilości zadań. W jaki sposób podnieść efektywność naszych działań i gospodarować zasobami?

Automatyzacja marketingu a zarządzanie sklepem internetowym 

 

Automatyzacja marketingu (marketing automation) to ostatnio niezwykle popularne określenie. Dostawcy systemów sklepowych chwalą rozwiązania z tego zakresu i dostarczają coraz to lepsze udoskonalenia. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Zautomatyzowanie procesów takich jak sporządzanie i wysyłka newslettera, formularze kontaktowe czy personalizacja komunikatów marketingowych potrafi bardzo ułatwić naszą pracę. Zdarza się, że niektórzy właściciele sklepów w ogóle nie korzystają z niektórych działań marketingowych, ponieważ brak im na to czasu. Dla tych wszystkich właśnie jest marketing automation, czyli dodatkowe funkcje, które poprawiają naszą efektywność bez obciążania nas dodatkową pracą. Rozwiązania te równie dobrze sprawdzają się w małych firmach, które dzięki temu mogą zyskać wiele cennego czasu.

Sprzedaż w modelu subskrypcji

Posiadasz w swoim sklepie produkty, które są luksusowe lub niszowe? A może Twój biznes charakteryzuje się towarami szybko rotującymi? Powinieneś rozważyć sprzedaż w modelu subskrypcji, która świetnie może się sprawdzić w takich przypadkach. Zapewnia to ciągłość zamówień oraz możliwość planowania zapasów. Dodatkowo klienci coraz częściej wybierają produkty w subskrypcji, uznając to za bardziej wygodny sposób. Do ich zadań należy wtedy jedynie zaznaczenie, jak często chcą otrzymywać zamówienie. Zaletą tego systemu jest to, że nie trzeba za każdym razem robić zakupów ręcznie.

Integracja płatności i przesyłek

Integracja płatności i przesyłek pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który poświęcasz na kopiowanie adresów i ręczne sprawdzanie statusu płatności. Wprowadzenie tego systemu na pewno podniesie efektywność Twojego sklepu. Bardzo dobrą opcją jest również możliwość płatności przelewem bezpośrednio na stronie internetowej. Klienci chętnie z tego korzystają, ponieważ jest to dla nich wygodne i nie tracą dużo czasu na opłacenie zakupów. Badania wskazują, że Polacy najchętniej wybierają płatności w formie przelewów, dlatego warto się tym zainteresować.